בדיקת Oncotype DX for DCIS | אונקוטסט

בדיקת Oncotype DX for DCIS

סרטן שד מסוג DCIS – Ductal Carcinoma in situ הוא אחד הסוגים הנפוצים של גידולי השד והוא מוגדר כסרטן הנמצא בשלב מוקדם של התפתחותו, לפני שהפך לגידול פולשני. המשמעות של הצירוף “In Situ” היא שתאי הגידול עדיין מצויים בתוך צינוריות הפרשת החלב של השד ולא חדרו אל מעבר לרקמה מוגבלת זו.

אף שהאבחנה מרתיעה את הלוקות בה, סרטן שד מסוג DCIS, על פי רוב, מהווה סכנת חיים רק לעתים נדירות ביותר! לאחר הטיפול במחלה, הנשים שלקו בה עדיין מצויות בסיכון מוגבר להופעה חוזרת של סרטן באותו שד – או בצורת DCIS או כסרטן בדרגה מתקדמת יותר.

כחלק מתוכנית הטיפול, על פי רוב, נדרש ניתוח להסרת הגידול. לאחר מכן, יש להעריך את מידת הסיכון להופעה מחודשת של המחלה. על פי מידת הסיכון הזו, ניתן יהיה להעריך את התועלת האפשרית במתן טיפולים נוספים למחלה (פרט לניתוח):

  • כריתת השד מלאה (Mastectomy)
  • הקרנה חלקית או מלאה לשד בו נמצא הגידול
  • טיפול הורמונלי מונע (בגידולים המציגים קולטנים לאסטרוגן +ER)

בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) היא בדיקה ייחודית המסייעת לאבחן נשים שאצלן, לאחר הסרת גידול לא פולשני של השד, קיים סיכון מוגבר לחזרת המחלה, בין אם כגידול לא פולשני נוסף (DCIS) או כגידול פולשני. למידע זה ערך רב העשוי לסייע למטופלת ולרופאיה בקבלת ההחלטות ובהתאמת הטיפול האישי למטופלת בעיקר לגבי החלטה על תוספת קרינה לאחר הסרת הגידול.

בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) הינה בדיקה גנומית ייחודית, המודדת את ביטויים של 7 גנים המאפיינים את תאי הגידול הסרטני ברקמה שהוסרה בניתוח ומספקת לך ולרופא שלך מידע ביולוגי חיוני נוסף אודות התנהגות תאי הגידול שלך. מידע זה עשוי לסייע לך ולרופא שלך בתהליך קבלת ההחלטה אודות תוכנית הטיפול ומסייע בהתאמה אישית של הטיפול לך ולגידול שהוצא מגופך.

בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) מספקת מידע רב ויקר ערך אודות המתרחש בתוך הגידול. יחד עם דו”ח המעבדה הפתולוגית ונתונים נוספים אודות המחלה והמטופלת, מסוגלת בדיקה זו לתת הערכה מדויקת למדי של מידת הסיכון לחזרת המחלה במטופלת אינדיבידואלית לאחר הסרת גידול מסוג DCIS.

בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) מבוצעת על כמות קטנה של רקמת גידול שהוצאה במהלך הניתוח (כריתת הגידול) ונשלחות למעבדות חברת Genomic Health לביצוע הבדיקה.

אין כל צורך בביצוע ניתוח נוסף או כל פרוצדורה נוספת מעבר לניתוח המבוצע ממילא, על מנת לעבור בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS).

הרופא שלך יקבל את דוח תוצאות בדיקת Oncotype DX for DCIS, דו”ח זה כולל את תוצאת דירוג ה- DCIS, דירוג הנע בטווח שבין 0 ל- 100.

נשים שדירוג ה- DCIS שלהן בבדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) הוא נמוך, הן בעלות סיכון נמוך לחזרת המחלה כ- DCIS או כמחלה פולשנית. חשוב להדגיש כי סיכון נמוך אין משמעו שאין כלל סיכון לחזרת המחלה.

נשים שדירוג ה- DCIS שלהן בבדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) הוא גבוה יותר, מצויות בסיכון מוגבר לחזרת המחלה. עם זאת, גם דירוג גבוה בבדיקה אינו אומר שהמחלה תחזור בוודאות.

למי מתאימה הבדיקה?

