הבדיקה שאפשרה לי להילחם בסרטן בלי כימותרפיה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הבדיקה שאפשרה לי להילחם בסרטן בלי כימותרפיה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הבדיקה שאפשרה לי להילחם בסרטן בלי כימותרפיה

שמחה חלתה בסרטן המעי הגס ועברה ניתוח להסרת הגידול. הרופא שלה שלח דגימה מהגידול שלה לבדיקת “אונקוטייפ קולון” שיכולה לנבא האם ניתן לוותר על טיפול בכימותרפיה. “הייתי במתח עצום אבל כששמעתי את התוצאה של הבדיקה, חשתי הקלה ענקית. הידיעה שלא אזדקק לכימותרפיה, נתנה לי את הכוח להתאושש מהתקופה המטלטלת שעברתי”

לפני שבע שנים, הגיעה שמחה לקופת החולים לבצע בדיקת דם שגרתית שתוצאותיה הראו שהיא סובלת מרה נמוכה באופן חריג של המוגלובין בדם. ”הרופא שאל אותי אם עשיתי בעבר בדיקת קולונוסקופיה, וכשעניתי בשלילה, הוא נתן לי טופס הפניה וביקש שאבצע אותה בהקדם”, היא משחזרת. רמות המוגלובין נמוכות עלולות להעיד על מצבי בריאות שונים, ביניהם על דימום ועל-כן הופנתה שמחה לבדיקות נוספות. למרבה הצער התוצאות איששו את החשד שמדובר בגידול ממאיר ומשמעותי. בעקבות הממצא נותחה שמחה בהצלחה והרופאים הצליחו להסיר את הגידול בשלמותו. הטיפול המקובל לאחר ניתוח כולל כימותרפיה כדי להקטין את הסיכון שהמחלה תחזור. “לאחר הניתוח האונקולוג שלי הסביר לי כי הדגימה נשלחה לבדיקת  ‘אונקוטייפ קולון'”, מספרת שמחה.

‘אונקוטייפ קולון’ היא בדיקה גנומית של חברת אונקוטסט שבודקת ביטוי של פרופיל גנים מדגימת הגידול הסרטני שהוסרה בניתוח ,ומסייעת בניבוי סיכויי חזרת המחלה. התוצאה המתקבלת מהבדיקה נקראת “מדד הישנות מחלה” והוא ציון שנע בין 0 ל-100.

”חששתי מאוד מטיפולי כימותרפיה”, נזכרת שמחה. “הרגשתי טוב, תפקדתי כרגיל והמשכתי בחיי השגרה. חששתי שאם אאלץ לעבור את הטיפול בכימותרפיה – לא אוכל להמשיך ולעשות זאת. ידעתי שלטיפול הזה יש תופעות לוואי קשות לטווח הקצר והארוך”, היא מוסיפה. “הייתי אופטימית והתפללתי שהתוצאות של הבדיקה יחסכו ממני את הטיפול הקשה”.

medical lab

לאחר ימים ספורים, הגיעו תוצאות הבדיקה. “מדד ההישנות היה נמוך. המשמעות של התוצאה הייתה שקיים סיכוי נמוך לחזרת המחלה, ולכן ניתן להסתפק במעקב תקופתי ולוותר על כימותרפיה”, נזכרת שמחה. “אבן ענקית נגולה מעל ליבי. אין מילים שיכולות לתאר את תחושת ההקלה שחשתי באותו הרגע. עצם הידיעה שטיפולי הכימותרפיה נחסכו ממני, נתנו לי כוחות לחזור לכוחי ולשגרה שלי לאחר הניתוח”.

שבע שנים אחרי שעברה את הבדיקה, שמחה השאירה את התקופה הקשה מאחוריה וסיפורה המלא התפרסם באתר YNET.

בדיקת אונוקטייפ קולון מיועדת למטופלים שמחלתם התגלתה בשלב 2 או 3 לאחר ניתוח לכריתת הגידול. ביכולתה של הבדיקה להעריך את הסיכון לחזרת המחלה בעתיד ולהצביע למי מבין החולים ניתן לחסוך את טיפולי הכימותרפיה ומי זקוק להם על מנת להחלים. הבדיקה תוקפה ונמצאה מהימנה בארבעה מחקרים בינלאומיים שבדקו למעלה מ- 3,500 מטופלים.

לקבלת מידע על בדיקת אונקוטייפ קולון מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

צור קשר