אונקוטסט טבע השיקה שתי בדיקות אונקולוגיות חדשניות | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > אונקוטסט טבע השיקה שתי בדיקות אונקולוגיות חדשניות

עדכונים > חדשות מעולם המדע

אונקוטסט טבע השיקה שתי בדיקות אונקולוגיות חדשניות

שולמית אטיאס, תל אביבי נט
בעשור האחרון אנו עדים להתקדמות משמעותית במלחמה בסרטן. לב המהפכה הינו במעבר מטיפול כוללני שמתאים למספר רב של גידולים (One Drug Fits All), לטיפול ממוקד המותאם למאפייני הגידול של החולה הספציפי (רפואה מותאמת אישית).

אונקוטסט טבע השיקה 2 בדיקות אונקולוגיות חדשניות בתחום הרפואה מותאמת אישית: בדיקת Target Now – סורקת בתאי הגידול מטרות פוטציאליות לטיפול ומצביעה על הטיפול התרופתי היעיל ביותר על בסיס הפרופיל המולקולרי של תאי הגידול ובדיקת Tumorgraft – בודקת את התגובה של רקמת הגידול הממאיר לטיפולים שונים על רקמת גידול המושתלת בעכברים.

בעשור האחרון אנו עדים להתקדמות משמעותית ביותר במלחמה במחלות הסרטן. לב המהפכה הינו במעבר מטיפול כוללני שמתאים למספר רב של גידולים (One Drug Fits All), לטיפול ממוקד המותאם למאפייני הגידול של החולה הספציפי (רפואה מותאמת אישית- Personalized Medicine). עיקר ההתקדמות מונעת מהבנת התהליכים התוך תאיים והיכולת לאבחן את השינויים האלה באמצעות בדיקות חדשניות. עד לאחרונה הטיפול היה מכוון על פי מקור הגידול (שד, מעי, לבלב,ריאה וכו’..). כיום, בעקבות ההבנה של השינויים ברמה המולקולרית, התאמת הטיפול מתבססת על זיהוי מאפינים ו/או שינויים מולקולריים יחודיים ברקמת הגידול. מאפיינים מולקולריים אלה מצביעים על נקודות התורפה של הגידול לטיפולים מסוימים ומאפשרים לרופא להתאים את הטיפול המתאים ביותר. לפיכך, חולה בסרטן שד וחולה עם גידול בלבלב עשויים לקבל את אותו הטיפול המכוון לשינוי המולקולרי הייחודי ולא לפי מקור הגידול.

ד”ר ליאור שושן-גוטמן, מנהלת “אונקוטסט-טבע” המובילה בישראל את תחום הרפואה מותאמת אישית: “אנו נמצאים בחזית המהפכה בעולם הרפואה. היום הרפואה המודרנית מבינה שקיימת שונות ביולוגית רבה בין גידולים. למשל, סרטן ריאות מסווג כיום למספר רב של מחלות השונות זו מזו ברמה המולקולרית, שונות זו עשויה להשפיע על אופן ומידת התגובה של הגידולים לאותו טיפול. יש לנו את הכלים והיכולת לאתר מספר רב של מאפיינים ביולוגיים בגידול, שהוכחו בספרות המדעית כבעלי כושר ניבוי לתגובה או אי תגובה לטיפולים מסוימים, לנבא סיכויי חזרת מחלה המאובחנת בשלב מוקדם לאחר ניתוח ועוד. על בסיס מידע זה יכולים הרופא והחולה לנבא את מהלך המחלה ולתכנן את הטיפול המיטבי.”

הכתבה המלאה התפרסמה באתר תל אביבי נט

צור קשר