בדיקות גנומיות לסרטן: איך לבחור בדיקה מתאימה? | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > בדיקות גנומיות לסרטן: איך לבחור בדיקה מתאימה?

עדכונים > חדשות מעולם המדע

בדיקות גנומיות לסרטן: איך לבחור בדיקה מתאימה?

בדיקות גנטיות ובדיקות גנומיות לסרטן כבר הפכו לכלי משמעותי מאוד בארגז הכלים הטיפולי של הרופא ולראש החץ של הרפואה המותאמת אישית בסרטן. אחת המטרות של בדיקות אלה היא לאתר שינויים ייחודיים ברצף הדנ”א בתאי הגידול הקשורים להתפתחות הגידול הסרטני כדי לנסות להתאים עבור המטופל תרופות ביולוגיות, הורמונליות ואימונותרפיות שישיגו תוצאות טובות. טיפול כזה מכונה בשפה המקצועית “טיפול מכוון מטרה”.

בשנים האחרונות נכנסו לשימוש כמה בדיקות גנומיות מרצפות המרצפות דנ”א של עשרות עד מאות גנים מתאי הגידול הסרטני, במטרה להתאים טיפול מכוון מטרה. אולם, לאחר כמה שנים שבהן נעשה שימוש בבדיקות אלה, רופאים ומטופלים רבים חשים תסכול: גם כאשר הבדיקות הגנומיות הכווינו לטיפול, בפועל, באחוז גבוה מהמקרים, הטיפול שהומלץ לא השיג את התגובה הרצויה והתגלה כלא יעיל. עובדה זו הובילה חוקרים לחקור אם יש חוסר דיוק בזיהוי המוטציות בדנ”א של תאי הגידול, המסתיים במתן תרופה שלא הועילה.

Interpreting DNA Gel

מחקר שהתפרסם לאחרונה הראה כי אכן קיים חוסר דיוק שכזה וכי שימוש בשיטות מסוימות יכול לשפר משמעותית את דיוק הזיהוי של המוטציות הרלוונטיות. כדי להבין את מסקנות המחקר, נסביר תחילה כיצד נוצר גידול סרטני.

בדיקות גנומיות: לזהות את המוטציה הייחודית בתאי הגידול

הגוף האנושי מייצר ומחדש תאים כל הזמן, בהתאם לצופן המקודד בדנ”א: תאים פגומים או זקנים מתוכנתים למות ולהיעלם וכך נוצר מקום לתאים חדשים ותקינים. התהליך הזה מתבצע באמצעות אותות שהגוף שולח לתאים: מתי עליהם להיווצר, מתי להתחלק, מתי לגדול ומתי למות.

כאשר נוצר פגם (מוטציה) בדנ”א של התא, התא עשוי להתחלק במהירות ללא בקרה, ואם הגוף אינו מזהה את הפגם או אינו מסוגל לטפל בו – ייווצר מכך בסופו של דבר גידול סרטני.

מטרת הבדיקות הגנומיות המרצפות את הדנ”א של רקמת תאי הגידול הסרטני היא לאתר מוטציות הגורמות לשיבוש הפעילות התקינה של התא וכך להתאים טיפול ספציפי המכוון כנגד אותן מוטציות.

האם המוטציה שגילינו בתאי רקמת הגידול אכן ספציפית וייחודית לגידול?

אולם, הדברים אינם פשוטים כפי שהם נשמעים. הסיבה: לא כל מוטציה שמתגלית ברקמת הגידול קשורה בפועל להיווצרותו של הגידול.

יש להבחין בין כמה מצבים:

  1. מוטציה סומאטית: מוטציה ש”נרכשה” במהלך חיינו בתאים מסוימים בלבד של הגוף כתוצאה מחשיפה לגורמים מסרטנים כמו שמש, חומרים מסוכנים או עישון, כאשר לעתים איננו יודעים בוודאות את הסיבה להתרחשות המוטציה. מוטציה כזו יכולה להיות קשורה לגידול הסרטני עצמו ואף להיות הגורם לו.
  2. מוטציה בתאי הנבט (germ line): מוטציה הקיימת בכל תאי הגוף ועוברת בתורשה מאחד ההורים. כלומר: היא אינה נרכשת במהלך החיים, אלא נולדים איתה. במקרה כזה יש להבחין בין שני מצבים:
    • מצבים שבהם המוטציה אינה פוגעת בפעילות חיונית של התא אלא גורמת לשונות נורמלית ברצף הגנטי בין אדם לאדם, שונות שאין לה קשר להיווצרות סרטן.
    • מצבים שבהם המוטציה נמצאת בגן שאחראי לפעילויות חיוניות של התא, כמו בגנים האחראים למנגנוני תיקון נזקי דנ”א (כדוגמת הגנים BRCA1,2). במקרה כזה, במידה שבמהלך החיים נרכשת מוטציה נוספת באותו הגן, הכשל המצטבר בתפקוד הגן עלול להוביל לסרטן.

כאשר מתבצעת בדיקת ריצוף לדנ”א שמקורו ברקמת הגידול בלבד, תוצאות הבדיקה יכולות להצביע על מוטציות שונות: חלקן מוטציות סומאטיות הקשורות לגידול בלבד, וחלקן מקורן בתאי הנבט ולכן יימצאו בכל תאי הגוף – וייתכן שהן לא הסיבה ליצירת הגידול. מצב זה, שבו מתגלה מוטציה, אך בפועל היא אינה הסיבה להיווצרות ולהתפתחות הגידול הסרטני, ניתן להגדירה כממצא “כוזב חיובי” (false positive). מתן טיפול מכוון כנגד מוטציה שכזו יכול להוביל לטיפול יתר ללא תועלת. במקרים אלה לא רק שנפגעים תאים בריאים בגוף עקב רעילות התרופות, אלא שמתבזבז זמן מיותר של טיפול לא יעיל.

