מעקב פעיל | אונקוטסט
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית

מעקב פעיל

הבנת המעקב הפעיל כמסלול לטיפול בסרטן הערמונית

אתה עשוי לשקול את המעקב הפעיל אם אובחנת כסובל מסרטן ערמונית שנמצא בשלביו המוקדמים ומתאפיין בסיכון נמוך, ואשר צונח באיטיות ואין סבירות גבוהה כי יתפשט. מחצית הגברים שאובחנו כסובלים מסרטן הערמונית נמצאים בסיכון נמוך, והמשמעות היא כי לא סביר שהסרטן שממנו הם סובלים יהפוך למסכן חיים. מעקב פעיל מהווה תוכנית טיפול שמבוססת על ניטור צמוד ומוקפד של בריאותך ושל מצב סרטן הערמונית שלך. אם אתה או הרופא שלך בחרתם במעקב פעיל, תזכה לביקורים תכופים במרפאה כמו גם לבדיקות רקטליות דיגיטליות, וייתכן שתעבור ביופסיית המשך או ביופסיה חוזרת כדי לבדוק אם הסרטן שלך הופך לאיום משמעותי יותר. במקרה כזה, הרופא שלך עשוי להמליץ כי תתחיל בטיפול אגרסיבי יותר, בין אם באמצעות ניתוח או הקרנות.

על-ידי הבחירה במעקב פעיל, אתה מעכב או מונע לחלוטין את תופעות הלוואי המיידיות ומשנות החיים שמאפיינות את הניתוח, ההקרנות או כל סוג טיפול אחר. תופעות לוואי אלה כוללת בעיות בדרכי השתן, בדרכי העיכול או בחיי המין. עם זאת, ייתכן כי כמו גברים רבים אחרים, תהיה מוטרד מכך שאינך נוקט טיפול אגרסיבי בסרטן שלך. מחקרים מלמדים, כי ניטור צמוד ובחירה מוקפדת של החולה הופכים את הסיכון של התפתחות סרטן הערמונית לנמוך במיוחד. למעשה, מחקר שפורסם לאחרונה מלמד, כי גברים שהיו נתונים למעקב פעיל התאפיינו בתוחלת חיים בצד כמות פחותה של תופעות לוואי, לעומת גברים שעברו ניתוח.1 הן אגודת הסרטן האמריקאית והן האיגוד האורולוגי האמריקאי תומכים במעקב פעיל כמסלול הטיפולי עבור גברים שסרטן הערמונית שלהם נמצא בשלבים מוקדמים המתאפיינים בסיכון נמוך. זכור, כי אם תשנה את דעתך או אם יחול שינוי כלשהו בתוצאות הבדיקות שלך, אתה והרופא שלך תוכלו להחליט על תחילתו של טיפול אחר באופן מיידי.

אף על פי שהסיכוי להתפשטות המחלה שלהם או להפיכתה למסכנת חיים עומד על 3% בלבד, יותר מ-100,000 גברים אמריקניים אשר סובלים מסרטן ערמונית המהווה סיכון נמוך עוברים טיפול באמצעות ניתוח או הקרנות מדי שנה.

האם מעקב פעיל מתאים לך?

מעקב פעיל אינו מתאים לכל חולה. עליך להיות נכון ומחויב לביקורי מעקב שגרתיים אצל הרופא לצורך בדיקת הסרטן שלך, ועליך להיות מוכן לקבל את העובדה, כי הסרטן יישאר בגופך. בעת בחינת האפשרות, עליך ועל הרופא שלך לשקול גורמים כגון דירוג ה-PSA שלך, שלב הגידול שלך, מדד גליסון שלך, גילך, בריאותך הכללית וכן חששותיך בנוגע לאיכות החיים שתאפיין את שנותיך הבאות – וזאת כדי שתהיה בטוח יותר בעת שתחליט אם המעקב הפעיל מתאים לך. בנוסף, בטרם תתחיל בתוכנית הטיפול, הסרטן שלך יוכל לעבור אנליזה באמצעות בדיקת Oncotype DX®‎ עבור סרטן הערמונית, הבוחנת גנים מסוימים שקיימים בתוך הגידול על מנת לנבא את מידת האגרסיביות של הסרטן.

מעקב פעיל – תוכנית מומלצת

PSA מדי 3 חודשים, לפחות מדי 6 חודשים

ביופסיה בתוך 18 חודשים, ולאחר מכן מעת לעת, במרווחי זמן שייקבעו על-ידי הרופא שלך.

ביקורים לצורך בדיקה רקטלית דיגיטלית (DRE) לאחר 6 חודשים ו-12 חודשים

*הנחיות NCCN גרסה 1.2013 סרטן הערמונית

1 Wilt, TJ, et al.‎ Radical Prostatectomy versus Observation for Localized Prostate Cancer.‎ NEJM. 2012;367(3):203-213.
צור קשר