בחרתי להעמיד את הכימותרפיה במבחן | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > בחרתי להעמיד את הכימותרפיה במבחן

עדכונים > חדשות מעולם המדע

בחרתי להעמיד את הכימותרפיה במבחן

לרגל  חודש המודעות לסרטן השד, חמש נשים אמיצות בחרו לספר בכתבה מרגשת שפורסמה השבוע באתר YNET על התקופה המורכבת שעברו מרגע גילוי המחלה ועל הבדיקה שבישרה להן כי אינן צריכות לעבור טיפולים כימותרפיים, וגם זו שהבינה בזכות הבדיקה כי טיפולי כימותרפיה הם הטיפול המשלים הנכון ביותר בעבורה.

בדיקת ‘אונקוטייפ שד’ הינה הבדיקה המועדפת על פי ההנחיות המקצועיות של ארגוני הבריאות העולמיים על מנת לקבוע את התועלת בטיפולים כימותרפיים משלימים לחולות סרטן שד. במהלך הניתוח להסרת הגידול, נלקחת ממנו דגימה המתבססת על 21 גנים ייחודים המנבאים את יעילות הטיפולים הכימותרפיים ואת סיכויי הישנות המחלה בעתיד.

בשיחה כנה במיוחד שיתפו הנשים באתגרים הגדולים ביותר שחוו בזמן המחלה (“לדעת לבקש ולקבל עזרה”, “ללמוד שפה חדשה” ו”לדאוג ליקרים לך בתקופה שכזו”), בדברים שהכי עזרו להן באותם הימים: (“התמיכה האינסופית מהחברים ומהמשפחה”, “לשמור על השגרה” ו”להיפגש ולדבר עם נשים נוספות שחלו במחלה בעבר”). אבל יותר מהכול הן מייעצות לכל הנשים ללכת להיבדק, כי גילוי מוקדם מציל חיים. לצד זאת הן מזכירות כמה כללי ברזל חשובים גם בימים סוערים וגם בימי שגרה – לדעת לעצור לרגע ולנשום, להעריך ולנצל כל רגע, לקחת את הדברים בפרופורציה הנכונה ולזכור לחבק את עצמך ולעשות מה שאת אוהבת.

ירדנה נאמן, בת-שבע אלקובי, חוה לאופר, שרון קפזידר

מימן לשמאל: ירדנה נאמן, בת-שבע אלקובי, חוה לאופר, שרון קפזידר ורוית אבנון
צילום: ויקטור לוי – אינטרוויזיה הפקות בע”מ

לקבלת מידע על בדיקת אונקוטייפ שד של אונקוטסט, מלאו את הטופס.

לסיפורים נוספים של הנשים של אונקוטייפ שד – /https://oncotypedxbreast.co.il

צור קשר