קביעת שלב המחלה | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד
אונקוטסט > סרטן השד > דרכי אבחון > קביעת שלב המחלה

קביעת שלב המחלה

קביעת שלב המחלה מסתמכת על שיטה המסייעת לרופאים לקבוע את היקף התפשטות המחלה ואת אפשרויות הטיפול בה. שלב המחלה נקבע על פי תוצאות הביופסיה שלך ועל פי מידע נוסף.
ברוב המקרים, שלב המחלה נקבע לאחר הסרת הגידול ולאחר בדיקת קשריות הלימפה.

שיטת ה-TNM

שיטה נפוצה לקביעת שלב המחלה היא שיטת ה- TMN. שיטה זו קובעת את שלב המחלה על פי שלושה מדדים: גודל הגידול (T), מעורבות בלוטות הלימפה (N), וקיום או היעדר גרורות (M). כל מדד מיוצג על ידי מספר. מספר גבוה מעיד על התפשטות נרחבת יותר של המחלה.
T: מעיד על גודל הגידול
N: מעיד על מידת התפשטות הסרטן אל קשריות הלימפה (חיובי או שלילי)
M: מעיד על מידת התפשטות המחלה לאזורים מרוחקים יותר בגוף (קיום או היעדר גרורות)

שלבי המחלה

לאחר אבחון סוג הסרטן, נקבע שלב המחלה על סמך ה- TMN ומידע נוסף. שלב גבוה מעיד על מחלה מפושטת.

שלב 0: גידול ממוקם/לא פולשני (CIS – Carcinoma In Situ): גידול מסוג DCIS או LCIS. הגידול מקומי וטרם התפשט מעבר לצינוריות או לאוניות החלב.
שלב I: הגידול קטן (פחות מ-2 ס”מ) וממוקם היטב (ללא התפשטות לבלוטות הלימפה).
שלב IIa: גידול קטן מ-2 ס”מ אשר התפשט לבלוטת הזקיף (קשרית הלימפה הראשונה בבית השחי) או גידול בינוני (בין 2-5 ס”מ), ללא התפשטות לקשריות הלימפה בבית השחי.
שלב IIb: גידול בינוני (בין 2-5 ס”מ) אשר התפשט לבלוטת הזקיף (קשרית הלימפה הראשונה בבית השחי), או גידול גדול (מעל ל-5 ס”מ) ללא התפשטות לקשריות הלימפה בבית השחי.
שלב IIIa: גידול בינוני (בין 2-5 ס”מ) אשר התפשט לקשריות הלימפה בבית השחי, או גידול גדול (מעל ל-5 ס”מ) שהתפשט לקשרית עיקרית אחת או למספר קשריות לימפה בבית השחי.
שלב IIIb: הגידול התפשט אל דופן בית החזה או שהגידול התפשט אל קשריות הלימפה שנמצאות מתחת או מעל לעצם הבריח ובשד עצמו ,אך לא לאזורים מרוחקים של הגוף.
שלב IV: הגידול התפשט לאיברים מרוחקים בגוף כגון: עצמות, ריאות, כבד או מוח.

צור קשר