OncotypeDX for DCIS | אונקוטסט
סרטן השד
סרטן השד
אונקוטסט > סרטן השד > OncotypeDX for DCIS

OncotypeDX for DCIS

קשורה לטיפול במחלה:

סרטן שד לא פולשני

אוכלוסיית יעד:

מטופלות המאובחנות עם סרטן שד לא פולשני

מטרת הבדיקה:

הערכת הסיכון לחזרת המחלה

סוג הדגימה:

דגימה של רקמת גידול המוצאת בזמן ניתוח / ביופסיה ומקובעת בפראפין

האם את מועמדת לביצוע בדיקת אונקוטייפ Dx?

את עשויה להיות מועמדת לביצוע בדיקת אונקוטייפ Dx במידה ואת עומדת בכל הקריטריונים הבאים:
א. אובחנת לאחרונה כלוקה בסרטן שד מסוג DCIS, סרטן שד שאינו פולשני, וכעת את בשלב קבלת ההחלטות על המשך הטיפול יחד עם הרופא המטפל,
ב. הניתוח שעברת להסרת הגידול היה להסרת הגוש בלבד (למפקטומיה) ולא ניתוח לכריתת השד כולו (מסטקטומיה),
ג. תאי הגידול נמצאו חיוביים או שליליים לקולטני ההורמון אסטרוגן (ER+ או ER- )

בדיקת אונקוטייפ DCIS Score

בדיקת סרטן השד
בדיקת אונקוטייפ Dx במקרים של סרטן שד מסוג DCIS היא בדיקה ייחודית המסייעת לאבחן את הנשים שאצלן, אחר הסרת גידול לא פולשני של השד, קיים סיכון מוגבר לחזרת המחלה, בין אם כגידול לא פולשני נוסף (DCIS) או כגידול פולשני ואלים. למידע זה ערך רב העשוי לסייע למטופלת ולרופאיה בקבלת ההחלטות על הגישה לטיפול נוסף ובהתאמת הטיפול לאישה באופן אישי. \

מה מודדת הבדיקה?
בדיקת אונקוטייפ Dx מודדת את פעילותם של גנים מסויימים בתוך תאי הגידול הסרטני לאחר הסרתו בניתוח / ביופסיה.
המקור הטוב ביותר לקבלת מידע אודות בדיקת אונקוטייפ Dx הוא הרופא המטפל בך! הוא יוכל לענות על שאלות נוספות העשויות להתעורר בנוגע לביצוע הבדיקה.

התועלת בביצוע הבדיקה
בדיקת אונקוטייפ Dx נותנת לך ולרופא שלך מידע חיוני נוסף אודות התנהגות תאי הגידול שלך. מידע זה עשוי לסייע לך ולרופא שלך בתהליך קבלת ההחלטה אודות תוכנית הטיפול ומסייע בהתאמה אישית של הטיפול לך ולגידול שהוצא מגופך.

כיצד מבוצעת הבדיקה?
בדיקת אונקוטייפ Dx מבוצעת בכמות קטנה של רקמת גידול שהוצאה במהלך הניתוח (כריתת הגידול או ביופסיה שלו).
כאשר הרופא המטפל מזמין את בדיקת אונקוטייפ Dx, בית החולים שולח חלק מהרקמה המוצאת במהלך הניתוח למעבדות חברת Genomic Health לביצוע הבדיקה.
אין כל צורך בביצוע ניתוח נוסף או כל פרוצדורה נוספת מעבר לניתוח המבוצע ממילא על מנת לעבור בדיקת אונקוטייפ Dx

טיפול הורמונאלי

לעתים נעשה שימוש בטיפול הורמונאלי כאשר מעוניינים למנוע חזרה של סרטן שד שיש לו קולטנים חיוביים להורמוני המין של האישה (שההורמונים מעודדים את צמיחת הגידול). הטיפול הורמונאלי חוסם את הקולטנים של ההורמונים המצויים על תאי הגידול, קולטנים המעודדים את התרבות תאי הגידול כתוצאה מחשיפה להורמוני המין אסטרוגן ו/או פרוגסטרון.
הטיפול ההורמונאלי מומלץ, בדרך כלל, לנשים שתאי הגידול שלהן חיוביים (נמצאו נושאים) לקולטנים של הורמוני המין (ER / PR positive). ממצא זה מופיע בכ- 70% מכלל הנשים הלוקות בסרטן השד.
במקרים של גידול מסוג DCIS, הטיפול ההורמונאלי עשוי לכלול: תרופות המשפיעות על קולטני ההורמון אסטרוגן, כדוגמת טמוקסיפן, הניתן בכדורים וחוסם את הקולטנים של ההורמון אסטרוגן.
תופעות הלוואי של הטיפולים ההורמונאליים דומות לתופעות תסמונת גיל המעבר וכוללות:

