מילון מונחים | אונקוטסט
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית

מילון מונחים

מונחים שימושיים להבנת סרטן הערמונית

מעקב פעיל

גישה טיפולית עבור גברים שסובלים מסרטן ערמונית ברמת סיכון נמוכה ואשר כרוכה בביקורים שגרתיים אצל הרופא וכן בניטור צמוד של המחלה. בדיקת דם לזיהוי PSA, בדיקה רקטלית דיגיטלית (DRE) וכן ביופסיה של הערמונית מבוצעת במרווחי זמן שייקבעו על-ידי הרופא. בדרך כלל, סימנים להתקדמות המחלה יגרמו להתערבות באמצעות טיפול אחר.

אנדרוגן

הורמון, כגון טסטוסטרון, אשר מקדם את ההתפתחות והטיפוח של מאפייני המין הזכריים.

טיפול אנטי אנדרוגני

טיפול בסרטן הערמונית, אשר מפחית או חוסם את פעילותו של הורמון מין זכרי.

דגימת גידול המאוחסנת בארכיון

דגימת גידול שנשמרה ואוחסנה באופן שגרתי. בדרך כלל, רקמת הגידול נשמרת למטרות אחסון על-ידי טיפול באמצעות חומר משמר שנקרא פורמאלין, והטמעתה בפראפין (שעווה).

הגדלה שפירה של הערמונית (Benign Prostatic Hyperplasia,‏ BPH‏)

ההגדלה השפירה (לא ממאירה) של בלוטת הערמונית, שעלולה להפריע לזרימת השתן. כמעט כל הגברים המתאפיינים בתפקוד הורמונאלי תקין (אלה המייצרים את ההורמון הזכרי טסטוסטרון) יפתחו הגדלה מסוימת של הערמונית עם התבגרותם.

הישנות ביוכימית (כמו כן הישנות PSA)

עלייה ברמות ה-PSA לאחר הסרה כירורגית או ביצוע הקרנות לערמונית, אשר מעידה על הישנות, או חזרה, של סרטן הערמונית.

ביופסיה

הליך שבמהלכו מוסרת רקמת גידול מן הגוף לצורך בדיקה במעבדה, המיועדת לאשר או לשלול את הימצאותו של הסרטן. ניתן לבצע את הביופסיה באמצעות מחט לצורך חילוץ פיסת רקמה קטנה, או כהליך כירורגי המיועד להסיר פיסת רקמה גדולה יותר.

שלפוחית השתן

איבר חלול, שרירי ואלסטי, אשר בו נאגר השתן שמופרש על-ידי הכליות. השתן חודר לשלפוחית דרך השופכן ויוצא דרך השופכה.

ברכיתרפיה

צורה של טיפול בהקרנות עבור סרטן הערמונית. במסגרת ההליך מוחדר חומר רדיואקטיבי שאטום בגרגירים, מחטים או קטטר ישירות לתוך הגידול או בסמיכות לו. החומר נותר במקומו לצמיתות והופך לא פעיל לאחר 10 חודשים בקירוב. טכניקה זו מאפשרת העברת קרינה במינון גבוה לתוך הערמונית, תוך גרימת נזק מוגבל בלבד לרקמות הבריאות הסמוכות לה. שיטה זו גם מכונה בשם קרינה פנימית, קרינה בהשתלה או טיפול בקרינה בין-רקמתית.

סרטן

מצב שבו תאים שאינם תקינים מתחלקים ללא בקרה, או שאינם מתים במסגרת מחזור החיים התקין של התא. תאי הסרטן אף פולשים לרקמות סמוכות ויכולים להתפשט דרך מחזור הדם ומערכת קשרי הלימפה ולהגיע לחלקים אחרים של הגוף.

כימותרפיה

טיפול באמצעות חומרים ציטוטוקסים אשר הורסים את התאים הסרטניים (תאים שצומחים במהירות). ניתן להשתמש בכימותרפיה בנוסף לכירורגיה ולעתים משתמשים בה בשילוב עם טיפולים אחרים, כגון טיפול בקרינה או טיפול הורמונאלי.

ניסוי קליני

מחקר המיועד לבדוק תרופות, פרוצדורות או טכנולוגיות בדיקה, על מנת לקבוע אם הן יעילות ו/או בטוחות לשימוש.

קריותרפיה

אפשרות לטיפול ממוקד בגברים הסובלים מסרטן הערמונית. הקריותרפיה כוללת הקפאה והפשרה של הערמונית, במטרה להרוס תאים סרטניים מבלי להשפיע על המבנים המקיפים את בלוטת הערמונית, כגון שלפוחית השתן והרקטום.

