הבדיקה שעוזרת לטפל בילדים חולי סרטן | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הבדיקה שעוזרת לטפל בילדים חולי סרטן

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הבדיקה שעוזרת לטפל בילדים חולי סרטן

מחלת הסרטן מעוררת בכל אחד מאיתנו אסוציאציות שונות, אולם כמעט ואף פעם לא נקשר אותה לילדים, הואיל ושכיחות התחלואה בסרטן בגילים הצעירים היא נמוכה באופן משמעותי בהשוואה למבוגרים. יחד עם זאת, על אף שמחלה ממארת שכיחה יותר בקרב קבוצות הגיל המבוגרות, למרבה הצער גם ילדים עלולים לחלות ולמעשה בין 600 ל-700 ילדים מאובחנים עם סרטן מדי שנה. במקרים בהם המחלה מתגלה בזמן וניתן טיפול מתאים, שיעור ההחלמה בקרב אוכלוסיית הילדים – גבוה.

doctor and boy

הגידולים האופייניים אצל ילדים שונים מאלו של המבוגרים. בעוד שבקרב מבוגרים ישנה שכיחות גבוהה יותר למחלות כמו סרטן הריאה, סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית וכדומה, בילדים קיימת שכיחות גבוהה יותר של מחלות כמו לוקמיה (סרטן הדם) וגידולי רקמה רקה (סרקומה).

הסיבות שבגללן מרבית המחלות הללו נגרמות בילדים עדיין מוגדרות כתעלומה, זוהי סוגיה שעולם המדע והרפואה עדין לא נתנו מצאו לה הסבר מניח את הדעת. אבחון גידול סרטני הוא תהליך קשה הדורש ערנות רבה, שכן אצל ילדים חולי סרטן התלונות הראשוניות, במקרים רבים, דומות מאוד לתופעות של מחלות ילדות שגרתיות, כגון: חום, כאבי בטן, כאבי ראש וחולשה. בשל אופייה של מחלת הסרטן בילדים, ישנו קושי בשלב האבחון. כך למשל גידולי רקמה רכה וגידולי עצם הם גידולים שב-20% מהמקרים האבחנות משתנות בין פתולוגים שונים וזאת על אף שלא נפלה טעות בתהליך הבדיקה של אף אחד מהם.

בשנים האחרונות התפתחה באופן משמעותי ה”רפואה המותאמת אישית” והחלו להיכנס לשימוש בדיקות המאפשרות לצוות הרפואי לאבחן בצורה אופטימלית את המחלה ולאפיין את הגידול. אחת מהן היא בדיקת “אונקומיין ילדים” שהוגשה השנה (2021) לוועדת סל התרופות, כך פורסם באתר ynet.

בדיקת “אונקומיין ילדים” של אונקוטסט זוהי בדיקה גנומית המיועדת לילדים ומתבגרים חולי סרטן. הבדיקה מזהה את כל סוגי השינויים הגנומיים בעלי משמעות טיפולית ב-203 גנים הקשורים לממאירויות נפוצות אצל ילדים ומתבגרים עד גיל 20. הבדיקה מאפשרות לנו למצוא מוטציות שלהן יש טיפול מאושר בעולם ובכך להעלות את היעילות של הטיפול באופן דרמטי. באמצעות הבדיקה מצליחים הרופאים לראות שיפור בסיכויי הישרדות של הילדים והמתבגרים.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקומיין ילדים” של אונקוטסט מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר