סרקומה | אונקוטסט
סרקומה
סרקומה
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרקומה > מידע על המחלה > סרקומה

סרקומה

סרקומה היא גידול ממאיר המתפתח ברקמת חיבור או ברקמת שריר. רקמת חיבור יכולה להיות רקמת עצם, רקמת שומן, רקמת סחוס, וכדומה. נהוג לחלק את הסרקומות על פי הרקמה שממנה התפתח הגידול:

אוסטאוסרקומה – גידול בעצמות שמופיע בעיקר בילדים, לעיתים קרובות באזור הברך או האגן. הגידול מופיע ככאבים חדים בעצם, ולעיתים עם שברים בעקבות טראומה קלה. הטיפול הוא בעיקר טיפול כירורגי (הסרה של הגידול) עם כימותרפיה משלימה.

ליפוסרקומה – גידול שמקורו ברקמת שומן. הגידול מופיע כגוש ברקמה, ומאובחן באמצעות ביופסיה. קיימים מספר סוגים היסטולוגיים של גידול זה, והפרוגנוזה משתנה על פי סוג הגידול.

כונדרוסרקומה – גידול שמקורו ברקמת סחוס. גידול זה נדיר למדי. הטיפול מבוסס על ניתוח להסרתו.

ליומיוסרקומה – גידול שמקורו ברקמת שריר חלק. הגידול יכול להופיע בחלק השרירי של דופן הרחם, בקיבה או במקומות אחרים עם שריר חלק בגוף. הטיפול מבוסס על ניתוח עם הסרה של הגידול ורקמה בריאה מסביב, כדי למנוע הישארות של תאים ממאירים בגוף. גידול זה עמיד למדי לטיפול בכימותרפיה וקרינה.

הטיפול בסרטן מסוג סרקומה בשלב המתקדם הגרורתי מתבסס היום על כימותרפיה. אולם כיום החל שימוש בתרופות ביולוגיות בחלק מסוגי הסרקומה. היות ולאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים ביולוגיים או חיסוניים להלן הסבר על שיטות הטיפול השונות:

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות  PD1.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא נצפה מראש כיעיל.

צור קשר