מהו סרטן הריאה? | אונקוטסט
סרטן ריאה
סרטן ריאה

מהו סרטן הריאה?

סרטן הריאה הינו סרטן שמתפתח ברקמות הריאה. סרטן הריאה הוא הסרטן שמקורו מאיבר הריאות, סרטן ריאות ראשוני, ממקור של תאים בריאה עצמה (סמפונות,סימפוניות,נאדיות הריאה) בניגוד לסרטן שניוני, שמאופיין בהתפשטות של סרטן מאתר אחר בגוף אל הריאות (תאים סרטניים מסוגלים להתנתק מהגידול המקורי, ובאמצעות נוזל הלימפה או הדם ליצור גרורות באיברים אחרים בגוף). דוגמאות שכיחות לכך הם סרטן השד, מעי גס, בלוטת הערמונית ועוד.

היחידה הבסיסית המרכיבה את גוף האדם נקראת תא (cell). התאים מתרבים בתהליך שנקרא חלוקה. המקור לסרטן הריאה, כמו כל סוגי הסרטן האחרים הוא תהליך חלוקה לא תקין. במצב התקין קיימת בגופנו מערכת של בלמים ואיזונים המבצעת בקרה על חלוקת התאים כך שייצור תאים חדשים מתבצע רק כשיש בכך צורך. הפרעה למערכת זו של בלמים ואיזונים גורמת לחלוקת תאים ושגשוג בלתי מבוקרים. החלוקה והשגשוג הבלתי מבוקרים יוצרים מסה של רקמה שבסופו של דבר מהווה גידול.
הגידול יכול להיות שפיר או ממאיר. גידול שפיר הינו גידול שלרוב ניתן להסירו בניתוח והוא אינו מתפשט לחלקים אחרים של הגוף. גידול ממאיר גדל בצורה אגרסיבית ונוטה להתפשט לאזורים אחרים של הגוף (לשלוח גרורות) ומכונה סרטן. כשהתהליך המתואר לעיל מתרחש בתוך רקמת הריאה, נוצר סרטן הריאה (ראשוני).

צור קשר