סרטן הלבלב | אונקוטסט
סרטן הלבלב
סרטן הלבלב
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרטן הלבלב > מידע על המחלה > רקע

סרטן הלבלב

סרטן הלבלב היא מחלה עם שיעורי הישרדות נמוכים מאוד. ברוב המקרים האבחנה מאוחרת כאשר הגידול כבר גורם לכאבים / צהבת / ירידה במשקל. במצבים אלו לרוב הגידול כבר פורץ אל מחוץ לרקמת הלבלב ואוחז בצינורות מרה וכלי דם המצויים בסמוך ומגבילים משמעותית את יכולת הכריתה של הגידול בניתוח.

הטיפול המקובל בגידולי לבלב הוא כימי גם בשלב המתקדם וגם לאחר הסרת הגידול בניתוח במקרים בהם הוא מתגלה בשלב המוקדם. למרות הטיפול הכימי שיעורי ההישרדות נמוכים. עם זאת לאחרונה החלה ההבנה שגידולי לבלב מגיבים גם לטיפולים ביולוגיים וטיפולים בהתאמה אישית.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים בסרטן של הלבלב בשלב מפושט ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא הוערך מראש כיעיל.

גנטיקה וסרטן הלבלב: מצבים המעלים את הסיכון לפתח סרטן לבלב הם דלקת כרונית בלבלב וסכרת. יחד עם זאת, בכ-5% עד 10% מהחולים ייתכן שמדובר במחלה על רקע תורשתי. לדוגמה, נשאות תורשתית של מוטציות בגן BRCA2  הקשור גם לסרטן השד, השחלות והערמונית וגם תסמונת תורשתית של סרטן מעי גס וחלחולת ללא-פוליפים(HNPCC)  הנקרא גם ׳תסמונת לינץ’׳.

 

צור קשר