סרטן שחלות | אונקוטסט
סרטן שחלות
סרטן שחלות
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרטן שחלות > סרטן שחלות > סרטן שחלות

סרטן שחלות

הטיפול בסרטן שחלות מתקדם מבוסס על כימותרפיה. למעשה התגובה לכימותרפיה הראשונית מסוג פלטינום אף מכתיבה את הסיווג הקליני בין מטופלות רגישות לפלטינום לכאלו המוגדרות עמידות לפלטינום. קווי הטיפול הבאים נגזרים מסיווג זה.

בשלבים מוקדמים של מחלה הטיפול מורכב מניתוח (לעתים כולל כריתה של השחלות ואיברים סמוכים), וכימותרפיה כטיפול משלים. באם המחלה חוזרת סמוך לסיום הטיפול המשלים החולה מוגדרת כעמידה לפלטינום וקו הטיפול משתנה. במידה והמחלה חוזרת מאוחר יותר ניתן לשוב לטיפול מבוסס פלטינום. לאחרונה נשפך אור על הביולוגיה של המחלה ולכן נפתחו אפשרויות לטיפולים ממוקדים כטיפול במחלה מתקדמת, ובכך נוצר טווח רחב יותר של תרופות ביולוגיות אפשריות למספר רב יותר של חולות וגם אפשרויות לטיפולים חיסוניים.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא נצפה מראש כיעיל.

גנטיקה וסרטן שחלות: רוב הנשים שחולות במחלה הן נשים בתקופה שלאחר גיל הפוריות. כשליש מהנשים שחלו בסרטן השחלה בארץ הן נשאיות של מוטציה מולדת (פגם גנטי) בגן המעלה שכיחות סרטן שד ושחלה.

צור קשר