“אונקוטייפ שד שינתה את מסלול חיי” – סיפורה של ירדנה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > “אונקוטייפ שד שינתה את מסלול חיי” – סיפורה של ירדנה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

“אונקוטייפ שד שינתה את מסלול חיי” – סיפורה של ירדנה

ירדנה נאמן פחדה ללכת להיבדק על אף שהרגישה בוודאות בגוש בשד. היא חששה מבשורת איוב, חששה שתאלץ לעבור טיפולים אגרסיביים ונמנעה לפנות לעזרה רפואית. לכשעשתה זאת בסופו של דבר היא אובחנה כחולת סרטן שד, אך התמזל מזלה והגידול היה נתיח היות והוא לא התפשט בגופה. הפחד מטיפולים קשים הביאו אותה לסרב בתוקף לעבור טיפולי כימותרפיה, הניתנים במקרים כמו שלה כטיפול מניעתי לאחר ניתוח. כדי לקבוע באם היא נדרשת לקבל טיפול כימי משלים הפנה אותה הרופא לבדיקה הגנומית אונקוטייפ DX של אונקוטסט-טבע. בדיקה אשר מנבאת את רמת הסיכון להישנות מחלה ובהתאם לכך את מידת הצורך במתן כימותרפיה.

ירדנה נאמן

ירדנה נאמן, 52, מתגוררת בנהלל

בדיקת אונקוטייפ שד נערכת על רקמת הגידול הסרטני ומסווגת את הנשים לפי שלוש רמות סיכון של הישנות המחלה  (Recurrence Score): גבוה, בינוני ונמוך. במצבים שבהם הסיכון של הישנות המחלה נמוך והתוספת של טיפול כימי לא מפחיתה מהותית את הסיכון – ייטו הרופאים לוותר על הטיפול הכימי, ולהפך.

בבדיקה נמצא שירדנה נמצאת ברמת סיכון נמוכה והודות לכך נחסך ממנה כימותרפיה מיותרת אשר לה השלכות גם בטווח הקצר וגם בטווח הרחוק. “היכולת של הבדיקה הזו להשפיע על בחירת הטיפול שמתאים לכל חולה עשויה לשנות חיים. עצם ההבנה שאין באמת סיבה של ממש שאעבור גם טיפולים כימותרפיים סייעה לי לחזור, לאט ובזהירות לחיים מלאים, טובים לא פחות מאלו שהיו לי לפני הסרטן”, מספרת ירדנה. סיפורה של ירדנה פורסם באתר YNET ומייצג את סיפורן של נשים רבות אשר התעקשו לבצע את הבדיקה, הכלולה בסל קופות החולים, ולהימנע מטיפולים כימותרפיים שלא לצורך.

בימים אלו התפרסם גם מחקר, ראשון מסוגו בעולם, שנערך בישראל ובדק את מהימנות תוצאות הבדיקה גם בטווח הרחוק, לאחר ביצוע מעקב שארך מעל ל-6 שנים ובמסגרתו ההחלטה הטיפולית לגבי הצורך בטיפול כימי משלים התקבלה בהסתמך על בדיקת אונקוטייפ שד DX. מחקר זה מחזק עוד יותר את התיקופים שנערכו לבדיקת אונקוטייפ שד DX בעבר ושהובילו אותה להיכלל בהנחיות הטיפול בסרטן שד של ארגוני בריאות מובילים בעולם. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nature והוא חתום על-ידי מיטב מומחי אונקולוגיית השד בישראל שלקחו בו חלק. תוצאות המחקר דווחו גם בעיתון “ידיעות אחרונות“.

לקבלת מידע על בדיקת Oncotype DX Breast Cancer assay מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

צור קשר