טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד
אונקוטסט > סרטן השד > גישות טיפוליות > טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה

טיפולים ביולוגיים מכווני מטרה

תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך ולשגשג, או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים, וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול. בניגוד לכימותרפיה, התרופות הללו פוגעות פחות בתאים הבריאים, ולכן מאופיינות בפחות תופעות לוואי לעומת טיפולי הכימותרפיה.

טיפול בנוגדי HER-2

חלק מהגידולים הסרטניים בשד מבטאים ביתר קולטנים ל-HER-2.

HER-2 או human epidermal growth factor receptor 2 הינו חלבון המעודד גדילה של תאי סרטן חדשים. לאחר הניתוח או הביופסיה מבוצעת הערכה של הגידול על מנת לקבוע האם הוא חיובי או שלילי לקיום קולטני HER-2. אם הגידול חיובי ל-HER-2 (ב- 20% מהחולות), כלומר מבטא ביתר את הקולטן HER-2, ייתכן טיפול בנוגדי HER-2. מטרת הטיפול בנוגדי HER-2 היא לשתק את פעילות הקולטן ולעצור את גדילת תאי הסרטן. מרבית הגידולים המבטאים HER-2, בעלי רגישות מופחתת לטיפולים כימיים והורמונליים מסוימים, אך רגישים מאד לנוגדי HER-2.

בניגוד לכימותרפיה, טיפול בנוגדי HER-2 אינו פוגע בתאים בריאים בגופך. מכאן שתופעות הלוואי של הטיפול שונות מאלו של הטיפול הכימותרפי (כמו נשירת שיער ובחילות). בנוסף, כיוון שאינו מפחית את רמות האסטרוגן בגוף, הטיפול בנוגדי HER-2 אינו גורם לתסמיני גיל המעבר.

במקרים של סרטן שד גרורתי, ישנן מספר תרופות הנמצאות בשימוש רווח:

לפטיניב (Lapatinib): תרופה ממשפחת “מעכבי קינאז” הניתנת בטבליות ומבוססת על עיכוב פעילות של הקולטנים HER1 ו-HER2. לפטיניב רשומה בסל התרופות לטיפול בחולות סרטן שד גרורתי בקווי טיפול מתקדמים. התרופה ניתנת בשילוב עם קפציטאבין – Capecitabine לחולות שהתקדמו למרות טיפול בטרסטוזומאב וכימותרפיה.

פרטוזומאב (Pertuzumab): נוגדן חד-שבטי הפועל באופן ממוקד נגד תאים סרטניים המאופיינים ברמות גבוהות של חלבון (קולטן) HER2. ניתן בשילוב עם טרסטוזומאב וכימותרפיה לחולות שד גרורתי כקו ראשון.

טרסטוזומאב (TDM1- Trastuzumab Emtansine): נוגדן לקולטן HER2 המחוברת אליו מולקולה כימית טוקסית המשתחררת לתא הסרטני. מאושרת כקו טיפול מתקדם.

טיפולים מכווני מטרה נוספים

אברולימוס (Everolimus): הינו טיפול תרופתי המתערב בפעילות החלבון “mTOR” ומהווה חלק מקבוצת תרופות הנקראת “מעכבי קינאזות”. התרופה ניתנת בקווי טיפול מתקדמים בשילוב התרופה ההורמונלית ארומזין, לחולות סרטן שד גרורתי, שעברו את גיל המעבר, בעלות קולטנים חיוביים לאסטרוגן, ו/או לפרוגסטרון (+HR) ושליליים ל-HER2.

טיפול תרופתי נוסף הוא במעכבי CDK4/6 כגון פאלבוציקליב (Palbociclib) וריבוציקליב (Ribociclib) כקו טיפול בחולות סרטן גרורתי בעלות קולטנים חיוביים לאסטרוגן, ו/או לפרוגסטרון (+HR) ושליליים ל- HER2 בשילוב טיפול הורמונאלי.

בווסיזומאב (Bevacizumab): תרופה נוגדת צמיחת כלי דם (אנטי- אנגיוגניות) המאושרת לחולות בסרטן שד גרורתי.

אולפריב (Olaparib): תרופה ממוקדת נוספת שאושרה לאחרונה ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA לחולות סרטן שד גרורתי עם נשאות מולדת למוטציה BRCA.

צור קשר