אימונותרפיה | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד

אימונותרפיה

תרופות אשר ניתנות בהזרקה וגורמות להפעלת תאי מערכת החיסון כנגד הגידול. הפעלת תאי מערכת החיסון מתאפשרת הודות להסרת העיכוב שמושרה על התאים החיסוניים על ידי הגידול עצמו. קיימים שילובים של טיפולים אימונותרפים שונים, שילובים של אימונותרפיה וכימותרפיה וכן שילובים של טיפול אימונותרפיה וטיפולים מכווני מטרה.

בדומה לכל הגידולים הסרטניים, גם בסרטן השד ניתן לזהות שינויים בדנ”א בתאי הגידול. שינויים אלה, או בשמם המקצועי מוטציות, עלולים להיות תורשתיים או נרכשים במהלך חיי האדם. זיהוי הפרופיל הגנטי של הגידול, הכולל את מגוון המוטציות שהתחוללו בו והבנתם, אפשרו פיתוח טיפולים מכווני מטרה. גישה זו מאפשרת התאמה של טיפול תרופתי כנגד מוטציה ספציפית ללא קשר לסוג הגידול ומיקומו בגוף. ואכן, במאי 2017 הכריז מנהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA, כי התרופה האימונותרפית, שבה החומר הפעיל הוא פמברוליזומאב, אושר לטיפול בהתאם לסמן ביולוגי המצביע על אי יציבות גנומית גבוהה (MSI-H) או על מנגנון תיקון דנ”א פגום (dMMR) וזאת ללא קשר לסוג הגידול ומיקומו בגוף. הכרזה זו באה בעקבות ממצאי מחקרים שפורסמו בשני המגזינים 13NEJM ו- 14Science אשר ביססו את הקשר בין המדדים, אי יציבות גנומית (MSI) ועומס מוטציות (TMB) ב-15 סוגי גידולים שונים לבין הצלחת הטיפול האימונותרפי.

מוטציות במנגנון תיקון דנ”א ואי-יציבות גנומית וכן מוטציות כגון BRCA, ניתנות לאיתור על ידי בדיקת אונקוטסט-טבע: טמפוס (Tempus xT).

צור קשר