אפיון שלב המחלה שלך | אונקוטסט
סרטן ריאה
סרטן ריאה
אונקוטסט > סרטן ריאה > מידע על המחלה > אפיון שלב המחלה שלך

אפיון שלב המחלה שלך

אם האבחנה היא שאכן מדובר במחלת סרטן הריאות, יש לזהות את היקף המחלה והשלב אליו הגיעה (בלשון המקצועית מכונה התהליך Staging). הגדרת שלב נערכת במטרה לגלות אם הסרטן התפשט, ואם אכן התפשט, לאילו אברים בגוף. סרטן הריאות מתפשט לעתים קרובות אל בלוטות הלימפה, הריאה הנגדית, המוח, העצמות, הכבד ובלוטות האדרנל שעל-גבי הכליות. ידיעת השלב אליו הגיעה המחלה מסייעת בתכנון הטיפול בה.

בדיקות שונות מיושמות כדי לבדוק האם הסרטן התפשט:
טומוגרפיה ממוחשבת (Computerized Tomography) סריקת CT היא שיטת דימות המבוססת על טכנולוגיה דומה לזו שמשמשת בתצלומי רנטגן, אך שבשונה מרנטגן, מאפשרת הרכבת תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף. סריקה זו משמשת לזיהוי מדויק של מיקום הגידול, כמו גם לגילוי התפשטות כלשהי של המחלה (גרורות לכבד, בלוטת האדרנל, מוח או איברים אחרים). לעיתים מבוצעת הסריקה לאחר נטילת חומר ניגוד, לקבלת תמונה טובה וברורה יותר.

דימות באמצעות תהודה מגנטית (MRI) MRI היא שיטת דימות המבוססת על תגובות חומרים הנמצאים בגוף באופן טבעי, לשדה מגנטי חזק. מגנט חזק יוצר שדה מגנטי החולף דרך גוף הנבדק. השדה המגנטי גורם לחלקיקים בגוף לייצר זרמים חשמליים בגלאים הממוקמים בסביבת הנבדק, והמידע מן הגלאים מועבר למחשב. תמונת הזרמים החשמליים תואמת את המבנה הפנימי של הגוף בצורה מדוייקת ביותר, מה שמאפשר לקבל תמונות מפורטות מאוד של רקמות הנבדק. הבדיקה יכולה לשמש לסריקת המוח, העצמות או ואיברים נוספים.

סריקת PET (טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים) סריקת PET מסוגלת לזהות בצורה מדוייקת את המיקום בגוף ממנו מגיעה קרינה רדיואקטיבית. בסריקה זו נעשה שימוש במינון נמוך של סוכר רדיואקטיבי (גלוקוז) במטרה למדוד את פעילות התאים בחלקים שונים של הגוף. כמות קטנה מאוד של חומר רדיואקטיבי מוזרקת באופן מתון לתוך הוריד. לאחר מספר שעות, מתבצעת סריקה. סוכר הוא חומר המזון של תאי הגוף, וככל שתא פעיל יותר, כך הוא סופג יותר סוכר. תאים סרטניים, פעילים מאוד ולכן סופגים אליהם יותר סוכר מתאים רגילים. אם קיימות גרורות סרטניות בגוף, הן תופענה בסריקה. בבדיקה זו נעשה שימוש בכדי לגלות אם סרטן הריאה התפשט לאזורים נוספים מלבד הריאות. כמו כן, ניתן לעשות בה שימוש בכדי לאבחן גושים שנותרו בגוף לאחר הטיפול.

מיפוי עצמות הרופא מזריק כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי לתוך כלי דם, וחומר זה מצטבר בעצמות. מכשיר מודד את כמות הקרינה ומייצר תמונה של העצם. התמונה יכולה להראות סרטן ריאות שהגיע לעצמות.

דירוג התפשטות המחלה על פי שיטת TNM
שיטת TNM הינה שיטה אחידה ובינלאומית לדירוג מידת ההתפשטות של מחלת הסרטן. בשיטה זו התפשטות מחלת הסרטן מתוארת על פי שלושה מאפיינים של המחלה כששם השיטה מורכב מראשי התיבות – TNM על פי המפתח הבא:
T (Tumor) – הציון באות T (למשל T1) מתייחס לגודל הגידול והאם הוא פלש או לא לרקמות סמוכות.
N (Nodes) – הציון באות N (למשל N0) מגדיר האם הגידול מערב את קשרי הלימפה האזוריים או לא, ובמידה וכן מהי מידת המעורבות.
M (Metastasis) – הציון באות M מתאר האם קיימות גרורות של הגידול באתרים מרוחקים או לא.
על פי שיטה זו ניתן לתאר את מידת התפשטות המחלה על ידי מתן ציון בכל אחד מהפרמטרים שהוזכרו מקודם, T, N ו- M. השימוש בשיטת דירוג אחידה מסייע לצוות הרפואי לתכנן את הטיפול המתאים לחולה, מאפשר להעריך פרוגנוזה ומסייע לצוותים רפואיים ברחבי העולם לקיים שפה משותפת.
דירוג TNM מתייחס לסרטן ריאה שאינו של תאים קטנים בלבד ולא לסרטן ריאה של תאים קטנים.

T1 – גידול בקוטר עד 3 ס”מ.
T2 – גידול בקוטר 3-7 ס”מ.
T3 – גידול בקוטר גדול מ- 7 ס”מ או גידול הפולש באופן ישיר לדופן בית החזה או לקרום הצדר המדיאסטינלי.
T4 – גידול בכל גודל המערב אחד מהמבנים הבאים: מדיאסטינום (חלל החזה בין שני שקי הצדר), לב או כלי דם גדולים, קנה הנשימה, וושט, גופי חוליות וכן נקודת הקרינה (נקודת הפיצול של קנה הנשימה) או קיום של גידול נפרד באונה אחרת של אותה ריאה.

N0 – אין מעורבות של קשרי הלימפה האזוריים.
N1 – מעורבות של קשרי לימפה בצידי הסימפונות, בשער הריאה וכן בתוך הריאה עצמה (כולל מעורבות ישירה).
N2 – מעורבות קשרי לימפה מדיאסטינלים או סמוכים לנקודת הקרינה באותו צד.
N3 – מעורבות של קשרי לימפה בצד הנגדי של בית החזה וכן קשרי לימפה על בריחיים.

M0 – ללא גרורות
M1 – גרורות מרוחקות

דירוג של סרטן הריאה של תאים קטנים כולל שני סיווגים בלבד:
מחלה מוגבלת – מחלה המוגבלת לצד אחד של בית החזה ושניתן לכלול אותה בשלמותה בשדה קרינה אחד.
מחלה נרחבת – מחלה גרורתית מפושטת.

צור קשר