מחקר חדש: ריצופים גנומיים מהדור החדש מרקמה וביופסיה נוזלית משנים החלטות טיפול בסרטן ריאה | אונקוטסט
מאמרים בשיתוף אונקוטסט
מאמרים בשיתוף אונקוטסט
אונקוטסט > מאמרים בשיתוף אונקוטסט > מחקר חדש: ריצופים גנומיים מהדור החדש מרקמה וביופסיה נוזלית משנים החלטות טיפול בסרטן ריאה

עדכונים > מאמרים בשיתוף אונקוטסט

מחקר חדש: ריצופים גנומיים מהדור החדש מרקמה וביופסיה נוזלית משנים החלטות טיפול בסרטן ריאה

מאז החל פרויקט מיפוי הגנום האנושי ב- 2003, הצליחו החוקרים לגלות גנים הקשורים למגוון רחב של מחלות, ביניהן סרטן. הודות לכך אנו יכולים כיום לסרוק דנ”א של גידול הן מדגימה שנלקחת מהגידול הסרטני והן מביופסיה נוזלית, ולחפש אחר גנים ספציפיים הקשורים לסרטן, ועל פי זאת להתאים את הטיפול לחולה. מחקר חדש, בראשות פרופ’ ניר פלד, חשף כי החלטות הטיפול משתנות כשסרטן ריאה מאובחן באמצעות בדיקות גנומיות חדשניות.

סרטן ריאה הוא גורם התמותה מסרטן מספר אחד בגברים ובנשים. כ-85% ממקרי סרטן הריאה הם מסוג סרטן ריאה של תאים לא קטנים (NSCLC), ומתוכם 40% הם מסוג אדנוקרצינומה. הטיפול בסרטן ריאה מבוסס על רפואה מותאמת אישית השואפת לתת לחולה טיפול המכוון למוטציות הגנטיות הספציפיות שגרמו לגידול שלו. בדיקות הסקר הגנטיות המבוצעות כיום מאפשרות לגלות מוטציות בגנים EGFR ו- ALK אולם הן מזהות שינויים גנטיים ב- 60% מהחולים בלבד. מכיוון שבדיקות אלה מוגבלות הן אינן יכולות לזהות את כלל השינויים הגנטיים המתרחשים ב- EGFR וב- ALK.

אחד מהפיתוחים המתקדמים בתחום האבחון הוא בדיקות גנומיות המבוססות על טכנולוגיית ריצוף גנומי מהדור החדש HC-NGS hybrid capture-based (HC-based) next-generation sequencing. טכנולוגיה זו מאפשרת סריקה מדויקת ורחבה יותר. בשונה מבדיקות הסקר הסטנדרט ריצופים גנומייים מבוססי HC-NGS הן בדיקות רגישות מאד ויכולות  לזהות מוטציות רבות בפאנל גנים רחב ולאתר מגוון מוטציות גנטיות. באמצעות פענוח של רצף פאנל גנים ,ניתן להתאים טיפול ממוקד מטרה המכוון כנגד המנגנון שנפגע בתא וגורם לגידול. בנוסף, מכיוון שבדיקות  אלה מהירות יותר, זמן ההמתנה לתשובות קצר יותר.

קבוצת חוקרים ישראלים, בראשות פרופ’ ניר פלד, ראש היחידה לסרטן הריאה במרכז דוידוף לסרטן בביה”ח בילינסון בפתח תקווה, יחד עם צוות אונקוטסט-טבע (ד”ר ליאור שושן גוטמן ועדי דביר) חקרה בין השנים 2011 עד 2015, 101 חולים עם סרטן ריאה מתקדם שעברו ריצוף גנטי מהדור החדש מטרת המחקר הייתה לבדוק כיצד השפיעו תוצאות בדיקות ריצוף מסוג HC-NGS הן על רקמת גידול והן מביופסיה נוזלית על החלטות הטיפול בחולים אלה. תוצאות המחקר התפרסמו בפברואר 2017 ב- Journal of Thoracic Oncology, כתב-העת הרשמי של האיגוד הבינלאומי לחקר סרטן הריאות IASLC.

טווח הגילאים של הנבדקים במחקר היה 20 עד 84, 94% מהם אובחנו בשלב 3 או 4 של המחלה. 53% מהנבדקים היו נשים, 45% מעולם לא עישנו ו- 85% מהם היו חולי אדנוקרצינומה. בדיקות HC-NGS התבצעו לפני בדיקות הסקר הסטנדרטיות (EGFR/ALK) או לאחר שהתקבלו תוצאות שליליות או לא ברורות מבדיקות אלה. בדיקת HC-NGS בוצעו במחצית מהמקרים לפני קבלת טיפול קו ראשון, ובשאר המקרים רקמת הגידול או דגימת דם- ביופסיה נוזלית נבדקה לאחר טיפול שנכשל.

לפי המחקר, בדיקות HC-NGS זיהו שינויים גנומיים ברי טיפול ב- 50% מהחולים. אצל 15 חולים זיהו הבדיקות מוטציות בגנים EGFR/ALK לאחר שהתקבלו תוצאות שליליות שגויות בבדיקות הסקר הסטנדרטיות. בעקבות תוצאות בדיקות HC-NGS הרופא שינה את אסטרטגיית הטיפול ב- 43 מהחולים (42.6%), ו-65% מחולים אלה הגיבו לטיפול החדש שקיבלו (בצורה חלקית או מלאה). טיפול אימונותרפי, דור חדש של טיפול בסרטן, ניתן ל- 33 מהחולים (32%).

למידע נוסף על סרטן ריאה

לקריאת המחקר המלא

המחקר בוצע בשיתוף עם צוות אונקוטסט–טבע
משווקת

צור קשר