הצלחות נדירות בתחום הסרטן מובילות למאמצי מחקר יוצאי דופן ובשורה לחולי הסרטן | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > הצלחות נדירות בתחום הסרטן מובילות למאמצי מחקר יוצאי דופן ובשורה לחולי הסרטן

עדכונים > חדשות מעולם המדע

הצלחות נדירות בתחום הסרטן מובילות למאמצי מחקר יוצאי דופן ובשורה לחולי הסרטן

מרבית התרופות הניסיוניות נגד סרטן המגיעות לניסויים קליניים אינן מצליחות לעזור למספר חולים מספק, ולכן תרופות רבות נגנזות. אך בניסויים רבים, קיימים מקרים יוצאים מן הכלל: מקרה בודד של חולה עם סרטן מתקדם, אשר הגידולים שלו מתכווצים או אף נעלמים למשך חודשים רבים או שנים. החוקרים בדרך כלל מקדישים תשומת לב מועטה למקרים חריגים מסוג זה, אך הדבר עשוי להשתנות בקרוב.

 

לאחרונה, מכון הסרטן הלאומי של ארה”ב (NCI) הודיע כי הוא משליך רשת רחבה עבור “מגיבים חריגים” מסוג זה מתוך תקווה לגלות ממצאים גנומיים או אחרים העשויים להסביר מדוע תרופה מסוימת מדגימה לעתים השפעות מועילות דרמטיות בחולים מסוימים. זיהוי סמנים ביולוגיים מסוג זה, העומדים בבסיסה של רגישות לתרופה, עשוי לאפשר לאנשים רבים יותר להפיק תועלת ממנה, כך לדברי גורמים מהסוכנות. כמו כן, NCI מתכוון להשיק ניסוי קליני מסוג חדש, במסגרתו ייקבע הגנוטיפ של הגידול של החולה, והגידול יותאם לתרופה יעילה באופן פוטנציאלי, לרבות תרופות ניסיוניות אשר לא אושרו.

 

“ברצוננו למצוא דרכים לזירוז התנועה לכיוון רפואה מדויקת,” או טיפולים בסרטן המותאמים באופן אישי, כך לדברי מנהל ה- NCI  Harold Varmus, אשר הדגיש את שני הפרויקטים בנאומו בשבוע שעבר בכנס השנתי של  American Association for Cancer Research (AACR) שהתקיים בוושינגטון. עם זאת, ההתמקדות בחולים נדירים וחריגים עשויה לגרום לתגובה סקפטית מצד חוקרים אחדים, כך צופה Charles Sawyers מ- Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (MSKCC) בניו יורק, אשר עוזר ל- NCI בארגון הפרויקטים. “האם אנו יכולים באמת ללמוד מחולים בודדים? האם זוהי דרך טובה למחקר מדעי?” אחת הסיבות לכך שה- NCI מגלה עניין במה שהחוקרים מכנים מחקרים של “1 = N” היא דיווח שפורסם בשנה שעברה על ידי החוקר מ- MSKCC, David Solit.  אנשי הצוות שלו גילו כי everolimus, תרופה נגד סרטן מסוג חדש, לא עזרה למרבית החולים בניסוי לטיפול בסרטן שלפוחית מתקדם; עם זאת, חולה בת 73 אחת השיגה הפוגה אשר נמשכה למעלה מ- 3 שנים. הגידול שלה לא נשא מוטציות בגנים אשר נקשרו בעבר לרגישות ל- everolimus, לכן אנשי הצוות של  Solit ביצעו ריצוף של כל הגנום של הגידול שלה –  הריצוף הכלל גנומי הראשון שבוצע ב- MSKCC. ריצוף זה גילה כי הגידול של האישה נשא מוטציה בגן מסוים, TSC1, אשר בשלב מאוחר יותר נמצאה על ידי קבוצתו של Solit בגידולים של מספר חולים אחרים מאותו הניסוי אשר הגיבו לתרופה (Science, 12 October 2012, p. 221).

 

קבוצתו של Solit חקרה חולה חריגה נוספת שהגיבה לטיפול: אישה עם סרטן בשופכן, אשר ככל הנראה נרפאה בעקבות טיפול בשילוב של כימותרפיה ותרופה ניסיונית המשבשת את תיקון ה- DNA. השילוב לא הדגים תוצאות מבטיחות בניסוי פאזה I, דבר אשר הוביל את החברה המפתחת את התרופה לזנוח אותה. אולם ריצוף כלל גנומי גילה כי הגידול של האישה נשא מוטציה ב-  RAD50, גן המקודד לחלבון המעורב בתיקון DNA.  (ככל הנראה, התרופה והמוטציה יחד גורמות לפגיעה קשה מאד בתיקון DNA, ובכך מכוונות תאים סרטניים בעלי קצב חלוקה מהיר להרס עצמי).  כ- 4% מחולי סרטן נושאים מוטציות בגנים לחלבונים הנמצאים באותו הקומפלקס של תיקון DNA, דבר המרמז על כך כי חולים אחרים רבים עשויים להפיק תועלת משילוב התרופות “הכושל”. בקומפלקס זה נמצאים גם הגנים הידועים BRCA1 ו- BRCA2. מכלול הגנים היום נבדק בבדיקת דם InVitae למציאת נשאות תורשתית המסבירה מקרים של סרטן במשפחה. כמו כן כל הגנים נמצאים בבדיקת Gene Panel 88 by PGDx המתבצעת ברקמת הגידול. “זהו הדבר המדהים בכך. אנחנו מקבלים רמזים באמצעות בדיקות רחבות ומדויקות”.

 

בכנס ה- AACR, James Doroshow, סגן המנהל של NCI לענייני מחקר קליני ותרגומי, פנה לקהילת החוקרים בבקשה לעזור במציאת 100 חולים חריגים מסוג זה אשר הדגימו תגובה – המוגדרת כתגובה הנמשכת לפחות 6 חודשים בניסוי קליני בתרופה שלא אושרה לטיפול באותו סרטן בשל מספר כולל נמוך מדי של חולים שהגיבו לטיפול. אם רקמת הגידול זמינה והחוקרים יכולים לקבל את הסכמת החולה או משפחתו, NCI יעביר את הדגימות למרכזי גנום הסרטן שבחסותו לריצוף DNA המקודד לחלבונים ולבדיקות אחרות.

 

“אנו נגלה תובנות חדשות אודות אופן פעולת התרופות, וייתכן כי תרופות מסוימות יוקמו לתחייה.”

 

 מקור:

 

 http://www.sciencemag.org/content/340/6130/263.summary

צור קשר