תפקיד הגנומיקה במהלך הטיפול | אונקוטסט
סרטן הערמונית
סרטן הערמונית
אונקוטסט > סרטן הערמונית > מידע על המחלה > תפקיד הגנומיקה במהלך הטיפול

תפקיד הגנומיקה במהלך הטיפול

התאמה אישית של הטיפול בסרטן הערמונית דרך גנומיקה

בדיקת סרטן הערמונית Oncotype DX®‎* מבוססת על מדע גנומי. אף על פי שגנומיקה וגנטיקה עשויים להישמע כמונחים דומים, ולמרות היותם קשורים, הם מתמקדים בנתונים שונים.

בדיקת ה-Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית הנה בדיקה גנומית מבוססת ביופסיה, אשר בוחנת גנים מסוימים שמצויים בגידול שלך ואת האופן שבו הם מקיימים אינטראקציה אלה עם אלה. כאשר מידע זה משולב עם מדד גליסון שלך ושיקולים נוספים, הוא יכול לסייע בהתאמה אישית של פרופיל הסיכונים שלך ולעזור בבחירת הטיפול המתאים ביותר עבורך.

גנטיקה הוא חקר האופן שבו תכונות תורשתיות מועברות מדור אחד לדור הבא אחריו דרך גנים. תכונות אלה יכולות להיות מאפיינים כגון צבע עיניים או צבע שיער. הנטייה המולדת למחלות מסוימות מועברת בתורשה וניתנת להעברה גם דרך הגנים. לדוגמה, מקרים רבים של סרטן תורשתי בשד ובשחלות מתאפיינים בשינויים תורשתיים בגנים מסוימים וקיימות בדיקות המיועדות לזהות את הימצאותם של גנים אלה בקרב נשים. מחקרים המיועדים לזהות גנים שמשויכים לסרטן תורשתי בערמונית נמצאים בעיצומם. כתוצאה מכך, עדיין לא קיימות בדיקות גנטיות שמיועדות לבחון אם אדם מסוים “ירש” סיכון מוגבר להתפתחות סרטן הערמונית.

גנומיקה הוא מחקר של ערכות גנים, של האופן שבו הן מקיימות אינטראקציה בתאים ושל התפקיד שהן ממלאות בהקשר עם בריאות ומחלה. בדיקת Oncotype DX®‎ לסרטן הערמונית היא בדיקה גנומית. במקום לספק מידע אודות הנטייה התורשתית שלך לחלות, היא מנתחת גנים מסוימים שקיימים ברקמת הגידול על מנת להבין את האופן שבו הם מקיימים אינטראקציה ומתפקדים. פעילותם של גנים אלה יכולה להשפיע על התנהגות הגידול שלך, לרבות האיטיות או המהירות שבה סביר כי הגידול יצמח ויתפשט. המידע המסופק בעקבות בדיקת Oncotype DX®‎, לצד מדדים קליניים נוספים כגון דירוג ה-PSA ומדד גליסון, יכול לסייע לך ולרופא שלך לחזות את התנהגות הגידול ולקבוע מהן אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר עבור הגידול הספציפי.

צור קשר