 • גלי חום
 • כאבי שרירים ומפרקים
 • בחילות
 • סיכון מוגבר להופעת קרישי דם
 • בעיות פריון
אפיון המחלה

סרטן שד מסוג DCIS, Ductal Carcinoma in situ הוא אחד הסוגי הנפוצים של גידולי השד והוא מוגדר כסרטן הנמצא בשלב מוקדם של התפתחותו, לפני שהפך לגידול פולשני. המשמעות של המילים “In Situ” היא שתאי הגידול עדיין מצויים בתוך צינוריות הפרשת החלב של השד ולא חדרו אל מעבר לרקמה מוגבלת זו.
אף שהאבחנה מרתיעה את הלוקות בה, סרטן שד מסוג DCIS, על פי רוב, מהווה סכנת חיים רק לעתים נדירות ביותר! לאחר הטיפול במחלה, הנשים שלקו בה עדיין מצויות בסיכון מוגבר להופעה חוזרת של סרטן באותו שד – או בצורת DCIS או כסרטן בדרגה מתקדמת יותר.
כחלק מתוכנית הטיפול, על פי רוב, נדרש ניתוח להסרת הגידול. לאחר מכן, יש להעריך את מידת הסיכון להופעה מחודשת של המחלה. על פי מידת הסיכון הזו, ניתן יהיה להעריך את התועלת האפשרית במתן טיפולים נוספים למחלה (פרט לניתוח)

כיצד הבדיקה עשויה לסייע לך?

הרופא שלך יקבל את דוח תוצאות בדיקת אונקוטייפ Dx. דו”ח זה כולל את תוצאת דירוג ה- DCIS , דירוג הנע בטווח שבין 0 ל- 100.

 • נשים שדירוג ה- DCIS שלהן בבדיקת אונקוטייפ Dx הוא נמוך, הן בעלות סיכון נמוך לחזרת המחלה כ- DCIS או כמחלה פולשנית. חשוב להדגיש כי סיכון נמוך אין משמעו שאין כלל סיכון לחזרת המחלה!
 • נשים שדירוג ה- DCIS שלהן בבדיקת אונקוטייפ Dx הוא גבוה יותר, מצויות בסיכון מוגבר לחזרת המחלה. עם זאת, גם דירוג גבוה בבדיקה אינו אומר שהמחלה תחזור בוודאות!

תוצאת בדיקת אונקוטייפ Dx מספקת מידע נוסף, כדוגמת רמת הפעילות של קולטני ההורמון אסטרוגן בתאי הגידול, מידע שיש לו השלכה לגבי הטיפול המומלץ במחלה.

אבחנה וודאית – דו"ח הבדיקה הפתולוגית

דו”ח המעבדה הפתולוגית (מרקמת הניתוח) מכיל מידע מפורט אודות הגידול שהוסר. מקור המידע הוא מבדיקות המעבדה של הרקמה שהוסרה בניתוח או במהלך הביופסיה. הרופא המטפל עושה שימוש במידע הכלול בדו”ח המעבדה הפתולוגית ומעבד אותו יחד עם נתונים נוספים ובהם: גיל המטופלת ומחלות כרוניות נוספות שלה – כל זאת על מנת להתאים, באופן אישי, את המשך הטיפול (בקרינה או טיפול הורמונאלי) על פי מידת התועלת הצפויה מטיפול זה. בדו”ח המעבדה הפתולוגית נכללים הפרטים הבאים:

 • דרגת הגידול (Grade): קובעת את מידת הדמיון של תאי הגידול לתאי רקמת שד תקינה,
 • גודל הגידול: במילימטרים / סנטימטרים,
 • גבולות הכריתה הניתוחית: הרופא הפתולוג מוודא שאין תאי גידול (יש רק רקמה בריאה) בשולי הגידול שנכרת במהלך הניתוח
  – גבולות שליליים: הם גבולות שאין בהם כלל תאי גידול והמשמעות היא שהגידול הוסר בשלמותו
  – גבולות חיוביים: נותרו עדיין שאריות גידול לאחר הניתוח

