גישות טיפוליות לסרטן הריאות | אונקוטסט
סרטן ריאה
סרטן ריאה
אונקוטסט > סרטן ריאה > מידע על המחלה > גישות טיפוליות לסרטן הריאות

גישות טיפוליות לסרטן הריאות

בחירת הטיפול בסרטן הריאות תלויה בעיקר בסוג הסרטן (סרטן של תאים קטנים או שאינם קטנים), השלב בו הוא נמצא (גודלו, מיקומו ומידת התפשטותו של הגידול), הפרופיל המולקולארי של הגידול ומצב בריאותו הכללי של החולה. הטיפולים הרגילים כוללים ניתוח, כימותרפיה, הקרנות וטיפול מוכוון מטרה. סוגים רבים ושונים של טיפולים או צירופים שלהם ניתנים על מנת לשלוט בסרטן, או כדי לשפר את איכות חייו של החולה על ידי הפחתת התסמינים.

שלבי הטיפול

שלב גילוי המחלה קובע את דרך הטיפול במחלה מסוג NSCLC, כאשר מתוך 100 חולים חדשים רק כ-30 יהיו מנותחים. מבין המנותחים 20 יהיו בשלב מוקדם של המחלה, 10 יהיו בשלב מחלה מתקדמת בבית החזה. 70 יהיו בלתי מנותחים עקב מחלה מפושטת.

טיפול טרום ניתוחי, ניאואדג’ובנט (Neoadjuvant) ניאואדוג’ובנט הינו טיפול הניתן לפני הטיפול העיקרי במחלה. בסרטן הריאה, כאשר הגידול גדול יחסית, טיפול בכימותרפיה והקרנות מקטין את הגידול כך שניתן יהיה להגיע לתוצאות מרביות בעת הניתוח.

טיפול משלים, אדג’ובנט (Adjuvant) אדג’ובנט הינו טיפול הניתן לאחר הניתוח ומטרתו להפחית את הסיכויים להישנות המחלה.

טיפול תומך, פליאטיבי (Palliative) טיפול תרופתי או טיפול בקרינה המשולב בטיפול תרופתי, המיועד להפחית את התסמינים של המחלה כאשר לא ניתן להגיע לריפוי של המחלה.

סוגי הטיפול

 

כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות על מנת להשמיד תאים ממאירים ולעצור את התרבותם. בסרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים הטיפול הכימותרפי ניתן גם כטיפול טרום-ניתוחי להקטנת הגידול לפני הניתוח (ניאו-אדג’ובנטי), וגם כטיפול משלים לאחר הניתוח כדי לצמצם את הסיכויים להישנות המחלה (אדג’ובנטי).

בשלבים מאוחרים של המחלה, ניתן בד”כ טיפול סיסטמי פליאטיבי אשר מטרתו שיפור חיי החולה והארכת חיים ע”י טיפול כימותרפי משולב של שתי תרופות (אחת מהדור החדש ואחת מהדור הישן) במשך 4-6 מחזורי טיפול. בסרטן מסוג תאים קטנים, כימותרפיה מהווה את שיטת הטיפול העיקרית. במקרים רבים מאפשר טיפול זה להאריך את תוחלת החיים, תוך שליטה טובה יותר בתסמינים. כימותרפיה עשויה להינתן כטיפול יחיד, במשולב עם טיפול בקרינה, לפני מתן טיפול בקרינה, או במקביל, כדי לטפל בסרטן ריאה מסוג זה.

הטיפול בכימותרפיה אינו מבדילה בין תאים, ומשפיעה על התאים הסרטניים והבריאים כאחד. מטרת הטיפול הכימותרפי היא הרס תאי הגידול המתחלקים במהירות, אך לעיתים קרובות היא הורסת גם תאים בריאים לחלוטין. במיוחד משפיעה הכימותרפיה על תאים המתחלקים מהר, כמו תאי דם, תאים בשורש השערה ותאים במערכת העיכול, וגורמת לתופעות לוואי רבות. דוגמאות לתופעות לוואי נפוצות הן ירידה זמנית בספירות הדם, בחילה והקאות, כיבים בפה ונשירת שיער. השפעת הטיפול על כל חולה היא שונה, וכך גם תופעות הלוואי שלה וחומרתן.

תרופות כימותרפיות ניתנות לעתים בטבליות, אבל בדרך כלל ניתן הטיפול בעירוי לווריד, במספר מחזורי טיפול. כל מחזור נמשך מספר ימים ולאחריו ניתן לחולה להתאושש למשך מספר שבועות של מנוחה. בתום תקופת המנוחה ניתן לחולה מחזור הטיפול הבא. תקופת מנוחה זו מאפשרת לגוף ולספירת הדם להחלים מתופעות הלוואי בטרם יינתן הטיפול הבא. מספר הטיפולים נקבע בהתאם לסוג הסרטן ומידת התגובה לטיפול.

טיפולים ממוקדים (Targated Therapy)

ההתקדמות שחלה במהלך השנים האחרונות בחקר הטיפול בסרטן הריאות הביאה לפיתוח בדיקות ייחודיות המזהות מאפיינים ייחודיים לגידולים שונים. בדיקות אלה מאפשרות התאמה של הטיפול למטופל ולמחלה. התאמת הטיפול בהתאם לתוצאות הבדיקות יכולה להביא ליעילות גבוהה יותר ורעילות נמוכה יותר של הטיפול במחלה.

