שכיחות המחלה | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד
אונקוטסט > סרטן השד > שכיחות המחלה

שכיחות המחלה

סרטן השד מופיע, בעיקר בנשים, ועלול להופיע באחת מכל 9 נשים לערך. הסיכון להופעת המחלה מושפע מגורמים רבים, חלקם סביבתיים וחלקם תורשתיים (כך לדוגמה, במשפחות בהן קיימת מוטציה גנטית בגן המכונה BRCA הסיכון ללקות בסרטן השד גבוה בהרבה מהסיכון בשאר האוכלוסייה). (2)
בין הגורמים לסיכון מוגבר לסרטן השד ניתן למנות: תקופת פריון ארוכה (משום שהחשיפה של רקמת השד להורמון אסטרוגן, הורמון המין העיקרי של האישה, מגדילה את הסיכון להתפתחות הסרטן), הריון בגיל מאוחר ו/או מעט הריונות (מאותה סיבה מאחר ובמהלך ההריון האישה חשופה לכמות נמוכה יותר של ההורמון אסטרוגן), השמנת יתר בגיל מבוגר ועוד. (3)

(2) מוטציה היא שינוי גנטי בתאי הגידול הגורם לו להתרבות ולהתפתח ללא בקרה. קיימות מוטציות כדוגמת BRCA1 ו- BRCA2 הנפוצות יותר בקרב יהודים אשכנזים ולכן, מהוות גורם סיכון משמעותי יותר באוכלוסייה הישראלית. קיימות מספר דרכים לבדיקת / וידוא קיום המוטציה. בדיקות אלה מומלצות במקרים של אבחנת המוטציה באחת מבנות המשפחה או במקרים בהם קיים מספר גדול מהרגיל של גידולים סרטניים בקרב בני משפחה אחת.
(3) ההורמון אסטרוגן מעודד את התרבות תאי רקמת השד ולכן, חשיפה ממושכת להורמון זה מעלה את הסיכון להתפתחות סרטן השד. כאשר המחלה מאובחנת, נהוג לבדוק אם התאים של הגידול אכן מגיבים לגירוי של ההורמון (בדיקת רצפטורים) ובמקרים אלה, ניתן להוסיף לטיפול במחלה תרופות מיוחדות המיועדות להפחית את השפעת ההורמון על תאי הגידול (לדוגמה: התרופה טמוקסיפן המונעת את חיבור האסטרוגן לקולטן שלו על תאי הגידול או תרופות ממשפחת “מעכבי האנזים ארומטאז” המפחיתות את ייצור ההורמון אסטרוגן בשחלות של האישה.
צור קשר