קיטרודה / אופדיבו | אונקוטסט
מילון מושגים
מילון מושגים
אונקוטסט > מילון מושגים > קיטרודה / אופדיבו

עדכונים > מילון מושגים

קיטרודה / אופדיבו

קיטרודה ואופדיבו הינן תרופות אימונותרפיות מסוג חוסמי PD-1/PDL-1, ושמן הגנרי הינו פמברוליזומב (Pembrolizumab) וניבולומאב (Nivolumab) בהתאמה.

קיטרודה ואופדיבו, נוגדנים חד שבטיים, אשר מטרתם להפעיל את מערכת החיסון על מנת שתזהה ותתקוף גידולים סרטניים. להבדיל מטיפולי כימותרפיה שתוקפים את כל תאי הגוף, גם טובים וגם רעים, קיטרודה ואופדיבו פועלות על אזור ספציפי במערכת החיסון. הין חוסמות  את אחת מנקודות הבקרה של מערכת החיסון הקרויה PD-1 על תאי T של מערכת החיסון.

נקודת הבקרה של תא החיסון חשובה היות ותאי הסרטן מכילים חלבונים אשר נקשרים לאותה נקודת בקרה של התא החיסוני ולמעשה מכבה אותה. בתהליך שכזה מערכת החיסון לא מזהה את התאים הסרטניים ואינה תוקפת אותם. אחד החלבונים שאחראים להיקשרות לתא החיסוני ולהשתקתו הינו PDL-1. קיטרודה ואופדיבו פועלות על חסימת נקודת הבקרה כך שתמנע מהתא הסרטני להיקשר אליה ולמעשה תבטל את המיסוך שהגידול מייצר  ותאפשר למערכת החיסון לחשוף אותו ולפעול להשמדתו.

קיטרודה אושרה לראשונה לשימוש בספטמבר 2014 על-ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית, ה-FDA, לטיפול במלנומה גרורתית (סרטן העור). מחקרים רבים לסוגי סרטן שונים מתנהלים עד היום והתכשיר אושר לשימוש בין היתר גם לחולי סרטן ריאה מסוג NSCLC אשר בגידול שלהם נמצא ביטוי גבוה של החלבון PD-L1.

ביטוי גבוה של PD-L1 על תאי רקמת הגידול הסרטני הוא אחד הסמנים הביולוגיים שנמצאו כמתאימים לניבוי הצלחת טיפול בחוסמי PD-1/PDL-1 (כמו קיטרודה ואופדיבו). ביטוי גבוה של PD-L1 על תאי הגידול הוא מדד המלמד כי התא הסרטני מצליח לחמוק מזיהוי על ידי מערכת החיסון. אולם סמן ביולוגי זה אינו מספק כשלעצמו, במיוחד בסוגי סרטן השונים ממלנומה, ריאות וכליה שבהם נמצא קשר חיובי גבוה בין רמות ביטוי PDL-1 לתגובה לטיפול בחוסמי PDL-1.

במהלך השנה האחרונה, אושר השימוש בקיטרודה, על-ידי ה-FDA ולראשונה אי-פעם, לטיפול בגידול על-פי מאפייניו הביולוגיים – גנטיים ללא קשר למיקום הגידול בגוף ומצבו הקליני. למעשה מדובר במתן של קיטרודה לטיפול במחלה על-פי החתימות הגנטיות של הגידול.

צור קשר