כריתת שד (Mastectomy) | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד

כריתת שד (Mastectomy)

בניתוח לכריתת שד מוסרת כל הרקמה הבלוטית שבשד. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, וברוב המקרים מחייב ביצוע חתך אופקי של השד. ההתאוששות אורכת מספר שבועות.

לאחר ניתוח לכריתת שד, בניגוד לניתוח לכריתת גוש, לרוב אין צורך בטיפול בהקרנות.

עם זאת, ייתכן כי יומלץ לך לעבור טיפול בהקרנות במידה והגידול גדול, במידה ותאים סרטניים התפשטו לקשריות הלימפה, או במידה וקיים סיכון שתאים סרטניים התפשטו לאיזור הצלעות או שרירי החזה.

במהלך הניתוח, עשוי המנתח להחדיר צינור פלסטיק קטן (אחד או יותר) לאיזור השד על מנת לנקז נוזלים שעלולים להצטבר באזור. הנקז יושאר במקומו למשך תקופה קצרה לאחר הניתוח.

לאחר הניתוח הרופא יעניק לך הסבר מפורט, כולל הסבר על אופן הטיפול בחתך ובנקזים ומתי תוכלי לשוב לפעילות רגילה. אל תהססי לשאול שאלות ולהעלות חששות.

תוכלי לצפות לאי נוחות. כתלות בהיקף הניתוח שעברת, ייתכן ותחושי כאב ונפיחות באזור, וכן ייתכן שיופיעו סימנים כחולים באזור החזה.

לאחר הניתוח ייתכן כי תפגשי עם אונקולוג על מנת לדון באפשרויות המשך הטיפול. במידה וקיימת המלצה לטיפולי המשך, הם לרוב יחלו מספר שבועות לאחר הניתוח.

טפלי בעצמך

ניתוח להסרת גידול סרטני עלול להותיר אותך תשושה, פיזית ונפשית. מלאי אחר הוראות הרופא, בקשי עזרה ממשפחה וחברים, הרבי במנוחה, אל תרימי חפצים כבדים והקפידי על תזונה בריאה.

צור קשר