סרקומה | אונקוטסט
מילון מושגים
מילון מושגים

עדכונים > מילון מושגים

סרקומה

גידולים ממאירים שמקורם ברקמת החיבור נקראים סרקומות. קיימים כ-50 סוגים שונים של גידולי סרקומה הידועים לרפואה, אך נבדלים זה מזה בסיווג לתתי קבוצות. גידולי סרקומה יכולים להופיע בחלקי גוף שונים כאשר ישנה חלוקה בין סרקומה של רקמות רכות לסרקומה של רקמות קשות. גידולים מסוג סרקומה אינם מקבלים את תכונות האיבר המקורי בהן הם התפתחו ועל כן מקור הגידול אינו תמיד ברור, בניגוד לגידולים מסוג קרצינומה, גידולים שכיחים ואפיתליאליים.

סרקומה של הרקמות הרכות נחשבת לנדירה ובישראל יש מאות בודדים של חולים חדשים המאובחנים מדי שנה. בין הסרקומות הללו ניתן למנות את הגידולים הבאים: ליפוסרקומה – גידול מרקמת שומן, שיכול להתפתח ברוב חלקי הגוף ושכיח יותר במבוגרים מעל גיל 50 ; אנגיוסרקומה – גידול בכלי הדם ; ליומיוסרקומה – גידול מרקמת שריר לא רצוני כמו במעי, הרחם והבטן ; רבדומיוסרקומה – גידול מרקמת שריר רצוני כמו שרירי השלד באגן, בגפיים העליונות או התחתונות ועוד. גידול זה שכיח יותר בגיל צעיר, גיל הילדות. יש לציין כי כמחצית ממקרי הסרקומות של הרקמות הרכות מופיעים בגפיים התחתונות.

סרקומה מרקמה קשה יכולה להיות מסוגים שונים ביניהם כונדרוסרקומה – גידול מרקמת סחוס ואוסטאוסרקומה שהיא סרקומה של העצם. גידולים מסוג אלה מתנהגים שונה מסרקומות של הרקמות הרכות.

סוג נוסף של סרקומה היא סרקומה ע”ש יואינג, שלרוב מופיעה בעצמות ובמקרים מסוימים יכולה להופיע ברקמות רכות (ואז היא נקראת סרקומה על שם יואינג שמחוץ לעצם). גידולי סרקומה מסוג יואינג מופיעים לרוב בילדים צעירים בגילאי 8-12.

צור קשר