אותו הידע שהצטבר בעקבות המחקר הענף שנערך בעשורים האחרונים בתחום הסרטן, ושמאפשר את עריכת הבדיקות הזמינות כיום, גם איפשר לחוקרים לתכנן תרופות מדוייקות, שנועדו לפגוע בתאי הגידול באופן ממוקד. להבדיל מכימותרפיה, הפוגעת בכל תאי הגוף ולכן פועלת גם על תאי הגידול, הרי שהתרופות החדשות הן מוכוונות-מטרה ומתוכננות לפעול על תאים בעלי תכונות ייחודיות שמאפיינות את תאי הגידול. ואולם, לתאים של גידולים מסוגים שונים, ישנן תכונות שונות. לכן, עריכת בדיקות לזיהוי סוג הגידול, חשובה להתאמת טיפול שיהיה יעיל לסוג הספציפי של גידול ממנו סובל החולה.

תרופות מוכוונות-מטרה הינן תרופות המשפיעות על תאי הגידול על-ידי היקשרות אל חלבונים ספציפיים הנוכחים בתאים סרטניים והמשפיעים על חלוקת התאים הלא מבוקרת. המדובר בחלבונים שפועלים באופן לא תקין, בשל שיבוש בחומר הגנטי (מוטציה) שהביא לשינוי בפעילותם. נזכיר, כי חלבונים הם חלקיקים המצויים בתאי הגוף ומבצעים עבור תאי הגוף פעולות כימיות שונות. הקולטנים, שהוזכרו מוקדם יותר, הינם סוג של חלבונים, ולעיתים קרובות הסיבה להיווצרות גידול היא תפקוד לא תקין של קולטנים. כל חלבון מיוצר לפי גן כלשהו, ואם הגן משתבש, גם מבנהו ופעולתו של החלבון עלולים להשתבש. כל חלבון אינו אלא מולקולה גדולה מאוד.

תרופות מוכוונות-מטרה אלה, מנטרלות או מעכבות חלבונים שפעולתם המשובשת מעודדת את התרבות תאי הגידול. זאת, תוך פגיעה מינימאלית בתאים הבריאים שסביב לגידול. ניתן לבדוק את נוכחותם של החלבונים המהווים את מולקולות המטרה של התרופות הביולוגיות השונות, באמצעות בדיקות ספציפיות. תאי גידול המבטאים את אותן מולקולות עשויים להגיב לטיפול המוצע, בעוד תאים אשר אינם מבטאים את המולקולה לא יגיבו לאותו טיפול. גם מבחינה זו שונות התרופות מוכוונות המטרה ממרבית התרופות הכימותרפיות. מאחר שיש להן יעד פעילות ברור וספציפי, קל יחסית לבחון האם היעד קיים ובהתאם, לשקול את כדאיות השימוש בתרופות אלה.

אחת המולקולות האופייניות לגידולים בריאה שסומנו כמטרה לטיפול ממוקד היא הקולטן EGFR Epidermal Growth Factor Receptor)). עם קשירתם של גורמי גדילה לקולטן הספציפי, מופעלת שרשרת של אירועים המביאים להתפתחות של התא ולחלוקתו. הקולטן EGFR מהווה חלק ממחזור החיים התקין של הרקמה הבריאה. ואולם, מוטציות (שיבוש בחומר הגנטי הקובע את מבנה הקולטן) עלולות לגרום להפעלה תמידית של המסלול ולחלוקה בלתי-מבוקרת של תאים – תנאי מקדים והכרחי להתפתחות הסרטן.

התרופות ממשפחת TKI ((Tyrosine Kinase Inhibitors Erlotinib ו- Gefitinib (טרסיבה ואירסה, בהתאמה) נקשרות אל הקולטן EGFR, ובכך מונעות את חלוקת תאי הגידול. תרופות אלה מאושרות לשימוש כקו שני (בנוסף לטיפול בכימותרפיה) לטיפול בסרטן ריאות מתקדם. מסקירת ספרות שהתפרסמה לאחרונה בכתב העת Lung Cancer, עולה כי 80% מחולי סרטן הריאות שהם נשאי מוטציות בגן ל- EGFR הראו שיפור במצבם לאחר טיפול בתרופות מסוג Tyrosine Kinase Inhibitors.

דוגמא נוספת לתרופה מוכוונת מטרה היא התרופה החדשה קריזוטיניב, או בשמה המסחרי קסלקורי (. (Xalkori תרופה זו אושרה לשימוש באוגוסט 2011 על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (ה- FDA) לטיפול בסרטן ריאה שאינו של תאים קטנים, הנמצא במצב מתקדם, והמופיע בחולים שהם נשאים של מוטציה בגן ה- ALK. מוטציה ייחודית זו גורמת לחיבור פיסי של הגן לחלבון ALK עם גן אחר בשם EML4. שינוי זה גורם להפעלה בלתי פוסקת של קולטן ה- ALK וכתוצאה מכך ליצירת ממאירות. בהודעת מנהל התרופות והמזון האמריקאי ובמחקרים שהתפרסמו, דווח ששיעור החולים הנושאים מוטציה בגן לחלבון ALK שטופלו בתרופה ושמצבם הוטב, היה 60% ומעלה בשני מחקרים שונים.

צור קשר