שאלות נפוצות | אונקוטסט
סרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס

שאלות נפוצות

ש. מהי בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס היא בדיקה דיאגנוסטית ייחודית הבוחנת את פעילותם של 12 גנים שונים ברקמת גידול המעי הגס של החולה. המידע המשולב אודות גנים אלה משמש לאומדן הסבירות להישנותו של סרטן המעי הגס ממנו אתה סובל (סיכון להישנות).

ש. מהי התועלת הטמונה בביצועה של בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס מאפשרת לך ולרופא שלך הבנה טובה יותר של הסבירות להישנות הסרטן שלך. עבור גידול בשלב II, מידע חשוב זה עשוי לסייע לרופא שלך להחליט האם להמליץ על כימותרפיה לאחר הניתוח; עבור גידול בשלב III, המידע עשוי לסייע לרופא להחליט על איזו כימותרפיה עליו להמליץ לאחר הניתוח. כדאי לשוחח עם צוות הטיפול שלך על מנת להבין כיצד עשויות תוצאותיה של בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס להשפיע על תכנון הטיפול שלך.

ש. האם בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס מתאימה לי?

בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס מתאימה לגברים ולנשים שאובחנו לאחרונה כסובלים מסרטן המעי הגס בשלב II או בשלב III.

ש. מה אוכל ללמוד מבדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

הרופא שלך יקבל דו”ח המכיל את התוצאות שלך מבדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס. הדו”ח כולל את דירוג ההישנות (Recurrence Score® ) שלך, שהוא מספר בין 0 ל- 100. כמו כן, הדו”ח כולל אומדן ספציפי של הסיכון שלך להישנות.

דירוג ההישנות, לצד מידע אחר, יכול לסייע לך ולרופא שלך לקבל החלטה טיפולית מושכלת יותר המותאמת לך באופן אישי.

  • חולים בעלי דירוג הישנות נמוך יותר מצויים בסיכון נמוך יותר להישנות סרטן המעי הגס.
  • חולים בעלי דירוג הישנות גבוה יותר מצויים בסיכון גבוה יותר להישנות סרטן המעי הגס.

חשוב להבין כי דירוג הישנות נמוך יותר אינו מעיד על כך כי אין סיכוי להישנות סרטן המעי הגס. בדומה לכך, דירוג הישנות גבוה יותר אינו מעיד בהכרח על הישנות ודאית של סרטן המעי הגס.

כמו כן, דו”ח זה עשוי לספק מידע אודות סטטוס MMR שלך, אשר יסייע לך ולרופא שלך בקבלת החלטות טיפוליות. מחקרים הראו כי חולי סרטן המעי הגס בשלב II עם גידולי D- MMR מצויים בסיכון נמוך יותר להישנות, בהשוואה לחולים עם גידולי P- MMR. בדומה לכך, כ- 10% מחולי סרטן המעי הגס בשלב III עם גידולי D- MMR מצויים בסיכון נמוך יותר להישנות בהשוואה לחולים עם גידולי P- MMR.

ש. כיצד מתבצעת בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס מתבצעת ברקמת הגידול אשר הוסרה במהלך הניתוח המקורי. רקמה זו נשמרת ומאוחסנת באופן שגרתי בבית החולים בו בוצע הניתוח. כאשר הרופא שלך יזמין את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס, בית החולים ישלח דגימה מהרקמה שלך למעבדת Genomic Health® המבצעת את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס. לא צריך לעבור ניתוח או הליך נוסף לצורך ביצוע בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס.

ש. כיצד נבדקה התקפות של בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס נמצאה תקפה (הוכחה כיעילה) במספר ניסויים קליניים.

  • עבור סרטן המעי הגס בשלב II , בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס תוקפה בשלושה מחקרים בלתי תלויים (QUASAR1, CALGB 95812, NSABP C-073);
  • עבור סרטן המעי הגס בשלב III , בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס תוקפה במחקר NSABP C-07.

התוצאות הדגימו קורלציה ישירה בין דירוג ההישנות (( Recurrence Score® לבין הסיכון להישנות בקרב חולי סרטן המעי הגס. יתרה מכך, תוצאות אלו הדגימו כי ככל שדירוג ההישנות הוא גבוה יותר, כך הסיכון להישנות הוא גבוה יותר, וככל שדירוג ההישנות הוא נמוך יותר, כך הסיכון להישנות הוא נמוך יותר1.

למידע נוסף אודות ניסויים קליניים אלה, אנא בקרו באתר www.oncotypeDX.com.

ש. מתי יש לבצע את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

חשוב כי הרופא שלך יזמין את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס לאחר הניתוח, ובטרם תחילת טיפול כימותרפי כלשהו. עבור חולים בהם אובחן:

  • סרטן המעי הגס בשלב II, בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס יכולה לסייע לך ולרופא שלך לקבוע האם כימותרפיה נדרשת כחלק מתכנית הטיפול שלך.
  • סרטן המעי הגס בשלב III, בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס יכולה לסייע לך ולרופא שלך לקבוע מהי הכימותרפיה המתאימה ביותר עבורך.

ש. תוך כמה זמן אקבל את התוצאות של בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

לרוב נדרשים בין 7 ל- 10 ימים מתחילת עיבוד הדגימה ועד לקבלת התוצאות של בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס. התוצאות נשלחות לרופא שלך, והוא יוכל לדון בהן עמך ולענות על שאלותיך.

ש. כיצד אקבל את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס?

רק רופא מומחה מורשה, כגון הרופא שלך, רשאי להזמין את בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס. שתף את הרופא שלך במידע המובא בחוברת זו ושאל אותו האם בדיקת Oncotype DX® לסרטן המעי הגס עשויה להועיל לך.

ש. מה אומר לי סטטוס MMR?

ידיעת סטטוס MMR שלך עשויה לסייע לך ולרופא שלך בקבלת החלטות טיפוליות. מחקרים הראו כי חולי סרטן המעי הגס, הן בשלב II והן בשלב III, עם גידולי D- MMR מצויים בסיכון נמוך יותר להישנות בהשוואה לחולים עם גידולי P- MMR. 1-3

ש. האם בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס מכוסה על ידי הביטוח?

בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX כלולה בסל שרותי בריאות כללית .

למידע אודות החזר הוצאות עבור בדיקת Colon Cancer Test Oncotype DX® לסרטן המעי הגס, או לכל מידע אחר, פנה ל:

אונקוטסט-טבע 03-6864600

האם קיימים מקורות מידע מקוונים עבור חולי סרטן המעי הגס?

המדריך שלי לסרטן המעי הגס באתר www.mycoloncancercoach.org הוא האתר האינטראקטיבי הראשון הממוקד בחולה, וחולים אשר אובחנו לאחרונה כסובלים מסרטן המעי הגס יכולים לקבל בו מידע נוסף אודות מחלתם. האתר כולל שאלון שמילויו דורש פחות מ- 10 דקות אשר מספק לחולים מידע הייחודי לאבחנתם, לרבות אפשרויות טיפול רלוונטיות שיכולות לשמש לדיון עם הרופא.

למקורות נוספים ולמידע נוסף, אנא בקרו באתר: www.oncotypeDX.com
www.oncotest.co.il

למקור מידע אינטראקטיבי עבור חולים אשר אובחנו לאחרונה כסובלים מסרטן המעי הגס, אנא בקרו באתר:www.mycoloncancercoach.org

 

צור קשר