סוגי סרטן הריאה – אדנוקרצינומה וסוגים אחרים | אונקוטסט
סרטן ריאה
סרטן ריאה

סוגי סרטן הריאה

אבחון מסורתי

סרטן ריאה ראשוני הינו סרטן שמתפתח מתאי הריאה. על פי האבחון המסורתי, בעזרת נטילת דגימה מתאי הגידול ניתן לסווג את סוגי הסרטן לפי מראה התאים תחת עדשת המיקרוסקופ. האבחון המסורתי מבדיל בין שני סוגים עיקריים של סרטן הריאה: סרטן של תאים קטנים (SCLC – Small Cell Lung Carcinoma) המהווה כ-15% מכלל מקרי סרטן הריאה, וסרטן של תאים שאינם קטנים (NSCLC- Non Small Cell Lung Carcinoma) שכיח יותר ומהווה כ- 85% מכלל המקרים.
שני הסוגים נבדלים זה מזה בצורת הגדילה וההתפשטות שלהם כמו גם בסוגי הטיפולים השונים. לכן, האבחנה ביניהם חשובה. לדוגמא, גידולים מסוג תאים שאינם קטנים ((NSCLC מטופלים על-פי רב באמצעים ניתוחיים בעוד שגידולים של תאים קטנים (SCLC) מטופלים תרופתית, ולעיתים גם באמצעים להגבלת התפשטות המחלה, כמו הקרנות.

סרטן של תאים שאינם קטנים (NSCLC)

סוג זה של סרטן שכיח יותר בהשוואה לסרטן של תאים קטנים ובדרך כלל גדל ומתפשט לאט יותר. ניתן לחלקו למספר תתי סוגים:

  • אדנוקרצינומה (Adenocarcinomas) אדנוקרצינומה הוא הסוג השכיח ביותר של סרטן הריאה, ומהווה כ- 50% מכלל מקרי סרטן הריאה של תאים שאינם קטנים. כמו-כן, שכיחותו של סרטן הריאה מסוג אדנוקרצינומה עולה בשנים האחרונות. הגידול מתפתח מתאים בלוטיים של הריאה האחראים על ייצור מוצין (ריר הריאה). מיקומו שכיח בהיקף הריאה ולרוב הוא בעל מספר מוקדים. למרות שנמצא קשר בין אדנוקרצינומה ועישון, הרי שסוג זה של סרטן ריאה הינו השכיח ביותר מסרטני הריאה המופיעים בלא מעשנים ובנשים. קרצינומה ברונכו-אלביאולרית (Bronchoalveolar Carcinoma) הוא תת-סוג של אדנוקרצינומה, וניתן לזהותו בתצלום הרנטגן.
  • קרצינומה של תאי קשקש (Squamous cell carcinoma) קרצינומה של תאי הקשקש מהווה כ- 30% מסרטני הריאה של תאים שאינם קטנים. לעומת אדנוקרצינומה, הנוטה להתפתח בהיקף הריאה, הרי שקרצינומה של תאי הקשקש מתפתחת לרוב באזורים מרכזיים של סמפונות הריאה. ישנו קשר חזק מאוד בין סוג זה של סרטן הריאה לבין עישון והוא נפוץ יותר בגברים מאשר בנשים.
  • קרצינומה של תאים גדולים (Large cell carcinoma) קרצינומה של תאים גדולים הוא הסוג הנדיר ביותר של סרטן ריאה של תאים שאינם קטנים. קרצינומה של תאים גדולים מתפתח במרבית המקרים באזורים היקפיים של הריאה.
  • עירוב של מספר סוגים בנוסף לגידולים משלושת הסוגים שהוזכרו לעיל, קיים סרטן ריאה בו מעורבים כל או חלק מהסוגים הללו.

סרטן של תאים קטנים (SCLC)

סרטן ריאה של תאים קטנים, המכונה גם “סרטן תאי שיבולת שועל” (Oat cell cancer) בשל צורת התאים הקטנים והשטוחים שלו, הינו פחות נפוץ ומהווה כ – 20% מכלל מקרי סרטן הריאה. גידול זה נחשב לאגרסיבי ביותר. הוא נוטה לשלוח גרורות בשלב מוקדם של המחלה ולרוב בעת האבחנה המחלה כבר מפושטת, דבר המשפיע על אופי הטיפול. גידולים מסוג זה מתפתחים בדרך כלל באזורים המרכזיים של הריאה ומגיבים טוב לכימותרפיה והקרנות. קיים קשר הדוק בין סוג זה של סרטן ריאות לבין עישון. למעלה מ- 95% מהמאובחנים ב- SCLC חלו במחלה כתוצאה מהיותם מעשנים בהווה או בעבר, והסיכון ללקות במחלה זו גדל באופן מובהק עם כמות הסיגריות הנצרכות ביום, וכן בהתאמה מוחלטת למספר שנות העישון.

אבחון מולקולרי

עד לפני מספר שנים התבסס סיווג סרטן הריאה על פי צורת תאי הגידול מתחת למיקרוסקופ וחלוקתם בהתאם. עם זאת, בשנים האחרונות חלה התקדמות מרשימה בהבנת מנגנוני התפתחות סרטן הריאה. בהתאם, חלה התפתחות משמעותית בשיטות האבחון והטיפול במחלה. כיום, יכול הרופא להמליץ על טיפול המותאם באופן מדויק ואישי למאפייניו הייחודיים של הגידול הסרטני של כל מטופל ומטופל. ההתאמה האישית חשובה, משום שסרטן הריאה אינו מחלה אחת, ולחולים שונים בסרטן הריאה גידולים מסוגים שונים.

צור קשר