גידולים נוירואנדוקרינים | אונקוטסט
גידולים נוירואנדוקרינים
גידולים נוירואנדוקרינים
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > גידולים נוירואנדוקרינים > מידע על המחלה > רקע

גידולים נוירואנדוקרינים

גידולים נוירואנדוקרינים (NETs – Neuro-Endocrine Tumors) מתפתחים מתאים המרכיבים את המערכת הנוירואנדוקרינית, היא רשת של בלוטות המייצרות הורמונים. הם מתפתחים בעיקר במערכת העיכול, אך עלולים להימצא גם באיברי גוף אחרים. גידולים נוירואנדוקריניים הם נדירים וחלקם מייצרים הורמונים שעלולים לגרום לתסמינים.

הטיפול תלוי בכמה גורמים, ובהם האזור שבו החל הגידול להתפתח, גודל הגידול ומידת התפשטותו. במחלה מפושטת שאינה נתיחה, אם קצב הצמיחה של גידולים אלו איטי ביותר נמנע לעתים שימוש בכימותרפיה לשלבים מאוחרים יותר ונעשה שימוש בתרופות ממוקדות:

אנלוגים של סומטוסטטין: תכשירים פועלים באמצעות חסימת הפרשתם של הורמונים ספציפיים.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לפגיעה בגידול.

טיפול חיסוני: לעיתים קיימת תגובה של הגידול לטיפול בציטוקינים כדוגמת אינטרפרון (interferon) במטרה לעורר את מערכת החיסון של הגוף. כמו כן הדור החדש של טיפולים חיסוניים הכולל תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא הוערך מראש כיעיל.

צור קשר