הבדיקה שיכולה להציל חיים של חולי סרטן הערמונית | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הבדיקה שיכולה להציל חיים של חולי סרטן הערמונית

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הבדיקה שיכולה להציל חיים של חולי סרטן הערמונית

אבחון מדויק של סרטן הערמונית – הגידול נפוץ ביותר בקרב גברים בישראל – עשוי לחסוך טיפולים אגרסיביים בעלי תופעות לוואי קשות, ולאפשר במקרים רבים לשמור על איכות חיים גבוהה של המטופל, לצד מעקב פעיל. בזכות בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט ניתן להעריך את מידת האגרסיביות של הגידול ולקבוע האם ניתן לחסוך את הניתוח המיותר.

בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה לסרטן הערמונית (Oncotype DX Genomic Prostate) הינה בדיקה גנומית ייחודית הבודקת את ביטויים של 17 גנים ברקמת הגידול הסרטני שנדגם בביופסיה. תוצאות הבדיקה מספקות מדד GPS מספר בין 0-100, המנבא את מידת האגרסיביות של הגידול, את הסיכון להתפתחות גרורות ולתמותה מסרטן הערמונית. הבדיקה הוכחה במספר רב של מחקרים כתומכת בתהליך קבלת ההחלטות על אופן הטיפול המתאים ביותר עבור מטופלים הנמצאים בצומת הדרכים בין החלטה על מעקב פעיל לטיפול מיידי.

doctor and patient

לפני כעשור כמעט כל גבר שהיה עובר ביופסיית ערמונית בגלל רמה גבוהה של PSA בדם והתגלה אצלו סרטן, היה עובר ניתוח רדיקלי, לכריתת הערמונית. רק אלו שהיו כבר מבוגרים מדי או במצב בריאותי לא טוב, לא היו מנותחים. אולם למרות שהניתוחים הלכו והשתכללו, הם עדין כרוכים בסיכון לפגיעה בתפקוד המיני ובשליטה על השתן.

“כיום אפשר לזהות מקרים שבהם אומנם קיים גידול סרטני בערמונית, אבל ברמת אגרסיביות נמוכה, ולכן, במקום ניתוח רדיקלי להוצאת הגידול לכל בלוטות הערמונית, ניתן לעקוב אחרי מהלך המחלה”, מסביר פרופ’ אמנון זיסמן, מנהל מחלקת אורולוגיה באסף הרופא. “בביופסיה, בה דוגמים את התאים מהגידול הסרטני בערמונית, ניתן לבחון את מידת האגרסיביות של התאים לפי קריטריונים פתולוגיים וקליניים, בכדי להבין מה רמת הסיכון”.

לאחר שאובחן גידול סרטני בערמונית, עומדת כיום לרשות הרופאים והמטופלים גם האפשרות לבצע בדיקה גנומית של הגידול. “בדיקות אלה בודקות את ביטוי פרופיל הגנים הרלוונטיים להתפתחות הגידול, המנבאים את הסיכוי למחלה אגרסיבית”, מסביר פרופ’ זיסמן בכתבה שפורסמה בעיתון כלכליסט.

“מדובר בכלי חיוני במיוחד במקרים שבהם הגידול המאובחן לא נראה אגרסיבי – אך הניסיון שלנו מלמד כי בחלק מהמקרים האלה, מדובר בגידול שאמנם נראה כמו כבש, אך למעשה הוא זאב, כלומר, אף שהוא נראה תמים יחסית, יש לו פוטנציאל של הרס ושליחת גרורות. אנחנו רוצים לאתר את המקרים האלה ובהם לא להסתפק במעקב פעיל, אלא לטפל באחת הדרכים הקיימות”.

בדיקות אונקוטייפ פרוסטטה של אונקוטסט, מהמתקדמות בעולם, מסייעת בהחלטה אם לטפל מקומית באמצעות כריתת הערמונית, טיפול קרינתי או מעקב פעיל. לקבלת מידע על הבדיקות שלנו מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

צור קשר