בדיקת הדם שמפצחת את הקוד הגנטי של הסרטן | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > בדיקת הדם שמפצחת את הקוד הגנטי של הסרטן

עדכונים > חדשות מעולם המדע

בדיקת הדם שמפצחת את הקוד הגנטי של הסרטן

שמעון, בן 42, נשוי ואב לשלושה אובחן עם סרטן ריאה בשלב 4 של המחלה, אחרי שנה וחצי של תלונות לרופאיו בהן התריע כי משהו רע קורה לו בגוף. הוא טופל בטיפול ביולוגי נגד מוטציה בגן שהניעה את מחלתו אך לאחר כחצי שנה מחלתו שבה להתקדם. בדיקת ריצוף גנומי מביופסיה נוזלית מסוג Guardant360 שעשה זיהתה את המוטציה החדשה שהתפתחה בגידול אשר גרמה לעמידות לטיפול הביולוגי שקיבל עד כה ואפשרה את שינוי הטיפול באופן ממוקד מטרה, טיפול המתווה בסל התרופות. כעבור כשנה וחצי נוספות, כשהמחלה התקדמה שוב, הוא עבר את הבדיקה בשנית, וזו איתרה עמידות חדשה בתאי הגידול וגם הפעם זיהוי מדויק של הגורם לעמידות על ידי הבדיקה, התוותה טיפול ביולוגי ממוקד בהתאם. בימים אלו עתיד שמעון לעבור בדיקה נוספת על מנת לנטר ולעקוב אחר התקדמות התגובה לטיפול, בתקווה שתיראה הטבה במחלה.

סיפורו של שמעון שפורסם לאחרונה באתר YNET הוא סיפורם של חולים רבים שנעזרו בביופסיה נוזלית בניהול המחלה שלהם. בדיקה גנומית מביופסיה נוזלית, המבוצעת באמצעות בדיקת דם, הפכה לשחקן משמעותי במיוחד בשנים האחרונות בתחום הסרטן בכלל ובסרטן הריאה בפרט. עד השנים האחרונות ביופסיה מרקמת הגידול הסרטני הנלקחת בהליך פולשני הייתה הדרך היחידה לאבחן את סוג ואופי הגידול ואת המוטציות שגרמו לו. בחודשים האחרונים פורסמו מחקרים חדשים אשר בחנו את התרומה של השימוש בבירור גנומי מקיף באמצעות ביופסיה נוזלית מסוג Guardant360 לחולי סרטן ריאה. הבדיקה הינה בדיקה מקיפה ורגישה מאוד, המרצפת 73 גנים הרלוונטיים להתפתחות הגידול הסרטני באמצעות איתור וריצוף מקטעי דנ”א מדגימת דם, שמקורם בגידול ו/או בגרורותיו, ומכסה את כל המוטציות הגנטיות להן טיפול מאושר בעולם.

לא בכדי, בדיקה זו היא הבדיקה הנחקרת ביותר והמוכרת בעולם אשר צברה פרסומים רבים בכנסים בינלאומיים וכתבי עת מדעיים (עד ינואר 2019 – 100 פרסומים מדעיים). בין המחקרים הבולטים המופיעים בכתבה נמצא מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי JAMA Oncology שהצליח להוכיח כי הבדיקה כמעט מכפילה את הזיהוי של מספר המוטציות ברות הטיפול בהשוואה לביופסיה המקובלת על רקמה. מחקר שהוביל את בכירי המומחים באגודה הבינלאומית לחקר סרטן הריאה (IASLC) להמליץ על שימוש בבדיקה לחולי סרטן ריאות מתקדם כבר בשלב האבחון הראשוני (UPFRONT) עוד בטרם נעשה בירור גנומי מביופסיה על רקמה מהגידול.

ההבטחה שאבחון סרטן ריאות אפשרי באמצעות ביופסיה נוזלית מבוססת דגימת דם, מובילה לאופטימיות רבה בקרב חולים ומומחים בתחום. ריצוף דנ”א ממקור הגידול הסרטני, מתגלה בשנים האחרונות ככלי רב-תכליתי ורב-עוצמה לאופטימיזציה של ניהול קליני של חולים עם NSCLC באמצעות זיהוי של סמנים ביולוגיים, לפני הטיפול או עם התקדמות המחלה.

לקבלת מידע על בדיקת ביופסיה נוזלית Guardant360, מלאו את הטופס ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

צור קשר