התאמת הטיפול | אונקוטסט
סרטן ריאה
סרטן ריאה

התאמת הטיפול

עולם הרפואה נמצא כיום בעיצומה של מהפכה בטיפול בסרטן. ישנה מגמה הולכת וגוברת למעבר מטיפול אחיד וכוללני לכל חולי סרטן הריאה ולכל סוגי הסרטן (One Drug Fits All) לטיפול אישי וממוקד המותאם לכל חולה על פי מאפייניו הייחודיים של הגידול שלו (Personalized Medicine).
עיקר ההתקדמות מונעת מהבנת התהליכים המתרחשים בתוך תאי הגוף והיכולת לאבחן את השינויים האלה באמצעות בדיקות חדשניות. עד לאחרונה הטיפול היה מכוון על פי מקור הגידול (שד, מעי, לבלב,ריאה וכדומה).

כיום, בעקבות ההבנה של השינויים ברמה המולקולארית, התאמת הטיפול מתבססת גם על זיהוי מאפיינים ושינויים מולקולריים ייחודיים ברקמת הגידול. מאפיינים מולקולאריים אלו, מצביעים על נקודות התורפה של הגידול לטיפולים מסוימים ומאפשרים לרופא להתאים את הטיפול המיטיב ביותר.
ישנן מספר הולך וגדל של מוטציות שעשויות להימצא בגידול הסרטני ושנמצא כי הן עשויות לנבא תגובה או עמידות לטיפולים שונים.

דוגמאות למוטציות :
1. EGFR – מחקרים מראים, כי מוטציות ב- EGFR נפוצות במיוחד בסרטן הריאה מסוג אדנוקרצינומה. תרופות לאדנוקרצינומה מסוג TKI ( (Tyrosine Kinase Inhibitorsיעילות לטיפול בחולים הנושאים מוטציות מסוימות של הקולטן, אך אינן יעילות לטיפול בחולים הנושאים מוטציות אחרות באותו הקולטן. לכן, זיהוי המוטציה המדוייקת חיוני למציאת הטיפול המתאים לחולה.

2. ALK – מוטציה ייחודית נוספת המופיעה בכ- 3-5% מגידולי הריאה של תאים שאינם קטנים, גורמת לאיחוי הגן לחלבון ALK עם גן אחר בשם EML4. שינוי זה גורם להפעלה בלתי פוסקת של קולטן ה-ALK וכתוצאה מכך ליצירת ממאירות. באמצעות בדיקות המזהות מוטציה זו ניתן להתאים טיפול תרופתי ספציפי המעכב את פעולת החלבון.
באוגוסט 2011, אושרה התרופה קריזוטיניב (CRIZOTINIB) על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (ה- FDA). התרופה אושרה לטיפול בסרטן ריאה שאינו של תאים קטנים במצב מתקדם החיובי ל- ALK, כלומר, סרטן ריאה שבתאי הגידול שלו אותרה בבדיקה הגנטית מוטציה בחלבון ALK.
בהודעת מנהל התרופות והמזון האמריקאי צויין, ששיעור החולים הנושאים מוטציה בגן לחלבון ALK שטופלו בתרופה ושמצבם הוטב, היה 60% ומעלה בשני מחקרים שונים. בנוסף, במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Lancet Oncology, דווח כי כאשר הושוו חולים הנושאים מוטציה ב- ALK שטופלו בקריזוטיניב לחולים הנושאים מוטציה כזו אך שלא טופלו בקריזוטיניב, נמצא שקבוצת החולים ששרדו למשך שנה מתחילת הטיפול בקריזוטיניב, הייתה גדולה ב- 26% מקבוצת החולים שלא קיבלו טיפול זה. במחקר נוסף שהתפרסם באוקטובר 2010 בכתב העת הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine, נמצא שבמצבם של 57% מהחולים שטופלו בקריזוטיניב חל שיפור, וזאת בהשוואה ל- 10% בלבד בחולים הזוכים לטיפול כימותרפי רגיל.
שוחחו עם הרופא המטפל שלכם אודות בדיקות מולקולריות רחבות להתאמת טיפול

צור קשר