קרצינומה | אונקוטסט
מילון מושגים
מילון מושגים

עדכונים > מילון מושגים

קרצינומה

קרצינומה מהווה את הסוג השכיח ביותר של גידול סרטני. הרקמות בגוף מסווגות למספר סוגים וכוללות רקמות חיבור, שריר, עצב ורקמת אפיתל. קרצינומה היא סרטן של תאי אפיתל, אשר עברו שינויים מוטוציוניים והחלו להתחלק באופן בלתי מבוקר. רקמת האפיתל מצפה איברים בגוף, לדוגמא חלל המעי, חלל הקיבה, הריאות, העור ועוד. לפיכך, קרצינומה שכיחה במספר רב של מוקדים ומחלות סרטניות. לקרצינומה יכולת לחדור את רקמת האפיתל, להתפשט ולשלוח גרורות באמצעות חדירה לצינורות לימפה וכלי דם.

ישנם סוגים שונים של קרצינומות המתאפיינים על-פי המבנה של התאים הנצפים מבעד לעדשת המיקרוסקופ ודרגת התמיינות התאים. קרצינומה שכיחה בעיקר באוכלוסייה מבוגרת ופחות שכיחה בילדים. כמעט כל גידולי סרטן הריאה הן קרצינומות ביניהם קרצינומה של תאי הקשקש (squamous cell carcinoma) ואדנוקרצינומה המתאפיינת בתאים בלוטיים האחראים על ייצור מוצין (ריר הריאה). הגידול הנפוץ ביותר של סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס וסרטן הלבלב הינו גם כן מסוג אדנוקרצינומה. מרבית מגידולי סרטן השד הן קרצינומות, לרוב קרצינומה דוקטלית אשר מתפתחת מצינור חלב בשד.

סוג נוסף של קרצינומה הינו קרצינומה in situ, המתייחס לקרצינומה שטרם חדרה את רקמת האפיתל. זהו סוג של גידול טרום סרטני אשר הסרתו בשלב מוקדם זה מביא במרבית המקרים לריפוי מהמחלה.

צור קשר