גידולי ילדים | אונקוטסט
גידולי ילדים
גידולי ילדים
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > גידולי ילדים > מידע על המחלות > גידולי ילדים

גידולי ילדים

בעשורים האחרונים חלה התקדמות רבה בטיפול במחלות ממאירות בילדים. בשיטות הטיפול החדשניות ניתן לרפא כ-70% מהילדים חולי הסרטן. התהליך שעוברים הילד החולה ומשפחתו כרוך בסבל רב, ומעמסה גופנית ונפשית קשה.

הסוג הנפוץ ביותר בילדים הוא סרטן הדם- לוקימיה. 30% מהילדים החולים בסרטן חולים בלוקימיה. 20-15%  חולים במדולובלסטומה או אסטרוציטומה- גידולים סרטניים באזור המוח. 10-15% מהילדים חולים בלימפומה- סרטן בלוטות הלימפה. אלו הסוגים הנפוצים ביותר בילדים. ישנם גם מקרים של סרטן במערכת הסימפטטית (נוירובלסטומה), סרטן הכליה, סרטן העצמות (סרקומה), סרטן הרקמות הרכות (רבדומיוסרקומה), סרטן הכבד (הפטובלסטומה, הפטוקרמינומה), גידולים במערכת המין, וסרטן בעין (רטינובלסטומה).

יש כמה סוגי טיפול במחלת הסרטן. בדרך כלל, משלבים כמה מהם יחד כדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר. הטיפול צריך להתחיל בהקדם האפשרי. חלק מהטיפול מחייב אשפוז לכמה ימים, וחלק מאפשר אשפוז יום- כלומר טיפול בבית החולים ושינה בבית.מטרת הטיפולים היא להרוס את התאים הסרטניים ולמנוע צמיחה מחודשת שלהם.

הטיפולים האפשריים הם: כימותרפיה, ניתוח להסרת הגידול הסרטני והקרנות מקומיות, באזורים פגועים שלא ניתן להוציא בניתוח. כמו כן טיפולים ייעודיים לגידולי ילדים עשויים לכלול:

השתלת מוח עצם: מוח עצם אחראי על ייצור כדוריות הדם השונות. השתלת מח עצם מיועדת להחליף את המערכת המייצרת את הכדוריות החולות במערכת חדשה שתייצר כדוריות בריאות וכך תביא להחלמה מלאה. השתלת מוח עצם יכולה להיות מבני משפחה קרובים או מן החולה עצמו, מאיבר אחר בגוף (בדרך כלל עצמות האגן). המטרה היא להשתיל באזור הפגוע מוח עצם בריא שהגוף יוכל לייצר בעצמו מאוחר יותר.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים במיוחד כאשר בגידולים אלו נמצאו מצבים של ריבוי מוטציות.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא נצפה מראש כיעיל.

צור קשר