אבחון

זיהוי מצב, כגון סרטן השד, לפי סימנים ותסמינים וכן לפי תוצאות של בדיקות מעבדה או בדיקות נוספות.

בדיקה רקטלית דיגיטלית (DRE)

בדיקת סקר המיועדת לזהות את סרטן הערמונית בשלביו המוקדמים. במהלך הבדיקה ממשש הרופא את בלוטת הערמונית של החולה, על מנת לבחון את גודלה והמרקם שלה דרך החדרת אצבע מסוככת העטויה בכפפה לתוך הרקטום.

גרורה מרוחקת

התפשטות הסרטן לחלקי גוף אחרים מלבד המקום שבו הופיע לראשונה. במקרה של סרטן שד, הסרטן יכול להתפשט לריאות, לכבד, למוח או לעצמות.

הפרעת זקפה (ED)

קושי בהשגת זקפה שמספיקה לקיום יחסי מין, הידוע גם כאימפוטנטיות. אף על פי שסרטן הערמונית אינו גורם לאימפוטנטיות, כמה מן הטיפולים עלולים לגרום לכך.

הקרנה חיצונית

צורה של טיפול בקרינה, שבמהלכו הקרינה מועברת באמצעות מכשיר הממוקד באזור שמיועד לטיפול. ידועה גם בשמות EBR, ‏XBR או טיפול בהקרנה חיצונית (EBRT, ‏XBRT).

גן

יחידות ההורשה הפיזיות והתפקודיות שמועברות מן ההורים לצאצאיהם. הגנים שנמצאים ברקמת שד בריאה יכולים לשנות את “ביטויים” (ראה להלן) והדבר עלול לגרום לסרטן השד.

ביטוי גנטי

רמת הפעילות של גן או של קבוצת גנים.

פרופיל הביטוי הגנטי

תמונת הפעילות או הביטוי של גנים מרובים שמקורם בדגימה יחידה.

גנטיקה

חקר הגנים והתורשתיות. תורשתיות היא העברת מידע גנטי ותכונות, כגון צבע עיניים או סיכון מוגבר להתפתחות מחלה מסוימת, מהורים לצאצאיהם.

גנום

מכלול החומרים הגנטיים של יצור חי.

גנומיקה

חקר קבוצות גנים מורכבות, האופן שבו הן באות לידי ביטוי בתאים (מהי רמת פעילותן) והתפקיד שהן ממלאות בביולוגיה.

מדד גליסון

מערכת דירוג אשר מזהה את מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית, על בסיס האופן שבו התאים הסרטניים נראים תחת המיקרוסקופ. מדדי גליסון נעים בטווח שבין 2 ל-10, אבל דירוג של 5 ומטה הוא נדיר, בעוד ש-6 הוא הדירוג הנפוץ ביותר. בקרב גברים שאובחנו כסובלים מסרטן הערמונית, מדד גליסון של 6 מעיד על סרטן אלים פחות, שסבירות ההתפשטות שלו נמוכה יותר, בעוד שדירוג שגבוה מ-7 מעיד על סרטן אגרסיבי יותר שקיימת סבירות גבוהה יותר כי יתפשט.

טיפול הורמונאלי (טיפול בהורמונים)

תרופות המיועדות להפחית את השפעתם של ההורמונים בגוף. במקרים רבים של סרטן שד, הורמונים יכולים לעודד את צמיחתו של הסרטן. טיפולים הורמונאליים נפוצים כוללים את הטמוקסיפן וכן סוג חדש יותר של תרופות, שנקראות ‘מעכבי ארומטאז’. טיפולים הורמונאליים משמשים לטיפול בנשים הסובלות מסרטן שד שלהן קולטני אסטרוגן חיוביים.

פרויקט הגנום האנושי

פרויקט של מחקר בינלאומי ופיתוח טכנולוגי, המיועד למפות ולבנות את הרצף של הגנום של כלל בני האדם.

אימפוטנציה (נקראת גם ‘הפרעת זקפה’)

קושי בהשגת זקפה שמספיקה לקיום יחסי מין. אף על פי שסרטן הערמונית אינו גורם לאימפוטנטיות, כמה מן הטיפולים עלולים לגרום לכך.

בריחת שתן

חוסר יכולת לשלוט בזרימת השתן משלפוחית השתן. בריחת שתן יכולה להיות חלקית או מלאה ועלולה לנבוע מניתוח בערמונית או טיפולי קרינה בסרטן הערמונית.

ניתוח לפרוסקופי

שימוש בחתכים זעירים ובמכשור מיוחד, לרבות לפרוסקופ, לצורך הסרה כירורגית של הערמונית ועל-ידי כך הגבלת הטראומה וקיצור משך ההחלמה הצפוי לאחר הניתוח.