כיצד ניתן לבדל בין מוטציה סומאטית הספציפית לתאי הגידול לבין מוטציה שמקורה בתאי הנבט? בכך בדיוק עסק מחקר מקיף שפורסם בשנת 2015 תחת השם: Personalized genomic analyses for cancer mutation discovery and interpretation.

Genomic Test Lab

מחקר: מהי הדרך הטובה ביותר לדייק בזיהוי מוטציה?

החוקרים במחקר האמור בדקו כמה שיטות לצורך אבחון מוטציות סומאטיות הספציפיות לתאי הגידול ובידולן ממוטציות תורשתיות שמקורן בתאי הנבט, בין השאר על ידי השוואת ריצופי דנ”א של תאי הגידול בהשוואה לרצפי הדנ”א מרקמה בריאה של אותו המטופל הניטלת מדגימת דם או רוק. שיטה זו נקראת בשפה המקצועית: matched normal.

כאשר משווים את רצף הדנ”א מרקמת תאי הגידול לרצפי דנ”א של רקמה בריאה של אותו המטופל, ייתכנו כמה מצבים:

  • המוטציה שנמצאה מופיעה ברצף הדנ”א של תאי הגידול בלבד אך לא ברצף הדנ”א מדגימת הדם: במצב זה ניתן לדעת שמדובר במוטציה סומאטית שמקורה בתאי הגידול וייחודית לו.
  • מוטציה שמופיעה גם בדגימה הבריאה ולא רק ברצף הדנ”א של תאי הגידול: במצב שכזה יש להבחין בין מוטציה תורשתית שידועה כפתוגנית ואחראית ליצירת הגידול לבין מוטציה לא פתוגנית שאין לה קשר לסרטן.

במהלך המחקר ריצפו החוקרים 815 דגימות מ-15 סוגי גידולים סרטניים שונים. במקביל, ריצפו החוקרים את הדנ”א של דגימות תקינות מאותם מטופלים. התוצאות: השוואת ריצוף דנ”א של רקמת הגידול הסרטני לזו של דנ”א מדגימת הדם או הרוק של אותו מטופל הפחיתה ב-30% את שיעור התוצאות מסוג “כוזב חיובי” בהשוואה לבדיקות ריצוף שבהן יושמה טכנולוגיית ריצוף דנ”א של רקמת הגידול בלבד ללא השוואה לדגימה הבריאה.

עוד גילה המחקר, שבריצוף שנעשה בטכנולוגיה של ריצוף אקסומי, שיעור המוטציות מסוג כוזב חיובי התגלה ב-65% מהתוצאות כאשר אלה לא הושוו לריצוף הדגימה הנורמלית.

חשוב לציין כי תוצאות אלו התגלו, בין השאר, גם לגבי מוטציות שיש להן טיפול מוכר מכוון מטרה, שהיה ניתן למטופלים אלה שלא לצורך. רק השוואת ריצופי דנ”א לדגימה התקינה של אותו המטופל גילתה שמדובר במוטציות שאינן סומאטיות ואינן פתוגניות. בין המוטציות האלה ניתן למנות את המוטציות בגנים: HER2 ,ALK ,TSC2 ו-JAK2. אלמלא ריצוף הדגימה הנורמלית והשוואתה לדגימת הגידול של אותו המטופל, הייתה ניתנת בחלק מהמקרים המלצה לטיפולים ביולוגיים שלא לצורך, טיפולים שהיו עלולים להזיק.

לסיכום: המחקר הוכיח כי השוואת ריצופי הדנ”א של רקמת הגידול לריצוף דנ”א של דגימת דם או רוק מאותו מטופל, עשויה להיות במקרים רבים הדרך הטובה ביותר כיום לאתר מוטציות סומאטיות ספציפיות לתאי הגידול.

יש לציין כי במידה שבבדיקת ריצוף הדגימה התקינה תזוהה מוטציה תורשתית פתוגנית שמקורה בתאי נבט, המעבדה תדווח על כך (למשל הגנים BRCA, PALB2, CHECK2, HNPCC) כדי לאפשר למטופל ולרופאו לשקול נתון זה במסגרת הטיפול במחלה.

כיצד לבחור בדיקות גנומיות עם זיהוי מדויק יותר?

מהן ההשלכות המעשיות של מסקנות המחקר? כאשר בוחרים בדיקה גנומית לצורך הכוונת טיפול, יש יתרון בבחירת בדיקה הכוללת, מעבר לריצוף דגימת תאי הגידול, גם ריצוף דגימה תקינה של אותו המטופל באמצעות דגימת רוק או דם.

כך, למשל, בדיקת CancerSelect 125 המוצעת על ידי אונקוטסט טבע, משווה ריצוף של 125 גנים מרקמת הגידול לאלה מרקמה נורמלית באמצעות רוק של אותו המטופל.

בדיקה נוספת הכוללת השוואה של ריצוף גנום מלא של הגידול בהשוואה לריצוף דנ”א מרקמה בריאה של המטופל, היא בדיקת GPS Cancer.

בכל מקרה, בטרם בחירת בדיקות גנטיות או גנומיות לסרטן מומלץ להתייעץ עם המומחים של אונקוטסט טבע. מלאו את הטופס ונציג שלנו יחזור אליכם בהקדם.

צור קשר