בדיקת Tempus xT | אונקוטסט

בדיקת Tempus xT

לצורך מציאת טיפול ביולוגי מותאם אישית עבורך, יש לזהות תחילה את המוטציות הסומטיות בתאי הגידול ואת המוטציות הגנטיות העוברות בתורשה.

בדיקת Tempus xT מספקת מידע מקיף ומדויק ביותר המאפיין את פרופיל המוטציות הספציפי של תאי הגידול הסרטני בהשוואה למוטציות שעוברות בתורשה מההורים (ג’רמינליות). בבדיקה נסרקים 595 גנים ברמת הדנ”א, אשר נבחרו בקפידה כקשורים ומעורבים במחלות סרטן השונות, הן בגידולים מוצקים והן בגידולים המטולוגיים. בנוסף לאנליזה ברמת הדנ”א, מבוצעת סריקה כלל אקסומית ברמת הרנ”א (whole transcriptome), הכוללת בחינה של 23,000 גנים.

ריצוף הטרנסקריפטום (RNAseq) של Tempus xT, באמצעות ניתוח רצף הרנ”א, מספק מידע נוסף על המשמעות הקלינית של השינויים שזוהו על ידי ריצוף הדנ”א, ומאפשר אישור נוסף לנוכחות של איחויים קלינים רלוונטים בגנים הניתנים לטיפול, כגון ALK ו- NTRK, אשר יכולים להוות טיפול ממוקד על ידי crizotinib ו- larotrectinib, בהתאמה.

בנוסף, הכרת רמות הביטוי של עותקי הרנ”א של גנים הקשורים לסרטן מאפשרת קבלת תובנות לגבי רמות ביטוי של אונקופרוטאינים או חלבונים מדכאי גידול.

כחלק מחקרי, Tempus xT מספקת מידע על ביטוי תעתיקי רנ”א של סמנים חיסוניים מרכזיים, כגון PD1 ,PD-L1 ,IDO1 ,TIM3 ,LAG3, וכן על היקף חדירת לימפוציטים אל הגידול (TIL-Tumor lymphocyte infiltration), ולכן מספקת תובנות לגבי מעורבות מערכת החיסון בגידול של המטופל. בנוסף, Tempus xT מדווחת על מידע הקשור לאפיטופים הספציפיים לגידולים (neoepitopes), אשר יכולים למלא תפקיד חשוב בתכנון חיסונים ספציפיים לגידול.

הבדיקה גם נותנת מידע נוסף וחשוב על שינויים גנטיים העוברים בתורשה (נשאות גנטית) שזוהו אצל המטופל ורלוונטיים לטיפול בו, אך גם למשפחתו ומוגדרים כשינויים הקשורים לסיכון מוגבר לסוגים מסוימים של סרטן או תסמונות אחרות שאינן סרטניות. שינויים אלו מדווחים בדו”ח התוצאות.

כדי לזהות את המוטציות הייחודיות לגידול הסרטני בלבד, בבדיקת Tempus xT נסרקים ביסודיות פאנל של 595 גנים מתאי הגידול הסרטני שהוצא בניתוח או בביופסיה, במידה ומדובר על גידול מוצק, או דגימת דם/מח עצם, כאשר מדובר על גידולים המטולוגיים.

בבדיקה נערכת השוואה לרצף של אותם גנים מרקמה תקינה של המטופל (הנלקחת מדגימת דם). גישה זו מאפשרת שלילת שינויים גנטיים שאין להם כל השלכה קלינית, וממפה באופן מדויק את המוטציות הייחודיות לגידול, בפרט את אלה שגרמו ליצירת הגידול ולהתפשטותו.

ד”ר לואיס דיאז וד”ר ויקטור ולקולסו מג’ונס הופקינס הוכיחו במחקר פורץ דרך15 כי השוואת ריצופי גנים מדגימת הגידול לאלה של רקמה נורמלית של אותו המטופל עשויה להיות, במקרים רבים, הדרך הטובה ביותר לאתר מוטציות סומטיות הספציפיות לתאי הגידול. עוד הראו החוקרים, כי אלמלא ריצוף הדגימה הנורמלית והשוואתה לדגימת הגידול של אותו המטופל, הייתה ניתנת בשליש מהמקרים המלצה לטיפולים ביולוגיים שלא לצורך, טיפולים שהיו עלולים להזיק.

חשוב לבדל את המוטציות הסומטיות (הקשורות ישירות להיווצרות הגידול) ממוטציות אחרות, על ידי השוואה של ריצוף דנ”א מדגימת תאי הגידול הסרטני לריצוף דנ”א מרקמה בריאה הנלקחת מדגימת רוק או דם.

