הכירו את "טמפוס" Tempus xT: הבדיקה החדשנית להתאמת טיפולים לסרטן | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הכירו את “טמפוס”: הבדיקה החדשנית להתאמת טיפולים לסרטן

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הכירו את “טמפוס”: הבדיקה החדשנית להתאמת טיפולים לסרטן

לאחר שאשתו חלתה בסרטן החליט אריק לפקופסקי, מייסד גרופון, לפתח בדיקה מקיפה וחדשנית למיפוי הגידול הסרטני כדי להגדיל ולמקסם את הסיכוי להתאמת טיפול לכל חולה באופן ספציפי. התוצאה היא בדיקת “טמפוס xT”, הבדיקה שמעוררת עניין בעולם ועכשיו גם בישראל.

לקבלת מידע על בדיקת TEMPUS xT מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

“כשליז אובחנה, ראיתי וחוויתי כמה מעט מידע יש לרופאים שמטפלים בה”, הוא מסביר בראיון ל”ידיעות אחרונות“. “לטפל בסרטן בלי לבצע בדיקות גנטיות מקיפות שקול לנהיגה במשאית בלילה אפל ללא אורות. לא נראה לי הגיוני שבכל מיני תעשיות היי־טק עושים שימוש בטכנולוגיה ובמאגרי מידע ענקיים, אבל אנחנו לא מספקים אותן האפשרויות לרופאים המטפלים בחולי סרטן. החלטתי לצאת למסע כדי להבין מדוע לרופאים אין את הכלים האלה”.

מטרת בדיקת טמפוס (TempusxT) היא להעמיק את הידע על המקרה הספציפי של כל חולה, ואולי חשוב יותר – להפוך את הידע שנצבר לאנציקלופדיית גנים נגישה לרופאים, שתאפשר למטופלים מסביב לגלובוס להיעזר בתוצאות הטיפולים של אחרים, לקבל את הטיפול הטוב ביותר שניתן ולשפר את סיכויי ההחלמה.

הבדיקה מתבצעת על דגימה מהגידול הסרטני לריצוף גנטי של 595 גנים ובמקביל ריצוף אותם גנים מרקמה נורמלית של המטופל, מבוססת דגימת דם. כמו כן, הבדיקה בוחנת את  סביבת הגידול על ידי ריצוף מלא של הדנ”א וה-רנ”א של הגידול, טרנסקריפטום. לפיכך הבדיקה מאתרת גם מוטציות ג’רמינליות- תורשתיות, וגם את רמת ה-MSI והעומס המוטציוני (פרמטרים לבחינת התאמה לטיפולי אימונותרפיה).

כאמור בבדיקת טמפוס מתבצעת השוואה בין רקמת הגידול לריצוף רקמה בריאה של המטופל. היתרון של הבדיקה הוא בהשוואה: כשמוצאים מוטציה כלשהי בגידול, במידה שהיא נמצאת גם ברקמה הבריאה, מנפים אותה מהתוצאות. כך קטנים הסיכויים של תוצאות כוזבות שיכולות להטות את הטיפול שייבחר.

“אנחנו רוצים לרצף את הגידול מכל כיוון אפשרי, לרכז את המידע הקליני המצטבר ממנו, לערוך השוואה גם לרקמה בריאה, ולבדוק האם קיימת כבר תרופה זמינה שהחולה יכול להגיב אליה – החל מכימותרפיה ועד תרופות ביולוגיות או תרופות אימונותרפיות”, מסביר לפקופסקי. “חשוב לנו לתת לחולה תמונה מלאה, ולעדכן אותו האם מתקיימים מחקרים קליניים בעולם על מוטציות שמצאנו בבדיקה שלו, שהוא יכול להצטרף אליהם”.

לקבלת מידע על בדיקת TEMPUS xT מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.


צור קשר