סרטן ערמונית מקומי

סרטן שמוגבל לערמונית ולא התפשט לחלקים אחרים של הגוף.

ממאיר

גידול ממאיר, שנוטה להיות חמור והופך גרוע יותר בהדרגה, מסוגל לחדור לרקמות סמוכות ולהרוס אותן ו/או להתפשט (metastasize) לחלקים אחרים של הגוף.

אונקולוג רפואי

רופא שמיומן בטיפול בחולים הסובלים מסרטן ומנהל את משטר הטיפול הכימותרפי.

סרטן ערמונית מטאסטטי

סרטן שהתפשט אל מחוץ לערמונית והגיע לחלקים אחרים של הגוף, כגון הריאות, הכבד, בלוטות הלימפה, העצמות או רקמות אחרות.

ניתוח משמר עצבים

טכניקת הסרה כירורגית של הערמונית ללא הסרה או חיתוך של האגדים הנוירו-וסקולאריים אשר שולטים בזיקפה. פרוצדורה זו מיועדת למנוע מן המטופל את תופעות הלוואי הקשורות בהפרעות לתפקוד המיני (אימפוטנציה).

אובחן לאחרונה

מונח המשמש לתיאור סרטן השד, שזוהה לאחרונה.

בדיקת Oncotype DX®‎

בדיקות Oncotype DX®‎ הן בדיקות אבחוניות, המאומתות על-ידי מחקרים קליניים ומשמשות לניתוח גנים מסוימים שקיימים בגידול של המטופל, על מנת לספק מידע ספציפי אודות מידת האגרסיביות של סוגי סרטן מסוימים, הסבירות להישנות המחלה או התגובות לסוגים מסוימים של טיפולים בסרטן. למידע נוסף אודות בדיקת Oncotype DX®‎, התקשר: 855-677-6782 ‏(‏‎855 6 PROSTATE).

בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית

בדיקה גנומית מבוססת ביופסיה אשר בעת שילובה עם מדדים נוספים יכולה לשמש לניבוי מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית שממנו סובל המטופל, ובכך מסייעת לו ולרופאו להחליט מהו הטיפול המתאים עבורו.

אורכיאקטומיה

ניתוח המיועד להסיר אשך אחד או שני אשכים, על מנת לעצור את ייצור הטסטוסטרון.

טיפול פליאטיבי

טיפול המיועד להפחית או לסלק תסמינים מבלי לרפא את המחלה.

פתולוג

רופא אשר מזהה מחלות דרך בחינת תאים ורקמות תחת מיקרוסוקופ.

דוח פתולוגי

דוח שהוזמן על-ידי אנשי מקצוע מורשים מתחום הבריאות, אשר מתאר את הממצאים שהתגלו בדגימה שהוסרה מגוף המטופל. הדוח מונפק לאחר בדיקת הגידול והרקמות הסמוכות אליו על-ידי הפתולוג. בדרך כלל, הוא מכיל מידע אודות הדירוג של הגידול והשלב שבו הוא נמצא.

פרוגנוזה

התוצאה הסבירה או תהליך ההתקדמות של מחלה מסוימת, הסיכוי להחלמה או להישנות.

סרטן הערמונית

סרטן בבלוטת הערמונית. סרטן הערמונית הוא צורת הסרטן הנפוצה ביותר בקרב גברים אמריקניים לאחר סרטן העור, והוא הגורם המוביל השני למוות מסרטן בקרב גברים.

בלוטת הערמונית

בלוטה שרירית, בגודל אגוז, שמהווה חלק ממערכת הרבייה של הגבר. הערמונית ממוקמת ממש מתחת לשלפוחית השתן ולפני הרקטום. היא מקיפה חלק מן השופכה, הצינורית שמעבירה שתן וזרע אל מחוץ לגוף. היא אף מפרישה נוזל זרע, אשר משתלב עם הזרע שמופק באשכים ויוצר את השופכה.

פרוסטטקטומיה

ניתוח המיועד להסיר חלק מן הערמונית או את כולה.

PSA (אנטיגן ספציפי לערמונית)

פרוטאין שמיוצר בלעדית על-ידי הערמונית. רמות גבוהות של PSA עלולות להימצא בדמם של גברים אשר סובלים מסרטן הערמונית, או ממחלה אחרת הקשורה בערמונית כגון BPH (הגדלה שפירה של הערמונית) או דלקת בערמונית.

הישנות PSA (ראה גם הישנות ביוכימית)

עלייה ברמות ה-PSA לאחר הסרה כירורגית או ביצוע הקרנות לערמונית, אשר מעידה על הישנות, או חזרה, של סרטן הערמונית.

