“האפשרות להימנע מכימותרפיה סייעה לי לחזור לחיים” – סיפורה של עירית בר | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > “האפשרות להימנע מכימותרפיה סייעה לי לחזור לחיים” – סיפורה של עירית בר

עדכונים > חדשות מעולם המדע

“האפשרות להימנע מכימותרפיה סייעה לי לחזור לחיים” – סיפורה של עירית בר

16עירית בר אובחנה עם סרטן שד לאחר שהרגישה דקירות בשד. ההתמודדות עם המחלה לא היתה לה פשוטה: “ההחלמה היא דרך קשה ומאתגרת. לעיתים נדמה שהמחלה מרחפת כל הזמן. גם בחשש שמא תחזור יום אחד. החשש העיקרי היה מטיפולי כימותרפיה. הרופאה שלי שלחה דגימה מהגידול שלי לבדיקת אונקוטייפ שד של אונקוטסט-טבע, בדיקה גנומית אשר מסווגת את סוג הגידול ובודקת מה רמת הסיכון שלו לחזור שוב ועד כמה אני בסיכון בשנים הבאות להתפתחות של גרורות. תוצאות הבדיקה העידו שאני ברמת סיכון נמוכה-בינונית ובהתאם לכך החליטה הרופאה שניתן לחסוך ממני את הסבל של הכימותרפיה. היה לי מזל גדול”.

עירית בר

עירית בר

בדיקת אונקוטייפ שד נערכת על רקמת הגידול הסרטני ומסווגת את הנשים לפי שלוש רמות סיכון של הישנות המחלה  (Recurrence Score): גבוה, בינוני ונמוך. במצבים שבהם הסיכון של הישנות המחלה נמוך והתוספת של טיפול כימי לא מפחיתה מהותית את הסיכון – ייטו הרופאים לוותר על הטיפול הכימי, ולהפך.

סיפורה של עירית פורסם באתר סלונה ומייצג את סיפורן של נשים רבות אשר התעקשו לבצע את הבדיקה, הכלולה בסל קופות החולים, ולהימנע מטיפולים כימותרפיים שלא לצורך.

בימים אלו התפרסם גם מחקר, ראשון מסוגו בעולם, שנערך בישראל ובדק את מהימנות תוצאות הבדיקה גם בטווח הרחוק, לאחר ביצוע מעקב שארך מעל ל-6 שנים ובמסגרתו ההחלטה הטיפולית לגבי הצורך בטיפול כימי משלים התקבלה בהסתמך על בדיקת אונקוטייפ שד DX. מחקר זה מחזק עוד יותר את התיקופים שנערכו לבדיקת אונקוטייפ שד DX בעבר ושהובילו אותה להיכלל בהנחיות הטיפול בסרטן שד של ארגוני בריאות מובילים בעולם. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nature והוא חתום על-ידי מיטב מומחי אונקולוגיית השד בישראל שלקחו בו חלק. תוצאות המחקר דווחו גם בעיתון “ידיעות אחרונות“.

לקבלת מידע על בדיקת Oncotype DX Breast Cancer assay מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

צור קשר