סרטן צוואר הרחם | אונקוטסט
סרטן צוואר הרחם
סרטן צוואר הרחם
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרטן צוואר הרחם > מידע על המחלה > סרטן צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם הוא סרטן ממאיר באזור צוואר הרחם. הטיפול במחלה מורכב מניתוח (כולל כריתה מקומית של הנגע) בשלבים מוקדמים, וכימותרפיה והקרנות בשלבים המתקדמים של המחלה. סוגי הגידולים בצוואר הרחם:

  1. גידול מסוג squamous cell carcinoma,  אשר מהווה כ- 80% מגידולי צוואר הרחם. זהו גידול שמקורו בתאים השטוחים של הציפוי הפנימי של צוואר הרחם.
  2. גידול adenocarcinoma,  אשר מקורו בתאי הציפוי הבלוטי, והוא נדיר יותר.

הטיפול במחלת סרטן צוואר הרחם בשלב המתקדם הגרורתי מתבססת היום על כימותרפיה. עם זאת לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים ביולוגיים או חיסוניים.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים במיוחד כאשר בגידולים אלו נמצאו מצבים של ריבוי מוטציות.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא נצפה מראש כיעיל.

צור קשר