סרטן קיבה | אונקוטסט
סרטן קיבה
סרטן קיבה
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרטן קיבה > מידע על המחלה > רקע

סרטן קיבה

הטיפול המקובל בסרטן קיבה מפושט הוא טיפול כימי. הכימותרפיה משמת גם כטיפול משלים לאחר הסרת הנגע בשלב המוקדם והוכחה כיעילה. למרבה הצער, רק בכשליש מהחולים הגידול מתגלה בשלב המאפשר טיפול שכזה. סרטן הקיבה עמיד למדי לטיפול בקרינה, וכמות הקרינה שיעילה כנגד הגידול פוגעת במבנים סמוכים, כמו רירית מערכת העיכול. בשנים האחרונות נכנסו גם טיפולים ביולוגיים (כמו תרופות החוסמות את הקולטן HER2) לטיפול במקרים מתקדמים של סרטן הקיבה, אך טיפול זה מתאים רק לגידולים המבטאים ביתר את הקולטן ל- HER2 (שכיחות של כ- 15-20% מהחולים).

באמצעות הכוונת הטיפול כנגד מנגנונים ביולוגים נוספים הפעילים בגידול ניתן לטפל טווח רחב יותר של תרופות ביולוגיות למספר רב יותר של חולים וגם טיפולים חיסוניים.

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים בסרטן הקיבה בשלב מפושט ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא הוערך מראש כבר יכולת טיפולית.

גנטיקה וסרטן הקיבה: בכ-1-3% מהחולים בסרטן קיבה ייתכן שמדובר במחלה על רקע תורשתי. לדוגמה, נשאות תורשתית של מוטציות בגן  CDH1וגם תסמונת תורשתית של סרטן מעי גס וחלחולת ללא-פוליפים(HNPCC)  הנקרא גם ׳תסמונת לינץ’׳ נמצאו במשפחות של חולים עם שכיחות גבוהה של סרטן קיבה.

צור קשר