במאי 2017, הכריז מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, כי התרופה האימונותרפית, שבה החומר הפעיל הוא פמברוליזומאב, אושר לטיפול בהתאם לסמן ביולוגי המצביע על אי יציבות גנומית גבוהה (MSI-H) או על מנגנון תיקון דנ”א פגום (dMMR), זאת ללא קשר לסוג הגידול ומיקומו בגוף. הכרזה זו באה בעקבות ממצאי המחקרים שפורסמו בשני המגזינים היוקרתיים 13NEJM ו- 14Science, אשר ביססו את הקשר בין המדדים, אי יציבות גנומית (MSI) ועומס מוטציות (TMB), ב-15 סוגי גידולים שונים, לבין הצלחת טיפול אימונותרפי.

עבודה נוספת שפורסמה גם היא במגזין היוקרתי 16NEJM, הראתה את הקורלציה בין עומס המוטציות לתגובה לאימונותרפיה ב-27 גידולים שונים. בדיקת Tempus xT מספקת גם את מדד אי היציבות גנומית (MSI) וגם מדד עומס המוטציות (TMB) לצורך הערכה האם טיפול אימונותרפיה הינה אופציה עבורך.

כיצד מבוצעת בדיקת טמפוס?

לצורך ביצוע בדיקת Tempus xT, ובמקרה של גידולים מוצקים, נדרשת כמות קטנה של רקמת גידול שנלקחה בעת הוצאת דגימת הגידול הסרטני (ביופסיה) ונשמרה במכון הפתולוגי במרכז הרפואי שבו התרחש ההליך הרפואי. כמו כן, תילקח ממך דגימת דם (כמקור לרקמה תקינה). חשוב לציין, שלעיתים יתברר כי אין מספיק תאים סרטניים בדגימת הגידול, או שאיכות הדנ”א שהופקה מדגימת הגידול אינה כזו המאפשרת מתן תוצאות מהימנות. במקרים שכאלה, הרופא עשוי להמליץ על ביצוע ביופסיה נוספת, או לחלופין להפנותך לבדיקת ריצוף פאנל גנים מביופסיה “נוזלית” כגון Guardant360. במקרים של גידולים המטולוגיים, נלקחת דגימת דם או דגימת מח עצם לצורך ביצוע הבדיקה.

דגימות רקמת הגידול ודגימת הדם נאספות ונשלחות על ידי חברת אונקוטסט-טבע בע”מ למעבדות Tempus xT בשיקאגו, שם נערכת סריקה של הדנ”א מרקמת הגידול בהשוואה לסריקת הדנ”א מדגימת הדם, על מנת לאתר מוטציות הספציפיות לרקמת הגידול. בבדיקה, כל אזור בגן, בכל אחד מ-595 הגנים הנבדקים, נבחן כ-500 פעמים בממוצע, כך שמאותרות גם מוטציות המצויות בכמות מזערית ברקמת הגידול. כמו כן, בנוסף לאנליזה ברמת הדנ”א, מבוצעת סריקה כלל טרנסקריפטומית (whole transcriptome) ברמת הרנ”א הכוללת בחינה של כל ה-23,000 גנים. סריקה ברמת הרנ”א תומכת בממצאים שאותרו בדנ”א, ויכולה לתת מידע נוסף הקשור בעיקר על נתוני “סביבת הגידול”. בנוסף, אנליזת הרנ”א יכולה לספק כלים נוספים לרופא המטפל באיתור טיפולים נוספים. לבדיקת Tempus xT שיעור רגישות של 98.1% וסגוליות של 100% למציאת מוטציות בדנ”א הגידולי. בהתאם לממצאים, ייעשה פענוח מקיף ומדויק של הפרופיל הגנומי של הגידול ויופק דוח המפרט את תוצאות הבדיקה.

למי מתאימה בדיקת Tempus xT?

בדיקת Tempus xT מתאימה למטופלים שאובחנו עם:

  • גידולי אדנוקרצינומה של הריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC).
  • גידולים ממקור שאינו ידוע CUP – Cancer of Unknown Primary.
  • גידולים עם סטנדרט טיפולי מוגבל ו/או פרוגנוזה רעה, לרבות גידולי לבלב, שלפוחית שתן, גידולי מח וסרטן שד שלילי לקולטנים להורמונים.
  • גידולים נדירים ו/או גידולים עבורם אין סטנדרט טיפולי או עם פרוטוקול טיפולי דל לרבות גידולי ילדים, רטינובלסטומה, טימומה, סרקומה וגידולים גניקולוגים נדירים.
  • גידולים המטולוגים.
  • כל סוג סרטן אשר מוצו הטיפולים הסטנדרטים כנגדו.
צור קשר