הבדיקה שקובעת נחיצות הכימותרפיה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הבדיקה שקובעת נחיצות הכימותרפיה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הבדיקה שקובעת נחיצות הכימותרפיה

“אי אפשר להרגיש ברת מזל אחרי שמקבלים את הבשורה שחולים בסרטן, אבל זה בהחלט מזל גדול לגלות אותו בזמן ובשלב מוקדם”, כך מתארת רבקה מקטובי, בת 56 מאשדוד את סיפור התמודדתה עם סרטן השד בכתבה מרגשת שפורסמה לאחרונה באתר YNET. רבקה מקטובי היתה שוטרת במשך 32 שנה – ראתה ועשתה הכל והייתה מספר ימים לפני מועד יציאתה לפנסיה מהשירות כשקיבלה את הבשורה המטלטלת שהיא חולה בסרטן שד. לאורך כל הדרך היא חיפשה ומצאה את הצד האופטימי והמשעשע שסייע לה להתמודד עם המהמורות שבדרך. לאחר האבחון המוקדם מתבצע אפיון של סוג הגידול וניתוח לאחריו מתקבלת ההחלטה על הפרוטוקול הטיפולי המומלץ על מנת להקטין את סיכויי המחלה לחזרה.

זיוה ושי ברק

בדיקת ‘אונקוטייפ שד’ אותה עברה רבקה היא הבדיקה המובילה והמועדפת בהנחיות המקצועיות של ארגוני הבריאות הגדולים בעולם כדי לקבוע את התועלת בתוספת של טיפול כימי לחולות בסרטן שד מוקדם עם מאפייני מחלה דומים לאלו של רבקה. היא מספקת תוצאה, בין אפס למאה, שמתבססת על 21 גנים ספציפיים ברקמת הגידול שהוסרה במהלך הניתוח. אוסף גנים ייחודי זה מנבא את היעילות של תוספת כימותרפיה לטיפול ההורמונלי, וכמו גם את הסיכוי לחזרת מחלה בעתיד. ממצאי מחקר ה- “TAILORx”, המחקר הגדול ביותר בהיסטוריה בחקר סרטן השד, מהווים בשורה של ממש לנשים המאובחנות בסרטן שד בשלב מוקדם. המחקר כלל מעל ל- 10,000 נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם (המבטא קולטנים להורמונים וללא ביטוי יתר של HER2) אשר טופלו בהתאם לתוצאות בדיקת אונקוטייפ שד. לאחר מעקב של 9 שנים הוכח כי הבדיקה מנבאה בדיוק רב מי מבין החולות תפיק תועלת מתוספת טיפול כימי. תוצאות המחקר הראו כי 80% מהמטופלות עם סרטן שד בשלב מוקדם לא זקוקות כלל לכימותרפיה שבעבר הייתה נחלתן של הרבה מטופלות.

“אני לא אשכח שפרצתי בבכי ואת תחושת ההקלה שחשתי כשהתבשרתי על תוצאות הבדיקה. הציון שלי היה 10 – מדובר בציון נמוך שבישר לי שאם ארצה או לא ארצה התלתלים המאפיינים אותי כל כך – נשארים. אחרי חודשים לא פשוטים של התמודדות  זאת הרגשה אדירה של שחרור, הייתי בעננים”, היא נזכרת בהתרגשות. לימים החלה רבקה לייעץ לנשים המתמודדות עם המחלה דרך עמותת ‘גמאני – גם אני חליתי בסרטן השד’ בעיר מגוריה “גילוי מוקדם מציל חיים, אבל גם חשוב לעשות את הכל כדי לקבל את המידע המדויק על סוג המחלה שלך ולבחור ביחד עם הרופא המטפל את הטיפול הנכון לך – צריך לא לשכוח לצחוק לאורך הדרך ולדעת שזה חלק חשוב מהריפוי ומההחלמה”, היא מסכמת.

לקבלת מידע על בדיקת אונקוטייפ שד של אונקוטסט מלאו את הטופס.

צור קשר