אימונותרפיה | אונקוטסט
מילון מושגים
מילון מושגים
אונקוטסט > מילון מושגים > אימונותרפיה

עדכונים > מילון מושגים

אימונותרפיה

אימונותרפיה היא שיטה חדשנית לטיפול בסרטן, שבה משתמשים ביכולות של מערכת החיסון כדי להשמיד תאים סרטניים. כבר בשנת 1890 זוהתה היכולת של מערכת החיסון לתקוף תאי סרטן, אך רק בשנים האחרונות אימונותרפיה הפכה לחלק אינטגרלי מהיצע הטיפולים למספר סוגי סרטן.

במהלך התקין של החיים, גוף האדם מייצר ומחדש תאים, יום ביומו, בהתאם לצופן המקודד בדנ”א. בתהליכי הייצור והחידוש עלולות להיווצר מוטציות (פגמים ברצף הדנ”א). לרוב, מנגנוני בקרה ותיקון נזקי דנ”א בתא מצליחים לזהות את המוטציות ולתקנן. אולם, כאשר מערכות אלה לא מצליחות לתקן את המוטציות, התוצאה תהיה היווצרות של חלבונים עם שינויים שאינם תקינים. שינויים אלה יזוהו על ידי מערכת החיסון שלנו כגורמים “זרים” והיא תפעל להשמדתם.

לפיכך, היכולת החשובה ביותר של מערכת החיסון היא להבחין בין תאים תקינים של הגוף שלנו לתאים שונים, “זרים”, כגון חיידקים ווירוסים ו/או תאים פגומים הנושאים מוטציות בדנ”א שלהם, לזהותם כגוף זר ולהשמידם טרם הפיכתם לתאים סרטניים.

ובכל זאת, מערכת החיסון לא תוקפת כל תא שנראה חריג. למערכת החיסונית יש מנגנוני בקרה עצמית. נקודות בקרה אלה, הנקראות immune check points, נועדו למנוע תקיפה של תאים שעל אף שהם נראים חריגים אין לתקוף אותם, כדוגמת היווצרות עובר בגוף האישה. אחת הדרכים לאותת למערכת החיסונית שלא לתקוף תא שנראה חריג קשורה לנקודת בקרה הנקראת PD-1, נקודת בקרה הנמצאת על פני תאי T של מערכת החיסון.

התא הסרטני מצליח להתחמק ממערכת החיסון תוך שהוא עושה שימוש באותה נקודת בקרה, ולמעשה מצליח “לכבות” את מערכת החיסון. התהליך מתרחש היות ובתאי הסרטן קיימים חלבונים מסוימים המדכאים את מערכת החיסון ולמעשה מפריעים לה לזהות את התא הסרטני כפולש זר ולתקוף אותו. הדבר מתאפשר הודות לחלבון ה- PD-L1 שקיים בגידול. כאשר חלבון ה- PD-L1 על התא הסרטני נצמד לנקודת הבקרה PD-1 על תאי T של מערכת החיסון, מערכת החיסון נכבית ואינה תוקפת את הגידול.

כאן נכנסים לתמונה טיפולים אימונותרפיים מקבוצת “חוסמי נקודת בקרה חיסונית” או immune check point inhibitors, למשל תרופות מקבוצת חוסמי PD-L1 המונעות את ההיצמדות בין שני החלבונים PD-1 ו- PD-L1 ומפריעות לאותו גורם בתא הסרטני שמכבה את מערכת החיסון. על ידי כך מגבירות את הסיכוי לעורר את תגובת מערכת החיסון נגד תאים סרטניים.

מחקרים רבים נערכים כיום בטיפולי אימונותרפיה שונים לסוגי מחלות סרטן שונות, כאשר המטרה היא למצוא את הטיפולים היעילים ביותר למגוון סוגי סרטן ולאפיין מי קבוצת החולים המתאימה ביותר לכל טיפול.

צור קשר