בדיקת הדם שעוזרת להתאים טיפול גם לחולות סרטן שד גרורתי | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > בדיקת הדם שעוזרת להתאים טיפול גם לחולות סרטן שד גרורתי

עדכונים > חדשות מעולם המדע

בדיקת הדם שעוזרת להתאים טיפול גם לחולות סרטן שד גרורתי

לפני ארבע שנים עברה אולגה פינוגנובה (47) בדיקת אולטרסאונד שגרתית ברוסיה במטרה לאתר סרטן שד בשלב מוקדם, “לא היו ממצאים חריגים בשד, אך היו בלוטות לימפה נגועות”, משחזרת אולגה. “בגלל שהייתי עסוקה בכתיבת הדוקטורט זנחתי את העניין ולא המשכתי להיות במעקב”. אולגה עבדה כמדענית באחת האוניברסיטאות הנחשבות ברוסיה. “היה לי טוב ברמה האישית והרגשתי מסופקת מקצועית”, היא מספרת.

אבל לפני שלוש שנים התברר שחלתה בסרטן שד גרורתי. “הבנתי שברוסיה מטפלים בי בתכשירים ותרופות שאף אחד בעולם המערבי לא משתמש בהם. הרגשתי שאין להם שום דרך אמיתית לטפל בי. בשלב מסוים פשוט הפסיקו להתייחס אלי ושלחו אותי אל מותי. החלטתי – למרות הקושי הרב – לעשות עלייה לישראל. ידעתי שאם לא אעשה את הצעד הזה – אמות מסרטן”, מספרת אולגה בכתבה שפורסמה באתר Ynet.

אולגה פינוגנובה

לפני מספר חודשים החלה לקבל בארץ טיפול הורמונלי ובהמשך גם סדרה של טיפולי כימותרפיה. לאחר החמרה במצבה הוחלט לעשות שינוי ולבחון אופציות טיפול אחרות. בהמלצת האונקולוגית עברה אולגה בדיקה גנומית מביופסיה נוזלית בדיקת “גארדנט 360”. מדובר בבדיקה שמתבצעת על דגימת דם וללא צורך בפעולה פולשנית ומורכבת. הבדיקה מאתרת וממפה מקטעים של דנ”א מהגידול שמשתחררים לדם ומאפשרת לזהות את המאפיינים המדויקים של הגידול ולהתאים טיפול ממוקד למוטציות השונות שאותרו מבלי שהמטופל יאלץ לעבור ביופסיות פולשניות מהגידול עצמו.

תוצאות הבדיקה הראו יתרון לשילוב של שתי תרופות שיתאימו למאפייני המחלה של אולגה והוחלט לתת לה את הטיפול. אחרי פחות משבועיים, אולגה העידה שהיא מרגישה טוב יותר והתוצאות האחרונות מעידות על נסיגה של הגרורות והטבה משמעותית במצבה הרפואי.

לקבלת מידע על בדיקת “גארדנט 360” מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

צור קשר