ניתוחי בלוטת הערמונית | אונקוטסט
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית
אונקוטסט > סרטן הערמונית > מידע על המחלה > >> ניתוחי בלוטת הערמונית

ניתוחי בלוטת הערמונית

הסרת בלוטת הערמונית

ניתוח מהווה אפשרות לטיפול אם סרטן הערמונית שממנו אתה סובל נמצא בשלב מוקדם ולא התפשט אל מחוץ לבלוטת הערמונית. לעתים משתמשים באפשרות זו גם לצורך טיפול בגברים שנמצאים בשלב מתקדם של המחלה, על מנת להקל על התסמינים. ההליך, שידוע כפרוסטטקטומיה, כרוך בדרך כלל בהסרה מלאה של בלוטת הערמונית ושל קשרי הלימפה הסמוכים אליה. קיימות שתי גישות בסיסיות לפרוסטטקטומיה: פתוחה או לפרסקופית.

פרוסטטקטומיה פתוחה: במהלך ניתוח זה, הרופא שלך מסיר את בלוטת הערמונית דרך חתך שמבוצע בבטן התחתונה. המנתח אף עשוי להסיר רקמות סמוכות, אם הסרטן התפשט אליהן. לעתים רחוקות, המנתח יבצע את הפרוסטטקטומיה דרך חתך קטן בפרינאום, האזור שבין שק האשכים (סקרוטום) לבין פי הטבעת.

ניתוח לפרוסקופי: במהלך ניתוח זה, אשר מכונה לעתים בשם “ניתוח בשיטת חור המנעול”, המנתח מחדיר מכשירים דרך חמישה עד שישה חתכים זעירים שמבוצעים בבטן. הלפרסקופ – צינורית עם מקור אור ומצלמה – מוחדרת דרך אחד החתכים וכלי הניתוח מוחדרים דרך החתכים האחרים. סוג ניתוח זה יכול להתבצע על-ידי המנתח בלבד או בסיוע רובוט כירורגי. בהשוואה לפרוסטטקטומיה פתוחה, זמן ההתאוששות מן הניתוח הלפרסקופי קצר יותר והוא אף מתאפיין במיעוט של דימום וצלקות.

בין אם תבחר בניתוח פתוח או לפרסקופי, הקפד לבחור במנתח מנוסה ומיומן, אשר יוכל להשתמש בטכניקה משמרת עצבים. ניתוח משמר עצבים מפחית את הסיכוי שייגרם נזק לעצבים הסמוכים לבלוטת הערמונית. עצבים אלה הנם חשובים ביותר וממלאים תפקיד בשליטה בזקפה. תמיד שאל את המנתח מהו שיעור ההצלחה האישי שלו – אין די בנתונים סטטיסטיים כלליים.

האם ניתוח מתאים עבורך?

ניתוח יכול להיות אפשרות טובה אם אתה נמצא בסיכון גבוה ואם אתה בריא, גילך נמוך מ-70, אתה מוכן לקבל את תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בטיפול ואתה להוט לסלק את הסרטן מגופך. בנוסף לסיכונים הרגילים הנלווים לכל ניתוח, להסרת הערמונית יש תופעות לוואי פוטנציאליות ארוכות טווח, אשר עשויות להשפיע לצמיתות על איכות חייך, לרבות אובדן השליטה בשלפוחית השתן, היעדר תפקוד מיני או אימפוטנציה וכן שינוי בפעולת המעיים. כמו כן, יש סיכוי שגם לאחר הניתוח תזדקק לטיפול בקרינה.

צור קשר