גידולי מוח, גליובלסטומה, Glioblastoma, גידולי GBM | אונקוטסט
גידולי מוח
גידולי מוח
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > גידולי מוח > מידע על המחלה > רקע

גידולי מוח

מבין כלל הגידולים העלולים להתפתח ברקמת המוח, מחלת Glioblastoma Multiforme  (גליובלסטומה) היא הקשה ביותר. במקרים רבים, עם אבחנת המחלה, הגידול כבר אינו מאפשר הסרה ניתוחית מלאה. לכן, הטיפול בגליובלסטומה מבוסס על הסרה ניתוחית (מירבית, במקרים בהם הדבר אפשרי על פי שיקולי מנתחי המוח), הקרנה של המוח וטיפולים כימותרפיים. חשוב לדעת כי עצם קיום גליובלסטומה בתוך רקמת המוח מקשה על תרופות רבות לחדור אל תוך רקמה זו ולהשפיע על הגידול. מעבר לכך, היות גליובלסטומה מתקדמת וחשוכת מרפא בחלק גדול מהמקרים – מכתיב את הצורך לבחון בצורה מושכלת את השימוש בתרופות כימותרפיות על פי הצפי שלהן להביא תועלת למטופל/ת.

במהלך השנים האחרונות חלו מספר התקדמויות משמעותיות בהבנת ההתפתחות של גידולי מוח. התקדמויות אלו כרוכות באפיון טוב יותר של הביולוגיה של המחלה ולכן נפתחו אפשרויות לטיפולים ממוקדים כטיפול במחלה מתקדמת, ובכך נוצר טווח רחב יותר של תרופות ביולוגיות אפשריות למספר רב יותר של חולים וגם אפשרויות לטיפולים חיסוניים.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא פגיעה בגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני אף שלא נצפה מראש כיעיל.

צור קשר