הבדיקה שיכולה לקבוע אם יש צורך בכימותרפיה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הבדיקה שיכולה לקבוע אם יש צורך בכימותרפיה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הבדיקה שיכולה לקבוע אם יש צורך בכימותרפיה

דולי, נופר ואנה חלו בסרטן השד. לאחר הניתוח להסרת הגידול, הן ביצעו בעצת הרופאים בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט על מנת לקבוע האם יש צורך בטיפול בכימותרפיה כטיפול מונע. הבדיקה שקיימת למעלה מעשור סייעה כבר למיליוני נשים ברחבי העולם לקבוע את הצורך בטיפולי כימותרפיה.

דולי וקנין (48) חלתה בסרטן השד לפני כשלוש שנים. “הרגשתי שמשהו לא בסדר. קיננה בי התחושה שמדובר בסרטן, אבל עדיין הייתי בהכחשה”, היא מספרת בכתבה שפורסמה באתר Ynet. לאחר מספר בדיקות התברר שמדובר בגידול ממאיר אך המחלה נמצאת בשלב מוקדם. בשלב הזה היה צריך להחליט על אסטרטגיית הטיפול. לאחר הניתוח להסרת הגידול קיבלה דולי המלצה לביצוע בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט שנועדה לקבוע האם ניתן לחסוך את הטיפול בכימותרפיה על מנת למנוע את חזרת המחלה. “פחדתי שאהיה בלי שיער, שלא אראה מספיק נשית, חששתי מההרס של הגוף הייתי בחרדה מכל תופעות הלוואי של הכימותרפיה”, מספרת דולי. למרבה השמחה, ממצאי הבדיקה קבעו שאין צורך בטיפול. “כל כך שמחתי מהתוצאה עד שכמעט התעלפתי מרוב אושר”, משחזרת דולי. “זאת בדיקה חשובה שנתנה לי תקווה בתקופה מאוד לא פשוטה”.

דולי וקנין

נופר דויס (50) מרמת גן אובחנה בנובמבר האחרון עם סרטן השד. היא מעידה שהיא מצאה את עצמה מתרוצצת מבדיקה לבדיקה, כמעט אובדת עצות. למרבה המזל, המחלה התגלתה בשלב מוקדם ולא התגלו גרורות. לאחר ייעוץ עם הרופאים, נופר עברה ניתוח להסרת הגידול בבית החולים ולאחר מכן הרופא המליץ לה לבצע בדיקת אונקוטייפ שד של אונקוטסט על מנת לבחון את הצורך בכימותרפיה. “חששתי מאוד מהטיפול”, מודה נופר, “ידעתי שאם אאבד את השיער שלי – כל החיים שלי ישתנו”. על פי תוצאות הבדיקה, נופר קיבלה ציון נמוך והמשמעות היא שהסיכוי להישנות המחלה במקרה שלה – נמוכים. לכן נופר לא הייתה צריכה טיפולי כימותרפיה וניתן היה לחסוך ממנה את תופעות הלוואי. “הייתי כל כך מאושרת, זה עודד אותי ועזר לי לחזור למסלול החיים”.

נופר דויס

אנה בראל (44) מנתניה אובחנה לפני שנה עם סרטן השד ודווקא בזכות בדיקת אונקוטייפ שד היא גילתה שהיא חייבת את הטיפול בכימותרפיה על מנת להפחית את הסיכויים לחזרת המחלה. בינואר אשתקד ביצעה אנה, שעובדת כאחות בית החולים מאיר, את הבדיקה אצל הכירורג, ולאחריה גם ממוגרפיה. “בתור מישהי שעובדת במערכת הבריאות, ידעתי שמשהו חריג ונלחצתי מאוד”. אנה אובחנה עם גידול ממאיר בשד הימני ועברה ניתוח לכריתה חלקית של הגידול. “בשיחה עם הרופאה הועלתה האפשרות שאאלץ לעבור טיפול בכימותרפיה”, היא נזכרת, “מאוד חששתי מהטיפול הזה. בתור אשת מקצוע אני זוכרת שכימו זה טיפול לא פשוט שכולל המון תופעות לוואי קשות. אנה ביצעה את בדיקת אונקוטייפ שד של אונקוטסט וקיבלה ציון 30. “המשמעות של התוצאה הייתה שהסיכוי להישנות המחלה גבוה יחסית ולכן לכימותרפיה יש חשיבות גדולה. הבדיקה נתנה לי את הביטחון שהטיפול הזה הכרחי עבורי והוא יצמצם משמעותית את הסיכוי לחזרת המחלה בעתיד”.

צילום: ענבל שני

בדיקת “אונקוטייפ שד” היא בדיקה מולקולרית המתבצעת על רקמת גידול שהוסרה בניתוח אצל חולות סרטן שד המאובחנות בשלב מוקדם כדי לקבוע האם מתן טיפול כימותרפי עשוי להיות יעיל בהפחתת הסיכון לחזרת מחלה גרורתית. לאורך השנים, הבדיקה סייעה ללמעלה מ-10 מיליון נשים ברחבי העולם.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט
מלאי את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר