שאלות נפוצות | אונקוטסט
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית

שאלות נפוצות

אודות בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית

שאלה: מהי בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית?

בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית היא בדיקה גנומית, אשר בוחנת את פעילותם של גנים מסוימים בדגימה של רקמת גידול שהוסרה במהלך הביופסיה האחרונה שעברת. מידע זה יכול לסייע בזיהוי מידת האגרסיביות של הסרטן שלך.

שאלה: מתי כדאי להשתמש בבדיקת Oncotype DX®‎?

בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית עברה אימות קליני עבור מטופלים הסובלים מסרטן הערמונית בשלביו המוקדמים. נכון לעכשיו, הבדיקה זמינה מסחרית. למידע מפורט, התקשר 855-677-6782 ‏(‎855 6 PROSTATE) או בקר בכתובת www.oncotypeDX.com.

שאלה: מהם היתרונות של בדיקת Oncotype DX®‎?

בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית מספקת דירוג ‏Genomic Prostate Score (GPS) שיכול לסייע בניבוי מידת האגרסיביות של הגידול שלך. המידע שמספק דירוג ה-GPS אודות מאפייני המחלה הספציפיים שלך יכול לשפר את רמת הביטחון שלך ושל הרופא שלך בעת בחירתה של תוכנית טיפולים.

שאלה: האם בדיקת Oncotype DX®‎ מתאימה לי?

אם אתה גבר שאובחן לאחרונה כסובל מסרטן ערמונית ברמת סיכון נמוכה או בינונית, וטרם התחלת בטיפולים באמצעות ניתוח או הקרנות, בדיקת Oncotype DX®‎ עשויה להתאים לך. עם זאת, ההחלטה בנוגע לשימוש בבדיקת Oncotype DX®‎ צריכה להתקבל במשותף על-ידך ועל-ידי הרופא שלך, לאחר דיון בנושא.

שאלה: האם ניתן להשתמש בבדיקת Oncotype DX®‎ עבור סרטן ערמונית מתקדם?

בדיקת Oncotype DX® אינה מתאימה לגברים הסובלים מסרטן ערמונית מתקדם. על מנת להיות מתאים לבדיקה, המאפיינים הקליניים שלך צריכים לעמוד בדרישות המאפיינות סרטן ערמונית ברמת סיכון נמוכה או בינונית.

הבנת דירוג Genomic Prostate Score של Oncotype DX®‎

שאלה: מהן התוצאות של בדיקת Oncotype DX®‎?

התוצאה של בדיקת Oncotype DX®‎ מובעת כדירוג ה-Genomic Prostate Score (GPS)‎. מספר זה, המשולב במדד גליסון וגורמי סיכון קליניים נוספים, מספק תובנה מושכלת יותר לגבי ההתנהלות הפוטנציאלית של הגידול שלך, וזאת על סמך הביולוגיה הספציפית של הגידול. ככל שדירוג ה-GPS שלך נמוך יותר, כך הסבירות נמוכה יותר שתזדקק לטיפול מיידי בסרטן הערמונית. ככל שה-GPS גבוה יותר, כך גדולה יותר הסבירות כי הנך מועמד לטיפול מיידי כגון ניתוח או טיפול קרינתי.

שאלה: האם בדיקת Oncotype DX®‎ מספקת את המידע הדרוש לי על מנת להחליט אם לקבל טיפול מיידי ופולשני בסרטן הערמונית?

החלטה זו, שהנה אישית מאוד במהותה, תתקבל במשותף על-ידך ועל-ידי הרופא שלך, אבל בדיקת Oncotype DX®‎ מהווה כלי חשוב בתהליך ההחלטה לגבי קבלת טיפול פולשני או בחירה במעקב פעיל, כאשר היא משולבת במידע קליני נוסף. דירוג ה-GPS של בדיקת Oncotype DX®‎ יכול לסייע בחיזוי מידת הסבירות לצמיחה ולהתפשטות של הגידול שלך. בעת בחירת תוכנית הטיפולים שלך, אתה והרופא שלך צריכים לבחון את דירוג ה-GPS במשולב עם תוצאות של בדיקות מעבדה אחרות, כמו גם את העדפותיך האישיות, בריאותך הכללית וגילך.

שאלה: האם התוצאה של בדיקת Oncotype DX®‎ תבהיר לרופא באיזה טיפול להשתמש?

התוצאה של בדיקת Oncotype DX®‎ יכולה לסייע לרופא שלך להבין אם אתה סובל מסרטן אלים או לא. מידע זה, בתורו, אמור לסייע לרופא להמליץ על רמת טיפול מתאימה. אם דירוג ה-GPS נמוך, הוא עשוי להמליץ על מעקב פעיל. אם דירוג ה-GPS גבוה, הוא עשוי להמליץ על ניתוח או טיפול קרינתי. יש להשתמש בדירוג ה-GPS בשילוב עם מידע אבחוני נוסף, כדי שאתה והרופא שלך תוכלו לקבל החלטה מושכלת יותר בנוגע לטיפול.

שאלה: האם בדיקת Oncotype DX®‎ מחליפה בדיקות מעבדה אחרות?

לא. התוצאות של בדיקת Oncotype DX®‎ מיועדות לשימוש במשולב עם תוצאותיהן של בדיקות מעבדה אחרות, שמבוצעות על מנת להעריך את סרטן הערמונית. בדיקות אלה כוללות את רמת ה-PSA, מדד גליסון ושלב הגידול.

השגה והזמנה של בדיקת Oncotype DX Test®

שאלה: כיצד ניתן להשיג את בדיקת סרטן הערמונית Oncotype DX®‎?

בדיקת Oncotype DX®‎ ניתנת להזמנה על-ידי רופא מוסמך בלבד. מדובר בבדיקה שמבוצעת על דגימת רקמה קטנה, שנלקחה בעת הביופסיה האחרונה שעברת. אינך צריך לעבור פרוצדורות נוספות לצורך בדיקת ה-Oncotype DX®‎.

שאלה: כמה זמן צפוי לחלוף עד שיגיעו תוצאותיה של בדיקת Oncotype DX®‎?

בדרך כלל, נדרשים 14 ימים קלנדריים ממועד קבלתה של דגימת הרקמה על-ידי Genomic Health ועד לזמינות התוצאות. דוח דירוג ה-Genomic Prostate Score יישלח אליך ואל הרופא שלך, וכן אל הפתולוג שהעביר את דגימת הרקמה.

שאלה: איזה סוג של דגימה נדרש לצורך ביצוע בדיקת ה-Oncotype DX®‎?

הבדיקה מבוצעת על דגימה קטנה במיוחד של רקמת הגידול, שהוסרה מגופך במהלך הביופסיה האחרונה. בארצות הברית, דגימות גידולים מטופלות בדרך כלל באמצעות חומר משמר שנקרא פורמאלין ולאחר מכן מוטמעות בשעוות פראפין על מנת ליצור מסה קטנה. תהליך Oncotype DX®‎ מיועד לשימוש עם דגימה קטנה מסוג זה של ‘גוש רקמות’.

שאלה: כיצד מועברת דגימת הגידול לצורך אנליזה במסגרת בדיקת Oncotype DX®‎?

הרופא שלך עובד עם פתולוג שמכין את דגימת הרקמה מן הביופסיה שלך. הפתולוג משתמש בערכה מיוחדת לצורך העברה של דגימת הגידול למעבדה של Genomic Health לצורך ניתוח.

צור קשר