שכיחות סרטן המעי הגס | אונקוטסט
סרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס
אונקוטסט > סרטן המעי הגס > מידע על המחלה > שכיחות סרטן המעי הגס

שכיחות סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא מחלה האופיינית למבוגרים שעברו את גיל 70. עם זאת, קיימים סוגים ספציפיים של המחלה הנובעים ממוטציות גנטיות (1) העוברות בתורשה במשפחות. לכן, במקרים בהם קיים סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס בגיל מוקדם מגילאי 60 עד 70, מומלץ לבצע בדיקות לגילוי מוקדם של המחלה, כפי שיפורט בהמשך.
מרבית הגידולים מצויים בחלקו הסופי של המעי הגס ולכן, חלקם יכולים להיות מאובחנים על ידי בדיקה רקטלית (בדיקה ידנית על ידי רופא בפי הטבעת) או בבדיקה אנדוסקופית (בדיקה בה מוחדר צינור גמיש ומצלמה לחלקו הסופי של המעי הגס) . (2)

קיימים מצבים בהם ניתן להגדיר גורמי סיכון המעלים את הסיכון של אדם ספציפי ללקות בגידול של המעי הגס. גורמי סיכון אלה כוללים:
א. תסמונות תורשתיות (3): מחלות גנטיות העוברות בתורשה וגורמות לסיכון מוגבר להופעת גידולים במעי הגס. על פי רוב, גידולים אלה יופיעו בגיל מוקדם יחסית ובחלק מהמקרים האדם עלול ללקות בלמעלה מגידול יחיד בו זמנית.
ב. מחלות מעיים דלקתיות: כדוגמת קוליטיס אולצרטיבית (Ulcerative Colitis) ומחלת קרוהן (Crohn’s Disease). במחלות אלה, מתקיים תהליך דלקתי מתמיד ברירית מערכת העיכול, תהליך המעלה את מידת הסיכון להופעת גידולים ממאירים של רירית המעי הגס.
ג. מי שהיה לו בעבר גידול של המעי הגס מצוי בסיכון מוגבר להתפתחות של גידול נוסף
ד. סוגי אוכל מסויימים נמצאו כמגבירים או מפחיתים את מידת הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס. כך לדוגמה נמצא שתזונה דלה בסיבים תזונתיים מהווה גורם סיכון ללקות במחלה זו.

(1) מוטציה היא שינוי גנטי בתאי הגידול הגורם לו להתרבות ולהתפתח ללא בקרה. קיימות מוטציות כדוגמת BRCA1 ו- BRCA2 הנפוצות יותר בקרב יהודים אשכנזים ולכן, מהוות גורם סיכון משמעותי יותר באוכלוסייה הישראלית. קיימות מספר דרכים לבדיקת / וידוא קיום המוטציה. בדיקות אלה מומלצות במקרים של אבחנת המוטציה באחת מבנות המשפחה או במקרים בהם קיים מספר גדול מהרגיל של גידולים סרטניים בקרב בני משפחה אחת.
(2) קיימות מספר בדיקות אנדוסקופיות (אנדו = פנימי, סקופיה = הסתכלות): סיגמוידוסקופיה היא בדיקה הבוחנת את חלקו הסופי של המעי הגס (הסיגמא) והיא עשויה לאבחן את מרבית הגידולים. עם זאת, כיום, מבוצעות בעיקר בדיקות קולונוסקופיה בהן מבוצעת הסתכלות קפדנית של הרופא על כל חלקיו של המעי הגס, לכל אורכו. הבדיקות נבדלות במשך שהן אורכות ובמידת אי הנוחות העלולה להיגרם לנבדק. כל הבדיקות מבוצעות כיום תוך כדי הזרקת טשטוש לנבדקים כך שהן עוברות, במרבית המקרים, ללא קושי מצד הנבדק.
(3) התסמונות התורשתיות המוכרות כיום כמעלות סיכון ללקות בסרטן המעי הגס כוללות, לדוגמה את תסמונת הפוליפוזיס משפחתית ותסמונת גרדנר. הלוקים בתסמונות אלה נוטים לפתח גידולים שפירים (פוליפים) של רירית המעי הגס ואלה, נוטים להפוך לגידולים סרטניים בשכיחות גבוהה יחסית. תסמונת נוספת הגורמת לסיכון מוגבר ללקות בסרטן המעי הגס היא תסמונת שאינה גורמת להתפתחות של פוליפים ובהתאם, מכונה: תסמונת תורשתית ללא פוליפים (HNPCC, Hereditary Non Polyposis Colon Cancer).
צור קשר