ניתוחי שד | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד

ניתוחי שד

ההחלטה בדבר האפשרות הטיפולית הניתוחית (הכירורגית) תמיד כוללת התלבטות בין כריתת הגוש/הגידול בלבד ולאחריו טיפול בהקרנות, לבין כריתת שד. שתי האפשרויות עשויות להיות יעילות. הרופא שלך ייתן לך מידע וייעץ לך בדבר שתי האפשרויות הללו.
בכל אחת משתי אפשרויות הניתוח, ייבדקו קשריות הלימפה בבית השחי על מנת לבדוק האם הגידול התפשט. בדיקה זו נעשית לרוב באמצעות ביופסיה של בלוטת הזקיף, ובעקבותיה תתכן הסרה של קשריות לימפה נוספות, באם יתגלה שהגידול אכן התפשט.

הביופסיה

כאשר מתגלה גידול העלול להיות סרטני, יש צורך בביופסיה שתאשר או תשלול נוכחות תאים סרטניים ותספק מידע אודות סוג הניתוח הנחוץ.
ביצוע הביופסיה כולל נטילת דגימת רקמה מהגידול ובחינתו מבעד למיקרוסקופ. שתי השיטות הנפוצות ביותר לביצוע ביופסיה הן באמצעות מחט או בזמן הניתוח.
ביופסית מחט (core/needle biopsy): דגימת רקמה גידולית מוסרת באמצעות מחט חלולה, המוחדרת אל הגוש החשוד בשד בהנחיית אולטרא-סאונד. מספר דגימות קטנות נשלחות אל הפתולוג לבדיקה.
ביופסיה ניתוחית (surgical biopsy): כל הגוש או חלקו מוסר מבעד לחתך בשד ונשלח את הפתולוג לבדיקה.

כריתת גוש (lumpectomy)

ניתוח לכריתת הגוש עשוי להיות אפשרות טיפול יעילה המשמרת כמה שיותר מרקמת השד שלך. בניתוח זה, מסיר הרופא את הגידול ומעט מהרקמה הבריאה הסמוכה לו על מנת לוודא שהשוליים נקיים (האיזור המקיף את הגידול). הכירורג מסיר כמה שפחות רקמה בריאה ובכך מאפשר לשד לשמור על צורתו.
ניתוח מסוג זה מבוצע לרוב בהרדמה מקומית, איזורית או כללית. תוכלי לציין את העדפותייך בפני הרופא המנתח והרופא המרדים. ההתאוששות מהניתוח אורכת בדרך כלל מספר ימים.
לאחר ניתוח לכריתת הגידול, רוב החולות יזדקקו לסדרת טיפולי הקרנות. ההמלצה לטיפול בהקרנות תתקבל בשיחה בינך לבין הרופא הרדיו-אונקולוג.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח ייתכן כי לא תחושי כאב רב, אך תתכן פגיעה קלה בתחושה באיזורים מסויימים של השד ובית השחי – זאת עקב השפעת הניתוח על תאי עצב מקומיים. אובדן התחושה בשד לרוב חולף מעצמו, אך עלול להמשיך במידה כזו או אחרת למשך שארית חייך.

כריתת שד (mastectomy)

בניתוח לכריתת שד מוסרת כל הרקמה הבלוטית שבשד. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, וברוב המקרים מחייב ביצוע חתך אופקי של השד. ההתאוששות אורכת מספר שבועות.
לאחר ניתוח לכריתת שד, בניגוד לניתוח לכריתת גוש, לרוב אין צורך בטיפול בהקרנות.
עם זאת, ייתכן כי יומלץ לך לעבור טיפול בהקרנות במידה והגידול גדול, במידה ותאים סרטניים התפשטו לקשריות הלימפה, או במידה וקיים סיכון שתאים סרטניים התפשטו לאיזור הצלעות או שרירי החזה.
במהלך הניתוח, עשוי המנתח להחדיר צינור פלסטיק קטן (אחד או יותר) לאיזור השד על מנת לנקז נוזלים שעלולים להצטבר באיזור. הנקז יושאר במקומו למשך תקופה קצרה לאחר הניתוח.

לאחר הניתוח

הרופא יעניק לך הסבר מפורט, כולל הסבר על אופן הטיפול בחתך ובנקזים ומתי תוכלי לשוב לפעילות רגילה. אל תהססי לשאול שאלות ולהעלות חששות שיש לך.
תוכלי לצפות לאי נוחות. כתלות בהיקף הניתוח שעברת, ייתכן ותחושי כאב ונפיחות באיזור, וכן ייתכן שיופיעו סימנים כחולים באיזור החזה.
לאחר הניתוח ייתכן כי תפגשי עם אונקולוג על מנת לדון באפשרויות המשך הטיפול. במידה וקיימת המלצה לטיפולי המשך, הם לרוב יחלו מספר שבועות לאחר הניתוח.

טפלי בעצמך

ניתוח להסרת גידול סרטני עלול להותיר אותך תשושה, פיזית ונפשית. מלאי אחר הוראות הרופא, בקשי עזרה ממשפחה וחברים, הרבי במנוחה, אל תרימי חפצים כבדים והקפידי על תזונה בריאה.

צור קשר