“הודות לבדיקה הקטנתי את הסיכון לחזרת המחלה שלי” – סיפורה של שושנה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > “הודות לבדיקה הקטנתי את הסיכון לחזרת המחלה שלי” – סיפורה של שושנה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

“הודות לבדיקה הקטנתי את הסיכון לחזרת המחלה שלי” – סיפורה של שושנה

לפני חמש שנים, התגלתה ציסטה קטנה בממוגרפיה של שושנה. בהשפעת הרופאה שלה, היא התעקשה על ביופסיה שנשלחה לבדיקת אונקוטייפ – והצילה את חייה. “לולא האופי היסודי שלי, המתעקש לדעת הכל עד הפרט האחרון ולא לחסוך במידע – יכול להיות כי חיי היו נראים אחרת, 5 שנים לאחר שנמצא בשד שלי גידול קטן (ולכאורה לא אגרסיבי), במסגרת בדיקה שגרתית” מספרת שושנה על האירוע שטילטל את חייה.

“הרופאה הסבירה לי שהגידול מאד קטן והוסר בהצלחה וכי כאשר מדובר בגידול כה קטן, סביר להניח שהמחלה לא תשוב – ולכן אין צורך שאקבל כימותרפיה, לצורך מניעה עתידית. עם זאת, בכל זאת היה לרופאה חשוב לוודא ולבדוק, והרעיון של בדיקת האונקוטייפ מאד דיבר אלי.” התוצאות הפכו את הקערה על פיה. למרות גודלו הקטן של הגידול שהוסר בהצלחה נמצא כי מדובר בגידול אגרסיבי בעל סיכויי הישנות גבוהים. בזכות הבדיקה נמצא שדווקא חשוב ששושנה לא תוותר על טיפול כימותרפי במטרה להקטין משמעותית את הסיכון העתידי שלה.

שושנה לא מצטערת לרגע: “על פני הדברים, היה סביר כי אני לא צריכה טיפולים. אילולא הבדיקה, הסיכון היה נותר גבוה. נכון, הייתי שמחה לחסוך מעצמי את הטיפולים – אבל לרגע לא התמהמהתי או נלחמתי עם רוע הגזירה. להיפך: שמחתי שאני יודעת – ושאני עושה הכל, כדי להילחם במחלה ובסיכוי כי המחלה תחזור שוב”.

בדיקת אונקוטייפ שד נערכת על רקמת הגידול הסרטני ומסווגת את הנשים לפי שלוש רמות סיכון של הישנות המחלה  (Recurrence Score): גבוה, בינוני ונמוך. במצבים שבהם הסיכון של הישנות המחלה נמוך והתוספת של טיפול כימי לא מפחיתה מהותית את הסיכון – ייטו הרופאים לוותר על הטיפול הכימי, ולהפך.

סיפורה של שושנה פורסם באתר דוקטורס במסגרת חודש המודעות לסרטן השד.

בימים אלו התפרסם גם מחקר, ראשון מסוגו בעולם, שנערך בישראל ובדק את מהימנות תוצאות הבדיקה גם בטווח הרחוק, לאחר ביצוע מעקב שארך מעל ל-6 שנים ובמסגרתו ההחלטה הטיפולית לגבי הצורך בטיפול כימי משלים התקבלה בהסתמך על בדיקת אונקוטייפ שד DX. מחקר זה מחזק עוד יותר את התיקופים שנערכו לבדיקת אונקוטייפ שד DX בעבר ושהובילו אותה להיכלל בהנחיות הטיפול בסרטן שד של ארגוני בריאות מובילים בעולם. המחקר פורסם בכתב העת המדעי Nature והוא חתום על-ידי מיטב מומחי אונקולוגיית השד בישראל שלקחו בו חלק. תוצאות המחקר דווחו גם בעיתון “ידיעות אחרונות“.

לקבלת מידע על בדיקת Oncotype DX Breast Cancer assay מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

צור קשר