 

 • מצב הקולטנים ההורמונאליים (ER/PR): על פי קיום / היעדר קולטנים של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ניתן לשער את מידת התגובה העתידית של המחלה לטיפולים הנוגדים את השפעת ההורמונים הללו על רקמת השד
טיפול בקרינה

קרינה חיצונית היא טיפול יעיל ביותר להרס של תאי גידול שעלולים להישאר בשד לאחר הניתוח. מרבית הנשים שעוברות הסרה מקומית של השד (למפקטומיה ולא כריתה מלאה של השד) יטופלו בהמשך גם בקרינה מקומית. חלק מהנשים שעברו כריתה מלאה של השד יטופלו גם הן בקרינה וזאת בהתאם למאפייני הגידול שנכרת בניתוח.
תופעות הלוואי הנפוצות של טיפול בקרינה כוללות:

 • עייפות
 • ירידה בספירת התאים הלבנים בדם
 • נפיחות מקומית של האיזור שהוקרן
 • רגישות מקומית ושינוי צבע העור באיזור שהוקרן
בחינת הביולוגיה של גידול מסוג DCIS

בדיקה אבחנתית ייחודית בוחנת מקרוב את פעילות הגנים בתאי סרטן השד שהוסרו מגופך:
על ידי מדידת הפעילות של גנים מסויימים בתאי סרטן השד בדיקת אונקוטייפ Dx מספקת מידע רב ויקר ערך אודות המתרחש בתוך הגידול. יחד עם דו”ח המעבדה הפתולוגית ונתונים נוספים אודות המחלה והמטופלת, מסוגלת בדיקה זו לתת הערכה מדוייקת למדי של מידת הסיכון לחזרת המחלה במטופלת אינדיבידואלית לאחר הסרת גידול מסוג DCIS

אודות דרגת הגידול וקביעת שלב התקדמות המחלה

תוצאות הבדיקה של הגידול שהוצא מרקמת השד שלך מסייעות לרופאים לקבוע את מידת הסיכון לחזרת המחלה בעתיד. קביעת דרגת הגידול ושלב התקדמות המחלה הן הדרכים בהן הרופאים עושים שימוש להסקת המסקנות מבדיקת הגידול שלך

קביעת דרגת המחלה

דרגת המחלה מתייחסת למידת ההתמיינות של תאי הגידול (עד כמה התאים דומים או שונים מתאים בריאים של רקמת השד). דרגת הגידול יכולה להיות מסווגת כדרגה 1 (Grade 1) = התמיינות טובה (דמיון רב לתאים בריאים), דרגה 2 (Grade 2) = התמיינות בינונית, דרגה 3 (Grade 3) = התמיינות גרועה. ככל שדרגת הגידול גבוהה יותר, כך גדל ההבדל הקיים בין תאי הגידול לתאים בריאים. מידע זה מסייע לרופאים בקביעת הטיפול המתאים לך ביותר

קביעת שלב המחלה

קביעת שלב המחלה היא הדרך שבה הרופאים קובעים את מידת התקדמות / התפשטות המחלה בגופך. שלב המחלה נקבע על פי תוצאות הביופסיה ובדיקות נוספות. במרבית המקרים, קביעת שלב המחלה מבוצעת רק לאחר הסרת הגידול בניתוח

שלבי מחלת סרטן השד

לאחר אבחנת הגידול, הרופאים עושים שימוש במספר מקורות מידע על מנת לקבוע את שלב המחלה. ככל שהשלב גבוה יותר, משמעות הדבר היא שהמחלה נרחבת / מפושטת יותר בגוף החולה. ואולם, מעצם ההגדרה “In Situ” (הנקבעת לאחר שאובחן כי התאים הממאירים לא פלשו לרקמות שסביבם) משתמע שדרגת הגידול היא 0. זאת אומרת – המחלה לא התפשטה לרקמות הבריאות שסביב לה

טיפול אדג'ובנטי (נוסף) ל- DCIS

טיפול אדג’ובנטי הוא טיפול המוסף לאחר ניתוח ומטרתו לצמצם למינימום את מידת הסיכון לחזרת המחלה לאחר הניתוח. במרבית המקרים בהם המחלה מסווגת כ- DCIS, הטיפול האדג’ובנטי יכלול קרינה מקומית לשד ו/או טיפול הורמונאלי ולעתים, יכלול אף טיפול כימותרפי

צור קשר