את עשויה להיות מועמדת לביצוע בדיקת אונקוטייפ מסוג Oncotype DX for DCIS) DCIS) במידה ואת עומדת בכל הקריטריונים הבאים:

  1. אובחנת לאחרונה כלוקה בסרטן שד מסוג DCIS, סרטן שד שאינו פולשני, וכעת את בשלב קבלת ההחלטות על המשך הטיפול יחד עם הרופא המטפל.
  2. הניתוח שעברת להסרת הגידול היה להסרת הגוש בלבד (למפקטומיה) ולא ניתוח לכריתת השד כולו (מסטקטומיה).
  3. תאי הגידול נמצאו חיוביים או שליליים לקולטני ההורמון אסטרוגן (+ER או -ER).

אודות דרגת הגידול וקביעת שלב התקדמות המחלה

תוצאות הבדיקה של הגידול שהוצא מרקמת השד שלך מסייעות לרופאים לקבוע את מידת הסיכון לחזרת המחלה בעתיד. קביעת דרגת הגידול ושלב התקדמות המחלה הן הדרכים בהן הרופאים עושים שימוש להסקת המסקנות מבדיקת הגידול שלך ולהתאמת הטיפול הנכון ביותר עבורך.

קביעת דרגת הגידול

דרגת המחלה מתייחסת למידת ההתמיינות של תאי הגידול (עד כמה התאים דומים או שונים מתאים בריאים של רקמת השד). דרגת הגידול יכולה להיות מסווגת כדרגה 1 (Grade 1) = התמיינות טובה (דמיון רב לתאים בריאים), דרגה 2 (Grade 2) = התמיינות בינונית, דרגה 3 (Grade 3) = התמיינות גרועה. ככל שדרגת הגידול גבוהה יותר, כך גדל ההבדל הקיים בין תאי הגידול לתאים בריאים. מידע זה מסייע לרופאים בקביעת הטיפול המתאים לך ביותר.

קביעת שלב המחלה

קביעת שלב המחלה היא הדרך שבה הרופאים קובעים את מידת התקדמות / התפשטות המחלה בגופך. שלב המחלה נקבע על פי תוצאות הביופסיה ובדיקות נוספות. במרבית המקרים, קביעת שלב המחלה מבוצעת רק לאחר הסרת הגידול בניתוח.

שלבי מחלת סרטן השד

לאחר אבחנת הגידול, הרופאים עושים שימוש במספר מקורות מידע על מנת לקבוע את שלב המחלה. ככל שהשלב גבוה יותר, משמעות הדבר היא שהמחלה נרחבת / מפושטת יותר בגוף החולה. ואולם, מעצם ההגדרה “In Situ” (הנקבעת לאחר שאובחן כי התאים הממאירים לא פלשו לרקמות שסביבם) משתמע שדרגת הגידול היא 0. זאת אומרת – המחלה לא התפשטה לרקמות הבריאות שסביב.

טיפול אדג’ובנטי (נוסף) ל- DCIS

טיפול אדג’ובנטי הוא טיפול המוסף לאחר ניתוח ומטרתו לצמצם למינימום את מידת הסיכון לחזרת המחלה לאחר הניתוח. במרבית המקרים בהם המחלה מסווגת כ- DCIS, הטיפול האדג’ובנטי יכלול קרינה מקומית לשד ו/או טיפול הורמונאלי.

טיפול הורמונלי

לעתים נעשה שימוש בטיפול הורמונלי כאשר מעוניינים למנוע חזרה של סרטן שד שיש לו קולטנים חיוביים להורמוני המין של האישה (כלומר שההורמונים מעודדים את צמיחת הגידול). הטיפול ההורמונאלי חוסם את הקולטנים של ההורמונים המצויים על תאי הגידול, קולטנים המעודדים את התרבות תאי הגידול כתוצאה מחשיפה להורמוני המין אסטרוגן ו/או פרוגסטרון. הטיפול ההורמונלי מומלץ, בדרך כלל, לנשים שתאי הגידול שלהן חיוביים (נמצאו נושאים) לקולטנים של הורמוני המין (ER / PR positive). ממצא זה מופיע בכ- 70% מכלל הנשים הלוקות בסרטן השד. במקרים של גידול מסוג DCIS, הטיפול ההורמונאלי עשוי לכלול: תרופות המשפיעות על קולטני ההורמון אסטרוגן, כדוגמת טמוקסיפן, הניתן בכדורים וחוסם את הקולטנים של ההורמון אסטרוגן. תופעות הלוואי של הטיפולים ההורמונאליים דומות לתופעות תסמונת גיל המעבר וכוללות: גלי חום, כאבי שרירים ומפרקים, בחילות, סיכון מוגבר להופעת קרישי דם ובעיות פריון.

צור קשר