טיפול בקרינה על-ידי חלקיקים חיוביים

סוג של טיפול בהקרנות, אשר במסגרתו נעשה שימוש בפרוטונים לצורך הרס תאי הגידול מבלי לפגוע ברקמה הבריאה הסמוכה להם.

אונקולוג קרינתי

רופא אשר מתמחה בטיפול בסרטן באמצעות קרינה.

טיפול בקרינה

שימוש בקרינה לצורך הרס תאים סרטניים. ניתן לעשות שימוש בטיפול זה לפני הניתוח או אחריו, ולעתים משתמשים בו בשילוב עם כימותרפיה. הקרינה משמשת לבקרה מקומית של הסרטן, במקום הגידול.

פרוסטטקטומיה רדיקלית

הסרה כירורגית של הערמונית כולה ושל חלק מן הרקמות שסביבה.

רקטום

הסנטימטרים האחרונים של המעי הגס, אשר מסתיימים בפי הטבעת.

הישנות (Recurrence)

חזרתו של הסרטן לאחר הטיפול. הישנות יכולה להיות מקומית (באתר הגידול המקורי) או מרוחקת (מעבר לאתר המקורי).

ניתוח רובוטי

צורה של ניתוח לפרסקופי, שבמסגרתה נעשה שימוש במכונה רובוטית כאמצעי סיוע למנתח (ידוע כניתוח da Vinci®‎) המנתח שולט במערכת הרובוטית דרך מסוף וידאו שנמצא בחדר הניתוח.

נוזל זרע

הנוזל שנפלט דרך הפין במהלך אורגזמה. נוזל הזרע מכיל זרע שמקורו באשכים וכן נוזל מן הערמונית ומבלוטות מין נוספות.

תופעת לוואי

בעיה שמתגלה כאשר הטיפול משפיע על רקמות או איברים נוספים מלבד אלה שמטופלים. תופעות הלוואי של טיפולים בסרטן הערמונית עשויים לכלול בעיות בדרכי השתן, בדרכי העיכול ובחיי המין.

טסטוסטרון

הורמון שמיוצר בעיקר על-ידי האשכים, אשר מקדם את ההתפתחות והטיפוח של מאפייני המין הזכריים.

ביופסיה טרנסרקטלית

פרוצדורה שבמהלכה מוסרת דגימה של הרקמות מן הערמונית באמצעות מחט דקה שמוחדרת דרך הרקטום לתוך הערמונית. החדרת המחט מונחית באמצעות אולטרסאונד טרנסרקטלי. הדגימה נבדקת תחת מיקרוסקופ, כדי לבדוק אם היא מכילה סרטן

אולטרסאונד טרנסרקטלי (TRUS)

הליך שבמהלכו מוחדר פרוב, ששולח גלי קול באנרגיה גבוהה, עד למרחק קצר בתוך הרקטום. פרוב זה מייצר גלי קול בתדר גבוה שאינם מזיקים ואשר מנתרים מפני השטח של הערמונית, וכך מספקים תמונות (סונוגרמות) אשר מסייעות לרופא לזהות גידולים חריגים או פצעים. נקרא גם אולטרסאונד אנדורקטלי.

ניטור הטיפול

הערכה מתמשכת ותכופה שמתבצעת על-ידי הצוות הרפואי במהלך הטיפול, על מנת לנטר את סבילות הטיפול על-ידי החולה ואת תגובתו של הסרטן.

גידול

צמיחת רקמות במקומות שבהם התאים אשר מהם מורכבת הרקמה הכפילו את מספרם בצורה בלתי מבוקרת. הגידולים יכולים להיות שפירים (לא סרטניים) או ממאירים (סרטניים).

שלב הגידול

מספר אשר מתייחס לגודלו של הגידול ולמידת התפשטותו. שלב הגידול, אשר מובע כדירוג ה-T של הגידול, הוא אחד מגורמים רבים אשר בעת שילובם עשויים להצביע על רמת האגרסיביות של הסרטן.

שופכה

הצינורית שמעבירה שתן ונוזל זרע אל מחוץ לגוף דרך קצה הפין.

אורולוג

מפקח על הצוות הרפואי במהלך האבחון והטיפול, מנהל מעקב פעיל, מבצע ניתוחים ומנהל את משטר הטיפולים ההורמונאליים. אורולוגים מסוימים אף מנהלים את טיפולי הכימותרפיה.

המתנה דרוכה (Watchful Waiting)

גישה טיפולית ‘ללא התערבות’ שננקטת במקרה של גברים מבוגרים, או כאלה הסובלים ממחלות קשות אחרות, שאינם מועמדים לטיפול מרפא. גישה זו עשויה להתאים לגברים שתוחלת החיים שלהם אינה ארוכה, או שיש סבירות כי ימותו בגלל מחלות אחרות ולא בגלל סרטן הערמונית.

צור קשר