מלנומה וסרטן העור | אונקוטסט
מלנומה וסרטן העור
מלנומה וסרטן העור
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > מלנומה וסרטן העור > מידע על המחלה > מלנומה וסרטן העור

מלנומה וסרטן העור

מלבד מלנומה, קיימים שני סוגים עיקריים של גידולים בעור. גידול של התאים הקשקשיים (squamous cell carcinoma),  וגידול של תאי הבסיס (basal cell carcinoma).  גידולים אלו שונים בתאי המקור שלהם, בהתנהגותם הקלינית, ובטיפול הניתן להם.

מלנומה היא הגידול הממאיר האלים והמסוכן ביותר הצומח ברקמת העור. מקור הגידול הוא בתאים המכונים “מלנוציטים”. במקורם, תאים אלה אחראים על מלאי המלנין (צבען) האמור להגן על העור בפני קרינת ה- UV המגיעה מהשמש. אותה קרינה, היא המהווה גורם הסיכון הגבוה ביותר להתפתחות סרטן המלנומה שמקורו בתאים אלה. אמנם, התפקיד הראשי של תאי המלנוציטים בא לידי ביטוי בין שכבות העור, אך מקור התאים הללו, במהלך ההתפתחות העוברית, הוא דווקא ברקמת מערכת העצבים המרכזית. משם (מאיזור המוח) התאים הללו נודדים ברחבי הגוף אל איזורי העור השונים של האדם הבוגר. לכן, הגידולים הממאירים מקבוצת המלנומה עלולים להתפתח כמעט בכל אחת מרקמות הגוף.

גורמי הסיכון להתפתחות מלנומה 
גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות המלנומה כוללים:
נטיה תורשתית: נטיה זו קשורה באופן הדוק לצבע העור של האדם. בעלי עור בהיר ובעיקר “ג’ינג’ים” מצויים במידת הסיכון הגבוהה ביותר להתפתחות המלנומה, בעיקר כאשר הם נמצאים “מחוץ לאיזור הטבעי להם..” קרי – משפחות שהיגרו מאיזורים דלים בקרינת שמש ישירה כדוגמת אירופה אל איזורים עתירי קרינה כדוגמת המזרח התיכון – ומדינת ישראל עתירה במשפחות אלה וככזו, רמת הסיכון ושכיחות המלנומה בארץ גבוהה יחסית.
חשיפה לקרינת השמש: מהווה גורם סיכון ראשי להתפתחותה של מלנומה. ידוע כי חשיפה מוגברת לקרינת השמש בילדות מעלה את הסיכון להתפתחות מלנומה במהלך שנות הבגרות והמלנומה היא הסיבה הראשית לצורך החיוני להימנע מחשיפת ילדים לקרינת השמש ללא הגנה מספקת / מלאה על ידי קרם הגנה בעל מקדם גבוה במיוחד – דבר שיש לו משמעות גבוהה במיוחד בבעלי עור בהיר, אך נכון גם לגבי בעלי עור כהה.
נטיה גנטית: מעבר לנטייה המשפחתית לגוון עור בהיר, קיימות מוטציות גנטיות אשר מעלות את מידת הסיכון להתפתחות המלנומה, מוטציות הנוטות לעבור בהורשה בין בני המשפחה וניתנות לבדיקה וזיהוי מוקדם.

אבחון מחלת המלנומה
היות והמחלה אלימה ביותר, הרי שאבחון מוקדם שלה הוא חיוני ביותר! מאחר והמחלה מתפתחת במרבית המקרים בשכבות העור, הרי שניתן לבצע בדיקה ויזואלית תקופתית אחר נגעים עוריים החשודים כמלנומה. אנשים המצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלה- בעלי גוון עור בהיר, בעלי סיפור משפחתי של המחלה או שיש על עורם מספר רב של נגעים מלנוציטיים שפירים (נקודות חן), צריכים להיות במעקב קבוע של רופא עור או כירורג פלסטי על מנת לזהות, מוקדם ככל הניתן, את הופעת המלנומה בשלביה מוקדמים ביותר.

קיימים מספר סימנים המהווים “אות אזהרה” להתמרה ממארת של נגע שפיר לגידול ממאיר: כאשר הנגע גדל מבדיקה לבדיקה, כאשר הוא משנה את צבעו / מכיל מספר גוונים וכאשר הוא משנה את צורתו / בעל גבולות לא סדירים – כל אלה מהווים רמזים לאפשרות להתפתחות של ממאירות בנגע ומחייבים ביצוע של ביופסיה / הסרה מלאה של הנגע על מנת לבחון אותו בצורה היסטולוגית.

שלבי המחלה והפרוגנוזה שלה
גידולי המלנומה הם בעלי התפתחות אלימה ביותר וסיכון גבוה ביותר להופעת מחלה מפושטת / גרורתית, כתלות ישירה בעומק החדירה שלהם אל תוך שכבות העור. לכן, עומק החדירה מהווה מדד חשוב ביותר במהלך אבחנת המחלה – בנגע שהוסר בניתוח. המשך המעקב וההחלטות הטיפוליות בחולים מושפעים רבות מעומק החדירה של הנגע הראשוני. כמו כן, בניתוח, פעמים רבות, מוסרות בלוטות לימפה איזוריות אליהן נוטה המלנומה להתפשט. גם מספר הבלוטות הנגועות מהווה מדד בו יש להתחשב כאשר מתווה תוכנית המשך הטיפול בחולים.

אחד המאפיינים הייחודיים של גידולי המלנומה היא העובדה שהם נוטים לשפעל את מערכת החיסון של החולים כנגדם. כתוצאה מכך, קיימים מקרים בהם המלנומה נסוגה ואף נעלמת כליל באופן טבעי – כפועל יוצא מהתגובה החיסונית של הגוף כנגד תאי הגידול. אמנם, אין “לבנות” על כך שהגוף יאבק במחלה, אך עובדה זו היא שכיוונה את החוקרים והרופאים לפתח כיווני טיפול במחלת המלנומה – כיוונים הכוללים בין השאר גם טיפולים המשפיעים בעיקר על מערכת החיסון של הגוף, כדוגמת אינטרפרון.

הטיפול במלנומה
הטיפול במלנומה התקדם במידה משמעותית ביותר במהלך השנים האחרונות. עיקר הטיפול מבוסס, בראש ובראשונה על הסרה ניתוחית שלמה ככל הניתן של הגידול הראשוני ושל הבלוטות הנגועות. לאחר מכן, על פי קריטריונים קליניים יחליט הרופא המטפל על השימוש באמצעים תרופתיים נוספים – החל באלה המשפיעים על פעילות מערכת החיסון של המטופל/ת כדוגמת אינטרפרון ועד לשימוש בתרופות כימותרפיות המוכחות כיעילות בטיפול במחלה זו.

כיום קיימות בדיקות המאפשרות לאפיין את הפרופיל הגנטי של הגידול הספציפי. המלנומה היא אחד הגידולים הראשונים שבעבורם הושלם תהליך של “ריצוף גנומי” – אנו יודעים כיום את כל הרצף הגנטי של גידול המלנומה – רצף אשר מסייע לחוקרים בניסיון לפתח תרופות שיהיו בעלות השפעה מירבית על מחלה זו. אפיון הפרופיל הגנטי מאפשר לרופאים לשקול כיום שימוש בתרופות שלאו דווקא היו חושבים עליהן מראש – עובדה חשובה מאוד, בייחוד כאשר נשקלים הטיפולים במחלה אלימה כדוגמת המלנומה הממארת.

צור קשר